Zoraki Soruşturma!

28.02.2018

Zoraki Soruşturma!

ÇOMÜ İlahiyat Fakültesi dekanlığı 2 gün önce yaptığı açıklamada Abdullah Akın’ın “Camileri Genelev olarak kullandıkları” sözlerini ifade özgürlüğü olarak değerlendirmişti. Artan tepkiler sonrasında 2 gün önce yaptıkları açıklamaya ilave yaparak inceleme başlatıldığını açıkladı.

20 Şubat 2018 günü ÇOMÜ TV’de “Çanakkale ve Bursa’da Camileri Genelev olarak kullanıldılar” sözlerine Türkiye’nin dört bir yanından tepkiler gelmeye devam ediyor. Ulusal basının önemli isimleri gerek katıldıkları televizyon programlarında, köşe yazılarında tepkilerini dile getirdiler. CHP’nin sadece Çanakkale Milletvekilleri başta STK’lardan da tepkiler geliyor.

 

Tüm tepkiler sürerken vatandaşın beklentisi ÇOMÜ Rektörlüğünün bir an önce Abdullah Akın hakkında soruşturma başlatmasıydı. ÇOMÜ İlahiyat Fakültesi Dekanlığı iki gün önce yaptığı kamuoyu açıklamasında ise beklentiler boşa çıktı. Dekanlık açıklamasında Abdullah Akın’ın ifadelerini kendisini bağlayacağı ve ÇOMÜ’yü ilgilendirmediği, ayrıca ÇOMÜ’de ifade özgürlüğü olduğunun altı çizilerek; “İlkesel olarak, akademik iklim; düşünce üretimi, fikir yürütme, perspektif ortaya koyma gibi hususlarda kontrol, teftiş, hegemonya ve “yapılması-yapılmaması gerekenler” şeklindeki despotik tutum ve refleksleri yadsır ve reddeder. Bu bağlamda kimlerin neler konuşacağı, nasıl ve ne tarz görüşler ortaya atacağı gibi hususlar bu iklimin dinamitlenmesi olarak kabul edilmesi gerektiğinden, kişilerin değişik ortamlarda dile getirdiği iddialar, görüşler, yorumlar—yanlış bile olsa— “korunması gereken bu iklim”in bir gereği olarak görülmelidir” ifadeleri kullanılmıştı.

TEPKİLER ARTTINCA İNCELEME BAŞLATTILAR!

 

Tüm bu süreç yaşanırken; Çanakkale Valiliği, ÇOMÜ Rektörlüğü ve İl Müftülüğünden tek kelimelik dahi açıklama yapılmadı. Abdullah Akın için hukuki süreci başlatan kişi ise CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan oldu. Tepkilerin dinmemesi üzerine daha önceki açıklamasında ek yapan İlahiyat Fakültesi Dekanlığı, inceleme başlattıklarını açıkladı. Açıklamada; Kısaca, gündem konusu haline gelen mevzubahis öğretim üyesinin görüşleri ve/ya iddiaları sadece kendisini bağladığını, kurumsal olarak görüşlerini ve/ya iddialarını kabul etmediğimizi ve edemeyeceğimizi ve ilgili şahıs ile ilgili olarak da gerekli idarî inceleme-soruşturma süreçlerinin başlatıldığını tekraren belirtmek isteriz” ifadelerine yer verildi.

 

İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz