Yerli jet motoru çalışmaya başladı

30.04.2019

Yerli jet motoru çalışmaya başladı

Kale Grubu’nun 2012’den beri üzerinde çalıştığı turbo jet motoru bitirildi. Sorunsuz çalışır hale getirilen ve yakında füze üzerine takılarak son testi tamamlanacak olan turbo jet motor, Kale Grubu’nun dün yaptığı toplantı ile tanıtıldı.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve Kale Havacılık’ın ortaklaşa 50 milyon dolar yatırımla hayata geçirdiği turbo jet motoru bundan sonra Türk malı füzelerin üzerine yerleştirilecek. Daha önce Fransız jet motorlarını kullanmak zorunda kalan Türkiye, artık tam anlamıyla kendi jet motorunu kullanmaya başlayacak.

Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Okyay, “Artık turbo jet sorunsuz çalışmaya başladı. Motoru geliştirirken bunun altyapı parçalarını da ürettir hale geldik. Bu durum bugüne kadar yoktu. Bundan sonraki hedefimiz insansız hava araçları ve uzun ömürlü motorlar. Bu yatırımı yaparken bunu da planladık” dedi.

Turbo jetin isminin KTJ 3200 olarak belirlendiğini söyleyen Okyay, “Bu alanda dünyada global oyuncu olmayı istiyor ve hedefliyoruz. Bu anlamda yurtdışına satışı ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. Seri imalat siparişleri almadık henüz ancak ilk etapta yüzlerce üretim olacaktır” diye konuştu.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz