Yenice Köylülerinden “Kömür Ocağı ve Jeotermal” Tepkisi!

20.08.2019

Yenice Köylülerinden “Kömür Ocağı ve Jeotermal” Tepkisi!

Kazdağları’nın Kirazlı-Balaban bölgesinde ağaç katliamı yapılması ve Siyanürlü Altın Madeni işletmeciliği yapılacak olması sebebiyle Su ve Vicdan Nöbeti tüm hızıyla devam ediyor. Altın madencilerine karşı devam eden eylemlerin ardından bu seferde Yenice’ye bağlı 10 köyün sakinleri Çanakkale’ye gelerek eylem yaptı. Köylülerin eylem sebebi ise; yaşam alanları içerisinde açılmak istenen Kömür Ocağı, Jeotermal sondajları ile Termik santral projelerinin onaylanarak ÇED sürecinin başlatılması!

Tüm Türkiye’nin gözlerini yaklaşık bir aydan bu yana Çanakkale’nin Kirazlı-Balaban bölgesine çevirmiş durumda. Ağaç katliamlarının bir yandan devam ettiği iddiaları, hali hazırda kesilmiş 200 bin ağacın olması ve bölgede siyanürlü altın işletmeciliği yapılacak olması nedeniyle başlatılan Su ve Vicdan Nöbeti aralıksız sürüyor. Çanakkale’de Kazdağları bölgesinde 30 adet altın arama faaliyetlerinin devam ettiği iddiaları sürerken; bugün ise Çanakkale’nin bir başka bölgesi için köy halkları Çanakkale’de eylem düzenlediler!

 

10 KÖYÜN SAKİNLERİ TRUVA ATI ÖNÜNDE EYLEM YAPTILAR

Yenice’nin Aşağıçavuş, Yukarıçavuş, Oğlanalanı, Örencik, Hıdırlar, Akçakoyun, Kalkım, Hamdibey, Reşadiye ve Kurtlar köyleri halkı Çanakkale il merkezinde bulunan Truva Atı önünde eylem yaptılar. Köylerinin civarında  jeotermal enerji santrali kurmak için sondaj yapılmasını, termik santral  ve özellikle TKİ tarafından Kömür Ocağı açılmak istenmesinin kendi yaşam ve geçim alanlarının yanı sıra çevreye zarar vereceğini açıklayan köylüler, bölgede çevreye zarar verecek tüm çalışmaların  durdurulması için eylem yaptılar.

 

1257 HEKTAR ALAN YENİCE’NİN 10 KÖYÜN SINIRLARINI KAPSIYOR!

Köylülerin yaptığı eylemde okunan basın açıklamasında; “Hıdırlar Köyü Kömür Ocağı Proje Tanıtım Dosyası’nda belirtilen 1229,73 Hektarlık Ruhsat Alanı Hıdırlar, Örencik, Yukarıçavuş, Aşağıçavuş, Akçakoyun ve Oğlanalanı köyleri sınırlarına girmekte; Örencik Köyü yerleşik alanının tamamı ruhsat alanı içinde kalmaktadır. 27,65 Hektarlık üretim alanının ise tamamen Aşağıçavuş Köyü sınırları içinde, Çambağlar mevkii olarak bilinen, yetişkin çam ve meşelik alanda olduğu görülmüştür. Ayrıca raporda belirtilen Çanakkale-Yenice-Örencik, Balya-Pazarköy-Örencik ve Edremit-Kalkım-Örencik ulaşım güzergâhları üzerindeki tüm yerleşimler de projeden etkilenecektir.

KÖY YAŞAMININ YANI SIRA GÖÇMEN KUŞLARIN YOLLARI ETKİLENECEK

Kömür Ocağı projesinin yollarının bazı köylerin 10 metre yakınından geçtiğine dikkat çekilen açıklamada; “Proje sahasının tamamının ormanlık alan içerisinde bulunduğu, proje sahası etrafının verimli tarım arazileri ile çevrili olduğu; proje sahasının ekolojik hassasiyeti olan Marmara Havzası içerisinde yer aldığı; proje sahasına yakın bölgelerde su kaynakları bulunduğu, maden nakliye güzergâhının Örencik ve Hıdırlar köylerinde evlere 10 m mesafedeki tali yoldan geçeceği, faaliyet alanının yakın çevresinin kuş göç yolları üzerinde olduğu proje raporunda açıkça belirtilmiştir” denildi.

 

PROJE  GÖNEN BARAJI SU TOPLAMA HAVZASI İÇİNDE YER ALIYOR!

Yenice köylüleri adına okunan açıklamada Kömür Ocağı projesinin Agonya Ovasının yanı sıra Gönen Barajı’nın su toplama havzası içerisinde kaldığı belirtilerek; “Bölgemizde, başlıca geçim kaynağı ve marka değeri olan kapya biber, çilek, fasulye, mısır vb. sulu tarım ürünleri yetiştirilmekte, hayvancılık ve ormancılık faaliyetleri yapılmaktadır. Ayrıca bölgemizde kestane, kekik ve sarmaşık balı üretilmekte ve kömür ocağı faaliyet alanı içinde arı kışlatması yapılmaktadır. Köylerimizin içinde ve etrafındaki doğal zenginlikler, su kaynakları, bitki örtüsü, yabani hayvanlar, endemik türler, şifalı bitkiler ile Hıdırlar köyündeki sıcak su kaynağı büyük turizm potansiyeli taşımakta, ruhsat alanının tamamı 2006 yılında ilan edilen Hıdırlar Termal Turizm merkezi sınırları içinde, Kocatepe arkeolojik SİT alanına bitişiktir” denildi.

 

HEM SİT ALANINA HEM KAZDAĞLARI MİLLİ PARKINA ÇOK YAKIN!

Kömür Ocağı için ÇED süreci başlatılan bölgenin Kocatepe Arkeolojik SİT alanına bitişik,Kazdağları Milli Park alanına ise 15 km uzaklıkta olduğu belirtilen açıklamada; “Bölgemizdeki bu doğal kaynak ve potansiyelleri tehdit edecek, Kazdağı Milli Parkı’na 15 km mesafedeki bu kömür ocağının açılması halinde bölgede, köylerimizin içinden geçen yollar da dâhil olmak üzere, sürekli gürültü ve toz açığa çıkması kaçınılmaz olacaktır. Ocak işletmesi sırasında oluşacak kömür tozundan yeraltı ve yerüstü su kaynakları, tarım ürünleri ve orman eko sistemi kirlenecektir. Köylerimizin madencilik ile anılması hem tarım ürünlerimiz hem de turizm açısından marka değerimizi olumsuz etkileyecektir” denildi.

BU PROJELER YENİCE ORMANLARI VE TARIM ALANLARINI YOK EDECEK!

Köylüler tarım arazilerinin yanı sıra bölgedeki ormanlık alanlarının yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğu belirtilen açıklamada; “Dünyamız ve özellikle ülkemiz iklim değişiklikleri ile çölleşmeye gitmekte, bölgemizde ise yoğun metalik madencilik projeleriyle de ormansızlaşma hızla ilerlemektedir. Dünya yenilenebilir enerji kaynaklarına özellikle güneşe yönelmişken bizim halen kömürle uğraşmamızı yadırgamamak elde değildir. Bu proje Türkiye’nin meşhur ormanlarından Yenice Ormanlarına zarar verecektir. Doğal tarım ve hayvancılığa ve çiftlik-ekoturizm faaliyetlerine çok uygun olan bu bölgede kömür madenciliğine izin verilmesi, bölgede çok ciddi gelir kayıplarına, yöre halkının bir kısmının bölgeyi terk etmek zorunda kalmasına yol açacaktır.

 

JEOTERMAL, TERMİK SANTRAL VE VAHŞİ MADENCİLİK YATIRIMLARINI DURDURUN!

Yetkililere seslenen köylüler açıklamalarını şu sözlerle sonlandırdılar; “Yapılması planlanan Kömür Ocağı Projesi’nin bölgemizde yaşamın sürdürülebilirliğine her yönden tehdit oluşturacağı açıktır ve ilgili kurumlar bu projenin gerçekleşmemesi için gerekeni yapmalıdır. Ruhsat alanı içinde ve çevresinde yaşayan hemşehrilerimiz adına Hıdırlar kömür ocağı projesinin iptal edilmesini; ayrıca doğaya ve insana olumsuz etkileri bilinen, bölgemizin doğal ve kültürel değerlerine zarar verecek, Jeotermal enerji, Termik Santral ve benzeri yatırımların da gündemden çıkarılmasını talep ediyoruz.”

 

Aynalı Pazar

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz