Valilikten 17-22 Eylül Arası Orman Yangınları için Duyuru

18.09.2017

Valilikten 17-22 Eylül Arası Orman Yangınları için Duyuru

Özel Haber

Anız, biçilen ekinin tarlada kalan sapına verilen isimdir. Anız yakılması son derece tehlikeli ve zararlıdır. Her yıl ülkemizde yakılan anızın hava koşulları ve tedbirsizlik yüzünden büyük çapta bir yangına dönüşmesi sonucu hektarlarca orman yanmaktadır.

Toprağın verimi düşüyor

Ayrıca, anız yakımı topraktaki organik maddeleri yok ettiği için toprağın verimini düşürür ve daha çok gübre kullanımına yol açar. Daha çok gübre kullanımı da su kaynaklarımızın kirlenmesine yol açar. Anız yakımı ile çıplak kalan toprak, su ve rüzgar erozyonuna uğrar. Toprağın verimi organik üst tabakasını kaybetmek suretiyle düşer.

Küresel ısınma artıyor, hayvanlar yok oluyor

Anız yakımı, atmosfere karbondioksit salarak küresel ısınmayı da arttırıyor. Yaban hayatı açısından da anız yakmanın ciddi etkileri vardır. Ekin biçilirken yere düşen taneciklerden birçok evcil ve yabani hayvan beslenmektedir. Anız yakılırken bu tanecikler de yandıkları için, yaban hayatı bir besin kaynağını kaybetmiş ve belki de onu bekleyen kışı daha zor geçirmeye mahkum edilmiş olmaktadır. Anız yakmanın başka tehlikeleri arasında ise telefon direklerini yanması ve daha da kötüsü, yoldan geçen arabaların görüş mesafesini azaltarak ölümcül kazalara sebep olmasıdır.

İşte bu günlerde hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde olup yangın riski maksimum seviyededir. Bu konuda Çanakkale Valiliği Orman Bölge müdürlüklerine bir yazı yollayarak Çanakkale de yangın riskinin maksimum seviyede olduğunu, ormanlık alanlara 17-22 Eylül arası vatandaşların girmesinin yasak olduğu, piknik ateşi yakılmasının, anız ateşi yakılmasının, atık ve çöp atıklarının yakılmasının yasaklandığını duyurdu.

Günümüzde anız yakmanın görünen en büyük zararı, orman yangınlarına neden olmasıdır. Ormanlarımızın kıyısında olan buğday ve arpa tarlaları bu bakımdan büyük riskler taşımaktadır. Ülkemizde her yıl anız yangınları ile yakılan ve canlılar için yaşam kaynağı olan oksijen üreticisi binlerce dönüm ormanımız yanarak kül olmaktadır. Anız yakılmasının engellenmesi ile tarım topraklarında faydalı mikroorganizmaların ölmesinin engellenmesi, toprak erozyonu ve verim kaybı gibi olumsuzlukların ortadan kaldırılması, çevredeki ağaç, çalı ve toprak üstü canlılarla, henüz hasat edilmemiş tarladaki ürünlere zarar verilmemesi, havanın kirlenmemesi, anız artıkları ile beslenen yaban hayvanlarının ölmelerine ve doğal dengenin bozulmasına engel olunması ve arazi üzerinde bulunan enerji iletim ve haberleşme hatlarının zarar görmelerinin önlenmesi amaçlanmaktadır. Anız ve yol kenarlarındaki kuru otları yakmak yanlış ve kanunen yasaktır.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz