Uygulamayanlara büyük ceza!

28.11.2016

Uygulamayanlara büyük ceza!

Kış lastiği uygulaması ne zaman başlıyor?

Türkiye’de hava durumunda kar etkisini yavaş yavaş göstermeye başlarken, sürücüler kış lastiği uygulaması ne zaman başlayacak sorusunu soruyor. Uygulama en yakın sürede başlarken, zorunlu olan bu uygulamaya uymayanlara para cezası kesilecek.

Uygulama 1 Aralık 2016 tarihinde başlıyor. 1 Aralık’tan sonra tüm araba sahipleri araba lastiklerini değiştirmek zorundadır. Değiştirmeyenlere ise 602 Lira ceza kesilecek. Uygulama 1 Nisan 2017 tarihinde sona erecek. 2015 senesinde lastiği takmayan sürücülere toplam 1 milyon 951 bin 119 Türk Lirası ceza kesildi.

Dört lastiğinde değişmesi gerekiyor mu?

Evet, iki tane lastiğin değiştirilmesi fren ve virajlarda manevra kabiliyetini zorlaştırıyor.

Lastiklerin farkı nasıl belli olur?

Kışın alınan lastiklerin  yaz lastiklerinden ayırt edebilmek için yapısal farklılıklarının yanı sıra yanaklarındaki markalamaya dikkat etmek gerekir. M&S, M+S ve Snowflake veya Snowflake sembollerinden herhangi biri lastiğin yanağında varsa kış lastiğidir.

Özellikleri nedir?

Lastiklerinin diş derinliği; yaz lastiklerine göre genellikle daha fazladır. Kış lastiklerinde desen doluluk oranı, standart lastiklere göre daha azdır. Böylece yol yüzeyindeki kar, buz, su, çamur gibi maddelerin oluklardan dışarı atılması daha kolay olur. Kış lastiklerinin sırt deseninde daha çok kılcal damarlı ve omuz bloklarının dişli bir yapısı vardır. Bu yapı, karlı, erimiş karlı ve çamurlu yüzeylerde ilave çekiş sağlar. Kış lastikleri özel karışımı sayesinde +70C’nin altında sertleşmeyerek, tutunma özelliklerini korur. İçeriğindeki yüksek silika oranıyla, tutunma özelliklerini korur ve ıslak zeminde sürüş emniyetini arttırır. +70C’den daha soğuk havalarda kış lastikleri kullanımı ile elde edilen fren mesafesi; gerek yaz lastiklerinden ve gerekse zincir takılmış yaz ya da kış lastiklerinden elde edilen fren mesafesine göre daha kısadır. Kış lastiklerine alternatif olarak gösterilen zincir kullanımı; araçların lastik ve mekanik aksamına zarar verdiği için sadece zorunlu durumlarda ve mümkün olan en kısa sürede kullanım için tavsiye edilmektedir.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz