Türkiye-Suriye sınırında neler oluyor?

30.08.2019

Türkiye-Suriye sınırında neler oluyor?

Suriye ordusunun İdlib’deki operasyonlarını protesto etmek için dünden itibaren Türkiye-Suriye sınırındaki Bab el Hava sınır kapısına yığılan Suriyelilerle gerilim artarak devam ediyor. Organize bir şekilde sınıra yürüyen kalabalıklar Türkiye’ye Suriye ordusunun operasyonlarını durdurması yönünde çağrılar yaptı.

Suriye ordusunun Han Şeyhun’a girmesi ve Morek’teki Türk askeri gözlem noktasının kuşatma altında kalmasının ardından sıkıntılı bir süreç yaşayan Türkiye sınırda da sığınmacı baskısı ve örgütlerin protestosu ile karşı karşıya kaldı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Moskova’ya gidip Rusya lideri Vladimir Putin’le ilave önlemleri görüşmesinin akabinde Suriye ordusu 31 Ağustos itibariyle ateşkes ilan etti.

Ancak dünden itibaren Bab el Hava sınır kapısına yığılan Suriyelilerle gerilim artarak devam ediyor. Organize bir şekilde sınıra yürüyen kalabalıklar Türkiye’ye Suriye ordusunun operasyonlarını durdurması yönünde çağrılar yaptı. Suriye ordusunun açtığı tahliye koridoruna gitmeyip Türkiye sınırlarına yönelen kalabalığı dağıtmak için Türk güvenlik güçleri biber gazı ve tazyikli su kullanırken öfkeli kalabalığın taşlarla yanıt verdiği ve “Hain Türkiye” diye slogan attığı görüldü. Twitter’da bazı hesaplardan da yaşananların görüntüleri paylaşıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cuma namazını Ulus’taki Melike Hatun Camii’nde kıldı. Namazın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, İdlib‘deki son durumu değerlendirdi.

Erdoğan, özellikle İdlib ile ilgili gelişmelerde istedikleri noktada olmadıklarını ifade ederek, “600 bin civarında insan öldürüldü. Bunun dışında iki katı göç var. Bunlar tabii kuzeyi zorluyorlar, bize doğru geliyorlar. Bu konuda bizim müteyakkız, tedbirli olmamız lazım. Biz de bütün tedbirlerimizi şu anda almış durumdayız. Zaten televizyonlarda izlediğiniz gibi bütün personel, zırhlı taşıyıcılarımızdan, tanklarımıza varıncaya kadar hepsi orada. 12 gözlem kulemiz her an şu anda teyakkuz halinde” dedi.

İşte o görüntüler:

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz