TPB Parlamento Dergisi CHP Çanakkale Milletvekili Bülent ÖZ ‘e yer verdi

19.04.2017

TPB Parlamento Dergisi CHP Çanakkale Milletvekili Bülent ÖZ ‘e yer verdi

TPB Parlamento Dergisi Nisan 2017 Sayısında CHP Çanakkale Milletvekili Bülent ÖZ ile yaptığı sosyal medya söyleşinise yer verdi.

 

Sosyal medyayı aktif biçimde kullanan siyasetçilerimiz arasında yer alıyorsunuz. Sosyal paylaşım sitelerini ne zamandır ve gün içinde hangi sıklıkla kullanıyorsunuz?

Yaklaşık 6-7 yıldır sosyal medyayı aktif olarak kullanıyorum. Tabii her teknolojik gelişmenin artıları olduğu gibi eksileri de var. Sosyal medyanın hayatımızdan eksilttiği en önemli unsur zaman. Neredeyse güne onunla başlayıp onunla bitiriyoruz. Artık gündelik yaşamın ayrılmaz bir parçası oldu. Üstelik, yaptığınız çalışmaları yakından izleyen ve haberdar olmak isteyen takipçileriniz varsa bu bir nevi zorunluluk haline geliyor.

 

Sizce siyasetçilerin sosyal paylaşım sitelerini etkin ve doğru bir şekilde kullanması ne bakımdan önemli?

Yeni iletişim teknolojilerinin üst düzeyde kullanıldığı günümüzde biz siyasetçilerin en önemli silahı sosyal medya. Tabii bu silahı ne ölçüde ve hangi amaçla kullandığınız son derece önemli. Sosyal medya dediğimiz kavram, içinde her kültür ve kesimden farklı düşünce ve görüşlere sahip kişileri barındıran, fikirlerin paylaşıldığı, tartışıldığı, hatta yeni fikirlerin ortaya atıldığı uçsuz bucaksız bir deniz. Bu sebeple başarılı bir sosyal medya kullanımı hitap etmek ve dokunmak istediğiniz kitleye en hızlı ulaşım yolu olabiliyor. Vatandaşların da size ulaşmasının da en kolay aracı. Aynı zamanda pozitif veya negatif eleştirilerin en kolay yapıldığı ortam.

 

Sosyal medyanın gündemi doğru takip etme açısından yararlı olduğunu düşünüyor musunuz?

 

Bu aslında kullanıcıdan kullanıcıya değişiklik gösterir. Çünkü sosyal medya geleneksel medyadan kaynak olarak farklı. Geleneksel medya tek noktadan kitlelere ulaşırken sosyal medyada kitleler arasında bilgi akışı söz konusu. Geleneksel medya, bilginin yayımlanabilmesi için belirli dayanak noktalarına ihtiyaç duyarken sosyal medyada böyle bir zorunluluk bulunmuyor. Bu sebeple gündemi takip etmek için sorumluluk sahibi kaynaklardan oluşan sosyal medya araçlarını kullanırsak muhakkak son derece faydalı olur.

 

Sosyal paylaşım ortamında ilginç anılarınız oldu mu?

 

Sosyal medyayı kullanmaya başladığım günlerde uzun zamandır görüşemediğim Kabataş Erkek Lisesi’ndeki sınıf arkadaşlarıma ulaştım. Bu o tarihlerde hem çok ilginç hem de çok mutluluk vericiydi. Yıllar önce iletişimi kaybettiğiniz dostlarınız ve arkadaşlarınıza birkaç dakika içinde ulaşabiliyorsunuz. Aranızdaki onca mesafe ve onca yıllık uzaklık birden ortadan kalkıyor. Tabii bu durumun kendine has bir güzelliği ve keyfi var. Gençler için pek bir anlam ifade etmeyebilir ama bunun bizim gibi orta yaşlılar için hem ilginç hem de çok keyifli bir anı olduğunu düşünüyorum.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz