Su Patladı! İlgi Odağı Oldu

27.09.2016

Su Patladı! İlgi Odağı Oldu

Biga’ya bağlı Kemer Köyü yakınlarında, su borusundaki patlağı onarmak için kepçeyle yapılan kazı sırasında ortaya çıkan üç lahit için Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü tarafından kurtarma kazısı başlatıldı.

Köye su akışını sağlayan içme suyu borusu patlayınca onarım çalışması başlatıldı. Parion Antik Kenti yakınındaki boru patlağında kepçeyle onarım çalışması yapılırken, 3 lahite rastlandı.

Durum hemen jandarma  ile Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü yetkililerine bildirildi. Jandarma ve Kemer Köyü Muhtarı sabaha kadar lahitlerin başında nöbet tuttu.
Bugün ise Arkeoloji Müzesi Müdürlüğünden kazı ekibi olay yerine gelerek, kurtarma çalışması başlattı.  Kurtarma kazısı ile lahitler toprak altından tamamen gün yüzüne çıkarıldı. Kepçenin, su borusunu tamir için yaptığı ilk müdahale sırasında lahitlerden ikisinin kapağı kırıldığı belirlendi.
Kurtarma kazısı ile lahitler toprak altından tamamen gün yüzüne çıkarıldı. Kepçenin, su borusunu tamir için yaptığı ilk müdahale sırasında lahitlerden ikisinin kapağı kırıldığı belirlendi.

Kazı ekibi, kurtarma kazısını sürdürürken, köylülerden bazıları çalışmaları merakla izledi. Köylülerden kimisi de cep telefonlarıyla lahitleri görüntüledi.
Bugün akşam saatlerinde lahitlerin kapaklarının açılmasını bekleyen köylülere, kazı ekibi kapağın yarın açılacağını söyledi. Köylüler lahitlerin açılmasını isterken birinde altın olduğunu ileri sürüldü.
Bugün akşam saatlerinde lahitlerin kapaklarının açılmasını bekleyen köylülere, kazı ekibi kapağın yarın açılacağını söyledi. Köylüler lahitlerin açılmasını isterken birinde altın olduğunu ileri sürüldü.
Kemer Köyü sakinlerinden 72 yaşındaki Ali Koç, ‘Niye açtırmıyorlar şimdi bu mezarları? Basın burada, herkes burada. Ne varsa dünya görsün, niye saklıyorlar. Kepçe operatörü ve muhtar lahitler bulunduğunda ilk anda içinde altın gerdanlık görmüş’ dedi.
Kemer Köyü Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Mustafa Çiftçi ise yakındaki bir demir çelik fabrikasının daha önce buradan çıkan lahitleri denize attığını ileri sürerek, ‘Şu anda denizde araştırma yapılsın’ dedi.

Lahitlerin bulunduğu 6 dönümlük tarlanın sahibi 40 yaşındaki İsmail Güler de ‘Buradan lahit çıkacağı aklımıza gelmemişti. İnşallah içinden iyi bir şey çıkar. Bize de faydası olur’ dedi.

 

İlgili Terimler : , ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz