Son dakika: YSK kesin sonuçları açıkladı

27.04.2017

Son dakika: YSK kesin sonuçları açıkladı

Yüksek Seçim Kurulu, CHP’nin 16 Nisan referandumunun iptali için yaptığı başvurunun, ‘tam kanunsuz koşullar oluşmadığı’gerekçesiyle reddedildiğini açıkladı.

YSK’dan yapılan açıklamada, “Tam kanunsuzluk koşulları oluşmadı. Fligranlı oyların önceden çalındığına dair belge yok. Sandık kurulunun hatasıyla seçmenin oyu yok sayılamaz”dendi.

Gerekçeli karar açıklaması şöyle devam etti: “Demokratik toplum gereklerine uygun olarak, yurttaşların oy kullanarak yönetime katılma hakkı, her türlü engellemelere karşı korunmalıdır. Bu nedenle, vatandaşların oy kullanma hakkı, seçim güvenliğini ihlal etmeyen hallerde mutlaka korunması gereken bir haktır.”

– Yurt dışında 57 ülke ve 127 temsilcilikte, yurt içinde halk oylaması gerçekleştirilmiştir. Seçim akşamı oy verme süresinin bitiminden şu ana kadar sandıkların sonuç bilgileri, tutanaklar, yurt dışı dahil SEÇSİS aracılığı ile seçime katılan ve talepte bulunan partilere eş zamanlı olarak gönderilmiştir. Partilerin bilişim uzmanları SEÇSİS’e davet edilerek seçim sonuçlarını takip etmeleri sağlanmıştır.

– Referandumda evet 51.41, hayır 48.59 oy aldı.

– 25 milyon 157 bin 463  seçmen evet, 23 milyon 779 bin 141 seçmen hayır oyu kullandı.

-Referanduma katılım 87.45 olarak gerçekleşti.

Ne olmuştu?

Seçimin ardından YSK’nın mühürsüz oyları geçerli sayma kararı tartışma yaratmış, CHP, Vatan Partisi ve HDP referandumun iptali için kurula başvuruda bulunmuştu.

Yüksek Seçim Kurulu, referandumun iptali için yapılan başvuruları bire karşı 10 oyla reddetmişti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da kararı “YSK’nın kararı kesin. Bu iş bitti” sözleriyle değerlendirmişti.

CHP, 21 Nisan’da mühürsüz oy pusulalarıyla ilgili olarak Danıştay’a başvurmuştu.

YSK üyeleri yaptıkları toplantıda, sonuçların açıklanması için Danıştay’ın kararının beklenmesinin gerekmediği kararına varmıştı.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz