Soğanın Odada Ne İşi Olabilir?

28.01.2018

Soğanın Odada Ne İşi Olabilir?

Soğanın sağlığımıza etkilerini duymuş muydunuz? Duymadıysanız eğer lütfen bu yazıyı okuyun, inanın çok şey kazanacaksınız.

Önce size bir ailenin 1919 yılında yaşadığı bir olayı aktarmak istiyorum;

“1919 yılında, dünyada 40 milyon kişi gripten öldüğünde, bir doktor birçok çiftçiyi griple mücadelede yardım amacıyla ziyaret eder. Birçok çiftçi ve ailesi grip kapmıştır ve maalesef ki ölmüşlerdir.
Doktor ziyaretlerine devam eder ve bir sürprizle karşılaşır. Ziyaret ettiği bir çiftçi ve ailesi çok sağlıklıdır. Doktor böyle olabilmesi için aileye herkesten farklı ne yaptıklarını sorar ve cevaben çiftçinin hanımı, odaya bir tabak içine soyulmamış bir soğan koyduklarını söyler. Doktor buna inanamaz ve bu soğanlardan birini alarak laboratuvarda inceler ve soğanın içinde grip virüsünü görür. Soğan açıkça grip bakterisini içine çekmiş ve bu sayede de aile sağlıklı kalmıştır.”

Bu öyküden alınacak ders, bir adet soğanı soymadan evinizin çevresinde bir yerlere yerleştirmenizdir. Ne olduğunu görmek için bunu deneyin.


Yemeklerden önce birer çorba kaşığı soğan suyu içilirse;

Ayak, bacak, karın, göğüs ve ellerdeki şişmelere karşı günde üç defa yemeklerden önce birer çorba kaşığı soğan suyu içilir.
Soğan suyu hazırlanması;

Soğan soyulur ve rendenin püre yapmaya uygun gözenekleri üzerinde rendelenir. Rendelenen soğanın püresi bir süzgeç vasıtası ile veya temiz bir tülbentle süzülür, soğan posasından suyu ayrılır.


Kesik ve yanık yaralarının mikrop almaması için;

Kesiklerin ve yanıkların mikrop almaması için, mor soğan suyu sürülür.

Mor soğan suyunu hazırlanması;

Soğan soyulur ve rendenin püre yapmaya uygun gözenekleri üzerinde rendelenir. Rendelenen soğanın püresi bir süzgeç vasıtası ile veya temiz bir tülbentle süzülür, soğan posasından suyu ayrılır.


El ve ayak tırnaklarının çabuk kırılmasına karşı;

El ve Ayak tırnaklarınızı sık aralıklarla mor soğan suyu ile ovmanız gerekir.
Peki soğanın suyunu nasıl çıkaracağız?

İşte size yöntemi;

Soğan soyulur ve rendenin püre yapmaya uygun gözenekleri üzerinde rendelenir. Rendelenen soğanın püresi bir süzgeç vasıtası ile veya temiz bir tülbentle süzülür, soğan posasından suyu ayrılır.


Yıllarca mutfaklarımızda yer alan mor soğanın faydaları saymakla bitmiyor.

Mor Soğan suyu kalbi güçlendirmektedir ve taşıdığı esterler kanın pıhtılaşmasını önler. Ayrıca kan basıncını (tansiyonu) düşürücü etkiye sahiptir.
Kan yapımına yardımcı olur ve ağır kansızlık vakalarını ortadan kaldırır. Kan temizleyici etkisi yanında kalp çarpıntısını giderir. Kalp hastalıklarının belki de başında kalp enfarktüsü gelmektedir. Bu şifalı bitki kalbimizi enfarktüse karşı da korumaktadır.


Soğan suyu ve bal mucizesi

Boğaz iltihabının, sinirsel rahatsızlıkların, öksürük, bronşit ve boğaz ağrısının tedavileri için soğan birebirdir.

Bunun için; soğan suyu ile balı karıştırarak macun kıvamına getiriyorsunuz ve günde 3 çorba kaşığı tüketiyorsunuz.


Burun Kanamalarını Durdurmak Amacıyla;

Burun kanamalarını durdurmak amacıyla soğan yumrusu ikiye kesilir, yarısı burnun önüne bağlanır.


Nasırları yok etmek için;

Nasırları yok etmek için sirke içerisinde kaynatılan mor soğan, nasır üzerine konarak bağlanır ve bu işlem birkaç kez tekrarlanır.


Karın sancılarına ve mide kanamalarına karşı;

Karın sancılarına ve mide kanamalarına karşı bir adet soğan çok ince doğranır, 2 bardak süt içerisinde kaynatılarak içilir.


Saç kepeğine karşı;

Genciyle yaşlısıyla çoğu insanlarımızda saç kepeği sıkıntısı vardır. Soğanla hazırladığınız karışım bu üzüntünüzü ortadan kaldırabilmektedir.
Nasıl mı hazırlayacaksınız? Çok kolay.

Bunun için üç-beş kuru soğan ince ince kıyılır ve tuvalet ispirtosunda bir hafta bekletilir. Bunu takiben hazırlanan karışım bir şişeye süzülür. Bir litre suya bu eriyikten 3-4 damla ilave edilerek saçlar iyice yıkanır. Bu tedaviye en az bir hafta devam edilir.


Soğandan istenen faydayı elde edebilmek için;

Soğandan istenen faydayı elde edebilmek için doğru kullanılması gerekir.
Mesela, soğan hiçbir zaman kullanılma vaktinden önce soyulmamalı veya küçük parçalara ayrılmamalıdır. Nitekim soyulan ve kesilen soğanların, hava ile temas ettiğinde ihtiva ettiği birtakım tedavi edici maddeleri kaybolmaktadır. Soğanın, doğrandıktan yarım saat sonra, içerisinde bazı ayrışmalar meydana geldiği tespit edilmiştir. Bu ayrışma maddeleri hassas bağırsak ve midelerde gaz toplanmasına, mide ekşimesine ve karın ağrılarına sebep olmaktadır.

Salatalara soğan ilavesi tavsiye edilmektedir. Sos içerisindeki soğanın hazmı ise çok zordur. Soğan hiçbir zaman sarımsağın yanında yenmemelidir. Aksi takdirde bağırsaklarda mayalanma sonucunda ağrı yapar. Acı soğanların acılığını hissedip gözlerinizin yaşarmaması için çok keskin bıçakla kesilmesi gerekir.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz