Ruslar, Çanakkale’ye anıt yaptıracak

08.12.2016

Ruslar, Çanakkale’ye anıt yaptıracak

ruslaanit

Başbakan Yıldırım, Rus mevkidaşı Medvedev ile yaptığı görüşme sonrası açıklamalarda bulundu: Çanakkale’de şehitlikte bir anıt yapmak istiyorlar. İkili sözleşmenin Meclis’ten geçmesini bekliyorlar. Önümüzdeki günlerde çıkarılmış olacak.

Ruslar, Çanakkale’ye anıt yaptıracak

Başbakan  Binali Yıldırım, bir yıl önce yaşanan uçak krizi sonrası karşılıklı ziyaretlerle normalleşme sürecine giren Rusya – Türkiye ilişkilerinin daha da hızlanması için Moskova’da Rusya Devlet Başkanı Putin ve Başbakan Medvedev ile görüştü. Yıldırım, Rus mevkidaşı Medvedev’e FETÖ’yü anlattı. Başbakan ilişkiler konusunda Rusya’nın ‘Kademe kademe gidelim’ anlayışına karşılık hızlanmayı önerdi. AB ile yaşanan gerginlik sonrası Shangay yakınlaşmasını da “Türkiye makas değiştirmiyor” sözleriyle açıkladı. Başbakan ayrıca Rusların, Çanakkale’de şehitlikte bir anıt yapmak istediklerin ide açıkladı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın, Moskova temasları kapsamında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Başbakan Dimitri Medvedev ile görüşmesinden önemli sonuçlar alındı. Başbakan Yıldırım, Rusya’nın, Türkiye’nin El Bab’daki PYD/YPG ve diğer terör unsurlarına yönelik operasyonlarına Esad’ın müdahil olmaması yönünde gayret göstereceğini açıkladı. Başbakan Binali Yıldırım, Putin ve Medvedev ile görüşmesinin ardından beraberindeki gazetecilerin sorularını yanıtladı:

“PARLAMENTOLARDA DOSTLUK GRUBU OLUŞTURULACAK”

Başbakan Binali Yıldırım, Rusya Devlet Başkanı Putin ve Başbakan Medvedev ile yaptığı görüşmeleri gazetecilere değerlendirdi. Yıldırım, iki ülkenin parlamentolarında oluşturulan dostluk grubunun uçak krizi sonrası kesildiğini hatırlatarak, Duma’da da aynı dostluk grubunun oluşturulması için gayret gösterileceğini söyledi.

RUSYA, ÇANAKKALE’YE ANIT YAPACAK

Başbakan Yıldırım, Rusya’da FETÖ’nün nasıl çalıştığını, sadece Türkiye için değil, küresel anlamda da ciddi bir tehdit olduğunu anlattıklarını belirterek, “Çok sık sorulan bir soru var. ‘Bu kadar tehlikeli bir örgüt nasıl fark edilmedi, bir darbe yapacak düzeye geldi’ Onu sormadan ben anlattım. Çok ilgisini çekti. Burası FETÖ’ye karşı mücadelede sağlam duruyor. Ayrıca Çanakkale’de şehitlikte bir anıt yapmak istiyorlar. İkili sözleşmenin Meclis’ten geçmesini bekliyorlar. Önümüzdeki günlerde çıkarılmış olacak” dedi.

SÖZCÜ

İlgili Terimler : , ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Ümit Özdemir
08 Aralık 2016 - 19:38

Çanakkale savaşı geçen yüzyılın en son büyük savaşı ve etkileri hala devam ediyor. Rus çarlığına yardım götürülemesi yüzünden Bolşevikler iktidarı ele geçirdi ve şimdiki Rusya şekillendi. Ama Çanakkale’de savaşmayan bir Rusya’nın Çanakkale ye anıt dikmesine ben karşıyım. Zaten Çanakkale’de özerk bir yönetim hayali kuran Avrupa ve savaşa girmiş diğer ülkelerin yanına bir de Rusları katmak olur buna izin vermek. Bildiğim kadarı ile zaten gayri ihtiyari bir Rus anıtı Çanakkale’de var. Bir anita daha izin vermek yanlış bir karar olur. Sırf Ruslarla ilişkileri düzeltmek için buna göz yummak aymazliktan başka bir şey değildir. Sonuçları uzun vadede bize zararlı olur.