Öz, Çan’da Hava Kirliliği İnsan Sağlığını Tehdit Eder Noktada

14.11.2016

Öz, Çan’da Hava Kirliliği İnsan Sağlığını Tehdit Eder Noktada

Geçtiğimiz Salı günü Plan Bütçe komisyonunda Enerji Bakanlığı Bütçesi görüşmelerine katılarak termik konusunu gündeme getiren vekil Öz, bu projelerin ÇED onayları Çevre ve Şehircilik Bakanlığından çıktığı için komisyonda Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bütçe görüşmelerine de katıldı ve konuyu bir kez daha gündeme getirdi.

Çevre Bakanlığı bu projelere nasıl yaklaşıyor? Enerji Bakanının ifade ettiği noktada mısınız?

CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, Plan ve Bütçe komisyonunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bütçe görüşmelerine katılarak, Çanakkale kamuoyunu yakından ilgilendiren Çanakkale il genelinde kurulması planlanan Termik Santrallere ilişkin olarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının konuyu nasıl değerlendirdiğini ve ÇED süreci devam eden projelere ilişkin tutumunun ne olacağını sordu. Öz, “Bakan Özhaseki’ye Çanakkale’ye kurulması planlanan ve ÇED süreci devam eden projelerle ilgili olarak Enerji Bakanı ile aynı noktada mısınız?” dedi.

Komisyonda görüşülen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bütçesine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Öz, Enerji Bakanı Albayrak’ın bütçe konuşmasına atıf yaparak Çanakkale ve termik konusunu yeniden gündeme getirdi.

Termik Projeleri Çanakkale’nin Cehenneme Dönmesi Demek

“Komisyonda Çanakkale ilimiz toplam kömür termik kurulu gücünün yüzde 25’ini bünyesinde barındırmaktadır” diyen CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, “Çanakkale’de çalışmakta olan ve inşa hâlindeki, termik kurulu gücü 3.845 megavat ve ÇED süreci devam eden kömür termik santralleri ise 4.720 megavat olduğunu belirtti. Bu santraller yılda kaç ton kömür yakacaklar? Kabaca 20-25 milyon ton kömür yakacaklar. Bu, Çanakkale’nin cehenneme dönmesi demektir diyen Öz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak termik santral projelerine insan odaklı bakmanızı ve işler durumdaki santrallerin bulunduğu bölgelerde denetimleri sıklaştırmanızı bekliyoruz diyerek sürdürdüğü konuşmasında, Çanakkale Çan ilçesinde hava kirliliği insan sağlığını tehdit eder bir noktaya gelmiştir. Filtreler çalıştırılmıyor. Bunun için gerekli tedbirleri almak adına Bakanlığınız neler yapmaktadır?” şeklinde konuştu.

Yerli Kömür de Çevreyi ve İnsanı Zehirliyor

Öz konuşmasının devamında, “Yerli, kömürle üretim yapan santraller de çevreyi ve insanı zehirlemeye devam ediyor. Bunu ben Çanakkale’de bizzat yaşıyorum, hemşerilerim bizzat yaşıyor. Şimdi, Çan Helvacı Termik Santrali ÇED süreci devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Bakanlığınızda Çanakkale milletvekilleri olarak bir İDK toplantısına -Yence Çırpılar Termik Santral Projesi’ne ilişkindi- katılmıştık. Balıkesir milletvekillerimiz de katılmışlardı o toplantıya. Firma temsilcilerinin terör estirdiği bir ortamda toplantı gerçekleştirilmiş, STK temsilcileri bizlerin girişimleriyle görüşlerini ifade edebilmişlerdi. Benzer toplantılarda aynı manzaraların yaşanmaması konusunda gerekli tedbirlerin alınması gereğine vurgu yapmak istiyorum” dedi.

Santraller Çalışmaya Başladığında İnsanımızın Arazileri Eskisi Gibi Olmayacak

Tarım sektörüne dikkat çeken CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz şöyle dedi; “Çan ilçesine, Biga’ya ve Çanakkale’ye daha kaç termik santral yapılması insan ve canlı yaşamı ile çevreyi tehdit etmez? Yapılmak istenen bu projeleri çevreleyen köylerde yaşayan insanlar ne yerler, ne içerler, neyle iştigal ederler, temel geçim kaynakları nedir? ÇED onayı verdiğiniz santraller sonrası bu insanlar ne yapacak? Termikçilerin dediği gibi “Santrallerde çalışacaklar.” demeyin lütfen. Santrallerin inşaatları bittikten sonra yüzlerce kişi işsiz kalacak. Üstelik,  işleyecekleri araziler de eskisi gibi olmayacak. Tarım yapmaktadır insanımız, tabii, asit ve kül yağmuru altında ne kadar yapılabilirse.

Bayramiç’in Elması da Meşhurdur

“Siz bu projelere onay verirseniz sadece Çanakkale’nin değil, ülkenin geleceğini de yok edeceksiniz, sağlıklı bir çevrede yaşama hakkını engellemiş olacaksınız” diyen Öz, bakın, az önce, sağ olsunlar, elma ikram ettiler. Bayramiç’in elması da meşhurdur ama bu projeler devam ettiği sürece bu ürünleri, bu elmaları, bu meyveleri yiyemeyeceğiz. O nedenle, sizden, Çanakkale’de ÇED süreci devam eden projeler hususunda daha hassas olmanızı istirham ediyorum” şeklinde konuştu.

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Yatırımlarına Daha Fazla Ağırlık Verin

Öz, “Daha önceki konuşmalarımızda da dile getirdik, İtalya’daki gibi, yerli kömür yerine yenilenebilir enerji kaynaklarının yatırımlarına daha fazla ağırlık vermek gerekir.  Buradan sormak istiyorum: Neden Çanakkale bu anlamda kazan dairesi yapılmak isteniyor? Neden Çanakkale’ye bu kıyım yapılmak isteniyor?  Sayın Bakan, Çanakkale, mitolojik Kaz Dağlarına sahiptir. Burası, İsviçre Alp Dağlarından sonra, dünyada ikinci derecede oksijene sahiptir. Böyle tabiata kıyılmaz. Sayın Enerji Bakanı “Bu projelere izin vermeyeceğiz.” dedi. Çevre Bakanlığının da aynı doğrultuda düşündüğü dile getirildi. Sizin de ağzınızdan aynı doğrultuda cevap istiyoruz” dedi.

Milletvekili Öz, “sizden de Çanakkale’yi cehenneme çevirecek bu projelere ve ÇED raporlarına dur demenizi istiyoruz” diyerek konuşmasını tamamladı.

İthal Kömürlü Olanların Hepsi Kesin, Onların Hepsine Ret Veriliyor

Bakan Özhaseki verdiği yanıtlarda, Çanakkale’de termik santral konusunda şu açıklamayı yaptı: “ Şu anda galiba iki tane devam eden, çalışan varmış. ÇED raporunu daha önceden alan birkaç tane daha grup var orada ancak benim son, beş altı aylık Bakanlığım döneminde gelen 7’ye yakın müracaat var, bir tanesi yerli, galiba 6’sı -eğer yanlış değilse- ithal, bunların hepsine olumsuz görüş verme hususunda rapor verdik arkadaşlar. İthallerin hepsi kesin bir kere, ithal kömürlü olanların hepsi kesin, onların hepsine ret veriliyor arkadaşlar”

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz