Ömer Faruk Mutan milletvekilliğine aday

27.09.2017

Ömer Faruk Mutan milletvekilliğine aday

Düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendiren Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, CHP’deki delege seçimleri ile ilgili soruya verdiği yanıt ile Milletvekili adaylığını açıkladı. 2019 yılında yapılacak olan Genel Seçimlerinde Milletvekili olmak istediğinin sinyalini Başkan Ömer Faruk Mutan yaptığı konuşmada şu sözlerle verdi; “Artık sesimi mecliste duyurmak istiyorum” dedi.

2019 yılında yapılacak olan Genel Seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisinden Milletvekili adayı olmak istediğini üstü kapalı bir şekilde ifade eden Başkan Mutan, milletvekilliği adaylığı için şunları söyledi; “Hali hazırda devam eden delege seçimleri için düşüncelerimi daha önceden de ifade etmiştim. Temsil de Adalet istiyorum. Temsilde adaleti sağlamak için de Siyasi Partiler yasasının değişmesi gerekiyor. Fakat Siyasi Partilerin tepesindekiler istediklerini mevcut sistemle rahatça yapabildikleri için bu değişikliği yıllarca konuşmalarına rağmen gerçekleştirmiyorlar. Bakın sakal bıraktım Adalet için. Parti içerisinde hep bir yerde durdum. Delege sistemine karşı bir insanım. Mevcut sistem hizipleşmeyi, kavgayı getiriyor. Delege seçimleri yapılıyor oy fazlası olan iktidar olurken; diğer fikirler silinip gidiyor. Çarşaf liste dedim, demeye devam ediyorum” dedi.

 

“TEMSİLDE ADALET İSTİYORUZ; ÇARŞAF LİSTE İSTİYORUZ”

 

Mevcut sistemden kaynaklı sorunların sadece CHP’de değil AK Parti içerisinde de yaşandığını ifade eden Başkan Mutan; “Bakın bugün AK Parti içerisinde de bizde olan çatışmalardan çok daha fazla ve derin bir çatışma ortamı var. Onların siyasi üslupları gereğince dışarıya çok fazla yansıtılmıyor. Ama özel sohbetlerde oturun sorun; onların ahları vahları bizimkilerin yanında.. ve çok huzurlu, çok rahat değiller. Siyaset kurumuna sağ-sol, ön-arka olarak bakmıyor bütün olarak bakıyorum. Vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayan sorunlarını çözmektir siyaset. Benim aklım bu; onlarda gidip başka bir anlayış üzerine inşa edecekler. Sağlıklı yapıların oluşmasının yolu; siyasette, temsilde adaletten geçiyor. Bunu hangi siyasi ile görüşsem haklısın diyorlar ama yapılması gerekeni yapmıyorlar. Bu süreçten tüm siyasi partiler geçiyor” dedi.

 

“SESİMİ MECLİSTE DUYURMAK İSTİYORUM”

 

“Artık sesimi meclis kürsüsünden duyurmak istiyorum” diyerek 2019 yılında yapılacak olan Genel Seçimlerde Milletvekili adayı olacağını duyuran Başkan Mutan konuyla ilgili olarak; “Siyasi partiler yasası mutlaka değişmelidir. Temsilde adalet, çarşaf liste dedim her zaman. Özellikle delege bazlı seçimlerde çarşaf liste mutlaka olmalıdır. Ön seçim olmazsa olmaz olmalıdır ama tek başına da ön seçim belirleyici olmamalıdır. Tüm siyasi partiler için söylüyorum üye profilleri üzerinden giderseniz sen, ben, bizim oğlan olur. Gidin bugün mevcut iktidar partisine; bir işe girecekseniz önce partiye gidin üye olun deniyor. Sen nesin, ne düşünürsün diye bir şey yok; sayısal yani nicel çoğunluk sağlamak istiyorlar. Ülke sorunlarına çözüm üretemezsiniz, sonra patinaj yapar durursunuz.”

 

“ÖN SEÇİM HAKKIMIZI HİÇ KİMSE ELİMİZDEN ALMAYA KALKMASIN!”

 

Ön seçimle milletvekili adaylarının belirlenmesini isteyen Başkan Mutan adaylığını şu ifadelerle duyurdu; “Artık sesimi mecliste duyurmak istiyorum. Her şeyi her yerde söyleyemiyorsunuz, söyleyebilme noktasına çıkmak için Ön Seçim istiyorum. Ön seçim diyorum üzerine basa basa. Ön seçim hakkımızı hiç kimse elimizden almaya kalkmasın. Onu vermeme adına da bir mücadele yürüteceğiz. Bunun da bilinmesini istiyorum” dedi.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz