Okul Zili Yarın Çalıyor!

18.09.2016

Okul Zili Yarın Çalıyor!

Yaklaşık 18 milyon öğrenci, yarın yeni eğitim-öğretim dönemine “merhaba” diyecek.

Yaklaşık 18 milyon öğrenci, yarın yeni eğitim-öğretim dönemine “merhaba” diyecek. Bu yıl eğitim harcamalarını geçen yıla oranla ortalama yüzde 10’un üzerindeki bir zamla karşılayan veliler bir yandan çocuklarının okula başlama sevincini yaşarken, diğer yandan da kredi kartıyla ödedikleri masrafı gelecek ay nasıl kapatacağını düşünmeye başladılar.
Eğitim-Bir-Sen Stratejik Araştırmalar Merkezi (EBSAM), öğrencilerin okula başlangıç masrafları ile veliye maliyetini çıkardı.
Geçen yıla göre yüzde 10.4 oranında zamlanan ve serbest kıyafet uygulamasına geçen bir ilkokula başlayan öğrenci için 555 TL, ortaokula başlayan bir öğrenci için 575 TL, ortaöğretime başlayan bir öğrenci için ise 645 TL harcama yapılması gerekiyor.

okullar

ASIL PARA FORMAYA

Veliler en büyük parayı forma için harcıyor. Araştırmaya göre, okul öncesi eğitime kayıt olan bir öğrenci için formalı başlangıç masrafı ortalama 535 TL, ilkokula başlayan bir öğrenci için 755 TL, ortaokula başlayan bir öğrenci için 775 TL, ortaöğretime başlayan bir öğrenci için ise 845 TL harcama yapılması gerekiyor.
Ortaöğretimdeki eğitimi boyunca bir öğrenci için ortalama 8 bin 890 TL, ayda ise ortalama 185 TL harcama yapılırken, öğrenciye kantin-yemekhane için para ayrıldığında, bu rakam okul öncesi ve ilköğretimde aylık ortalama 319 TL, ortaöğretimde 364 TL’ye çıkıyor. Bu masraflara okul servisi de eklendiğinde okul öncesi ve ilköğretimde maliyet 319 TL’den 519 TL’ye, ortaöğretimde ise 364 TL’den 558 TL’ye çıkıyor.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz