OHAL, üç ay daha uzatılıyor

17.10.2017

OHAL, üç ay daha uzatılıyor

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Irak’taki gayrimeşru referandum sonrası Türk hava sahasının Irak’ın kuzeyine kapatıldığını da ifade etti.

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ önemli açıklamalarda bulundu. Bozdağ, Olağanüstü Hal’in 3 ay daha uzatılacağını belirrterek Bakanlar Kurulu kararı Meclis’e gönderildiğini ifade etti. Bozdağ ayrıca Irak’taki gayrimeşru referandum sonrası Türk hava sahasının Irak’ın kuzeyine kapatıldığını da ifade etti.

Habur Sınır Kapısı’nın Irak hükümetine devri ile ilgili çalışmalar başladı

Bozdağ, Irak ve Türkiye’nin Kerkük’ün statüsünün korunması konusunda işbirliği içinde olduğunu belirterek, Habur Sınır Kapısı’nın Irak hükümetine devri ile ilgili çalışmaların başladığını açıkladı.

Durumu ağır 35 kişi Türkiye’ye getirilecek

Bozdağ, Somali’deki terör saldırısına ilişkin, “Durumu ağır 35 kişi Türkiye’ye getirilecek ve Ankara’da tedavi altına alınacak” dedi.

Umarız bu mesele olumlu bir şekilde çözüme kavuşur

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, ABD’li heyetin Türkiye’ye yaptığı ziyarete ilişkin ise “Bildiğiniz gibi Türkiye-ABD ilişkileri çok güçlü sınamalardan geçti. Hiçbir dönemde yaşadığımız vize krizi gibi bir hadiseyle karşı karşıya gelmedi. Son dönemlerde böyle bir karar çıktı. Ankara’nın Washington’u doğru bilgilendirmediği gibi bir kanaat bizde var. Çünkü doğru bilgilendirmiş olsalardı böyle bir karar alınmazdı. Bu konuda heyetler teşkil edildi. ABD’den ilgili heyet geldi, yarın da Dışişleri, Adalet, İçişleri Bakanlarının müsteşar yardımcıları ile bir araya gelecekler. Umarız yarın veya yakın bir zamanda bu mesele olumlu bir şekilde çözüme kavuşur” şeklinde konuştu.

Şu anda Başbakanlığa bu konuda yapılmış bir tebligat yok

Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un yeniden yargılanmasına ilişkin Başbakanlık izninin gerekli olduğunun hatırlatılması üzerine Bozdağ “Bugün Bakanlar Kurulunun gündeminde böyle bir konu yoktu. Bu tamamen adli süreçlerle ilgili bir konu, Başbakanımızın değerlendirmesi üzerine verilecek bir karardır. Şu anda Başbakanlığa bu konuda yapılmış bir tebligat yok. Mahkemenin kararı Başbakanlığa iletildikten sonra Sayın Başbakanımız bu talebi değerlendirecek ve karar verecektir” dedi.

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz