Milyonların beklediği YGS sonuçları açıklandı

28.03.2017

Milyonların beklediği YGS sonuçları açıklandı

Milyonlarca öğrencinin üniversite hayatını etkileyecek olan YGS sonuçlarına göre, aday öğrenciler dilerse tercih döneminde YGS puanları ile, ilgili puan türünde tercih yapabilecekler. LYS öğrencileri için maraton devam ediyor. Sonuçların açıklanmasının ardından 2 milyon 161 adayın sınavı geçerli kabul edilirken 1.457 adayın sınavının geçersiz sayıldığı belirtildi. Ayrıca sınava giren kız adayların yüzde 73’ünün 180 puan üstü sonuç aldığı belirtildi.

2017 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçları bugün itibariyle ÖSYM’nin resmi internet sitesinden açıklandı. Adaylar TC Kimlik Numaraları / YU Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM AİS üzerinden YGS sonuçlarını görüntüleyebilmekte. Adayların şimdi önünde iki seçenek bulunuyor. Adayların hedef bölümleri YGS puanıyla öğrenci alıyorsa, elde ettikleri sonuçlara tercih döneminde üniversite tercihlerinde bulunabilecekler.

Sınav sonuçlarına ulaşmak için TIKLAYINIZ

YGS’de inanılmaz kopya düzeneği

Ayrıca ÖSYM tarafından yapılan açıklamayla birlikte sınav esnasında yanlışlık olduğu düşünülen ve yeniden değerlendirilmesi konusunda müracaatta bulunan adayların talepleri sınav sonuç açıklama sayfasında çözüme kavuşturulacak. Adayların bu tarz bir durumla karşılaşılmasında ise sonuçların duyurulacağı sayfa üzerinden inceleme detayları ve kararlar paylaşılacak.YGS ikinci sınavı ne zaman?

YGS’de en az bir puan türünden 150 ve üzeri puan alan adaylar ikinci sınav olan LYS’ye giriş hakkını elde etmiş olacak. Ancak adayların dört yıllık bir üniversite tercihi yapabilmesi için 180 barajını geçmesi gerekiyor. YGS’den sonra ikinci basamak olan Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) için başvurular ise 4-17 Nisan 2017 tarihleri arasında alınacak. LYS 10 Haziran 2017 Cumartesi günü saat 10.00’da LYS-4 Sosyal Bilimler sınavıyla başlayacak. Bunu 11 Haziran Pazar günü saat 10.00’da uygulanacak olan LYS-1 Matematik, 17 Haziran Cumartesi günü saat 10.00’da uygulanacak LYS-2 Fen Bilimleri , aynı gün saat 14.30’da uygulanacak LYS-5 Yabancı Dil ve 18 Haziran Pazar günü saat 10.00’da uygulanacak LYS-3 Edebiyat-Coğrafya izleyecek.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz