Marmara’da en az 7.2 büyüklüğünde deprem bekliyoruz

04.09.2016

Marmara’da en az 7.2 büyüklüğünde deprem bekliyoruz

Prof. Dr. Naci Görür, olası bir İstanbul depremi ile ilgili ‘Minimum 7.2 büyüklüğünde olmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Naci Görür, olası bir İstanbul depremi senaryolarına ilişkin olarak, “Yaptığımız detaylı çalışmaların neticesinde Marmara’da büyük bir depremin olacağı tespitine vardık. Bunun da yaklaşık minimum 7.2 büyüklüğünde olmasını bekliyoruz” dedi.

Hakan Çelik’in CNN Türk’te sunduğu ‘Hafta Sonu’ programında konuşan Prof. Görür, olası depremin ne zaman gerçekleşebileceğine dair de, “1999’daki 7.4’lük Gölcük depreminden sonra 30 yıl içerisinde gerçekleşebileceğini öngörüyoruz. 5-10 sene ileriye ya da geriye kayabilir. Depremin yıkımı Gölcük depreminden daha yıkıcı olabilir” diye konuştu.

Prof. Dr. Naci Görür, Hakan Çelik’in ‘İnsan eliyle suni bir deprem gerçekleşmesinin mümkün olup olmadığı’ sorusuna, ‘mümkün değil’ cevabını verdi.

Hatırlanacağı üzere, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, geçtiğimi 14 Ağustos’ta ABD desteğiyle Marmara’da büyük bir deprem planlandığını iddia etmişti.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz