Marmara Denizi’ndeki deprem hareketliliğine ilişkin açıklama

06.09.2018

Marmara Denizi’ndeki deprem hareketliliğine ilişkin açıklama

Marmara Denizinde Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde bugün en büyüğü 3.6 büyüklüğünde 10 deprem, meydana geldi.

Doğa Hareketleri Araştırma Derneği Başkanı Fuat Agalday, “Biz bu depremlerin gerçekleştiği noktayı önemsiyoruz. Çünkü bu depremler, fay hattının kilit noktası dediğimiz bir noktada gerçekleşti. Ancak bunlar, büyük deprem olacak anlamına gelmiyor. Önemli bir nokta. Gözlemlerimize devam ediyoruz” dedi.

DHA’nın aktardığına göre, Marmara Denizi’nde bugün art arda meydana gelen ve en büyüğü 3.6 büyüklüğünde olan depremlere ilişkin, Marmara Bölgesi’nde kurulan deprem istasyonlarının mimarı ve kurucusu olan Doğa Hareketleri Araştırma Derneği Başkanı Fuat Agalday’dan açıklama geldi. Elektrik ve Elektronik Mühendisi Fuat Agalday yaptığı açıklamada, Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın Marmara Denizi’nin içinde bulunan kısmının, Büyükçekmece açıklarındaki kilit noktasında bugün en büyüğü 3.6 büyüklüğünde olmak üzere 10 deprem meydana geldiğini belirtti.

Agalday, “Biz bu depremlerin gerçekleştiği noktayı önemsiyoruz. Çünkü bu depremler, fay hattının kilit noktası dediğimiz bir noktada gerçekleşti. Ancak bunlar büyük deprem olacak anlamına gelmiyor. Yalnız, önemli bir nokta. Gözlemlerimize devam ediyoruz. Süreci yakından takip ediyoruz. Bu bize Marmara Denizi’nden geçen fay hattının canlı ve hareketli olduğunu gösteriyor. Bu aktivite yakın zamanda olmadı. Ayrıca sürekli deprem olan bir bölge de değil. dikkat çekici aktivite” dedi.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz