Kulaktan Kulağa Fısıldamayalım

15.11.2016

Kulaktan Kulağa Fısıldamayalım

İda Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu basın açıklamasıyla yaşanan çocuk tacizlerini kınadı. Açıklamada, “Israrla, kararlılıkla geleceğimiz olan çocuklarımızı en birinci sıraya alır; eğitim, sağlık ve sosyal ihtiyaçlarını karşılar. Devlet yasa ve yaptırımlarla çocuklarımıza tüm bu travmaları yaşatanları en ağır şekilde cezalandırmakla yükümlüdür” denildi.

İda Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Basın Açıklaması

Dün Karaman, Adıyaman, bugün Çanakkale Ayvacık. Gün geçmiyor ki çocuklarımıza yönelik istismar ve şiddet olayları duyulmasın. Ulusal basına yansıyan haberlere göre, Adıyaman Gerger İmam Hatip Lisesi’nde öğrenim gören yaklaşık 80 öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla bir hademe tutuklandı, üç idarecinin görev yeri değiştirildi. Olayın ısrarla takibini yapan Gündem Çocuk Derneği’nin ise faaliyetleri durduruldu. Yine Çanakkale yerel basınındaki haberlere göre, Çanakkale’de bir öğretmen cinsel tacizden tutuklandı. Ayvacık İmam Hatip Lisesi’ndeki bir öğretmenin, bir öğrencisini taciz ettiği yönündeki şikâyetin ardından yapılan ilk inceleme sonucunda tutuklanarak cezaevine konulduğu öğrenildi. Çanakkale Milli Eğitim Müdürlüğü, olayın duyulmasının ardından iki müfettiş görevlendirilerek cinsel taciz olayının araştırıldığını ve öğretmenin açığa alındığını bildirdi.

Bu olaylar kamuoyunun vicdanında büyük sarsıntı yaratmaya devam etmektedir. Çocuk istismarı ve ihmalinin toplumumuzda ne denli ciddi, aynı zamanda üstü kapalı kalmış bir mesele olduğunu bir kez daha göstermiştir. Üstelik bu vahim olayların, çocuklarımızı emanet ettiğimiz eğitim kurumlarında ve vakıflarda yaşanmış olması daha da korkunçtur.

Her türlü risklere karşı savunmasız durumda bulunan çocukların, sağlıklı olarak büyümeleri, kız-erkek ayrımı yapılmadan eğitim almalarının sağlanması toplumumuzun en temel kaygısı olmalıdır. Çocuklarımız toplumun geleceğini inşa edecek bireyler ise, onlar için verilen her mücadele kutsal ve değerlidir.

Devletler, uluslar arası sözleşmelerle, yasalarla çocukları her türlü istismardan korumakla yükümlüdürler. Ülkemiz adına 25 Ekim 2007 tarihinde imzalanan ve 25 Kasım 2010 tarihinde 6084 sayılı kanunla onaylanan Avrupa Konseyi Çocukların Cinsel Sömürü ve İstismara Karşı Korunması Sözleşmesi uyarınca, taraf ülkeler, çocukların cinsel sömürü ve istismarını engellemek ve bununla mücadele etmek, cinsel sömürü ve istismara maruz kalan mağdurların haklarını korumak ve bu alanda ulusal ve uluslar arası işbirliğini geliştirmek için etkin tedbirler almakla yükümlüdürler.

İstismarı bilelim, anlatalım, sesli söyleyelim. Çocuğun bir cinsel faaliyet için kandırılması, zorlanması istismardır. Bir çocuğa şiddet uygulamak istismardır. Haklarından mahrum etmek, alıkoymak istismardır. Çalıştırmak, ekonomik çıkar elde etmek istismardır. Çocuk yaşta evlendirmek istismardır.

Kulaktan kulağa fısıldamaz Devlet!

Israrla, kararlılıkla geleceğimiz olan çocuklarımızı en birinci sıraya alır; eğitim, sağlık ve sosyal ihtiyaçlarını karşılar. Devlet yasa ve yaptırımlarla çocuklarımıza tüm bu travmaları yaşatanları en ağır şekilde cezalandırmakla yükümlüdür. Ülkemiz adına olayı takip eden, ortaya çıkaran STK’larını, kişileri ve gazetecileri susturmaz, kapatmaz, haber sitelerine erişim engeli koymaz. Devlet, “çocuklar için sesli konuşur” yani çocukları korur, kollar. Çocuklar için üretir, çözüm geliştirir, iyileştirir, onarır.

Kulaktan kulağa fısıldamayı bırakalım, susan ve göz yuman toplum olamaz! Gündem Çocuk Derneği kapatılamaz! Çocuklarımızın sesi olalım. Bizler hep birlikte, çocuklarımız için daha iyi bir Dünya için çaba sarfetmeye devam edeceğiz.                                                                                                                    15.11.2016

Saygılarımızla

İda Dayanışma Derneği

Yönetim Kurulu

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz