“KIZLARIMIZI YAKAN O KORLAR YAĞMUR OLUR ÜZERİNİZE YAĞAR”

02.12.2016

“KIZLARIMIZI YAKAN O KORLAR YAĞMUR OLUR ÜZERİNİZE YAĞAR”

Çanakkale Milletvekili Bülent Öz Milli Eğitim Bakanlığının teşkilat ve görevleri hakkında kanun hükmünde kararname ile bazı kanun ve KHK’larda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı’nın 65. Maddesinde CHP Grubu adına konuştu.

TBMM Genel Kurulunda CHP Grubu adına söz alan Milletvekili Öz, Milli Eğitim Bakanlığı’nın uyguladığı politikalara yönelik eleştirilerini dile getirdi.

Konuşmasına Adana’nın Aladağ İlçesinde yanarak can veren kız çocuklarına değinerek başlayan Öz, “Dün Adana’da yavrularımız birer birer can verirken tüm Türkiye, 78 milyon da birer birer öldü, kahroldu çünkü onlar çocuktu, onlar okumak için öldüler çünkü onlar devlette sığınacak kapı bulamadıkları için cemaatlerin kucağına itildi. Bu çocuklar devlete emanetti, bu çocuklar size emanetti. Siz emaneti cemaatlere teslim ettiniz” dedi.

“KIZLARIMIZI YAKAN O KORLAR YAĞMUR OLUR ÜZERİNİZE YAĞAR”

Öz, cemaat yurtlarında geçmişte de benzer acıların yaşandığına vurgu yaptığı konuşmasında, “Konya’da, Diyarbakır’da, bugün de Adana’da emanete sahip çıkmadınız, sahip çıkmamanın bedelini de ödemiyorsunuz. Çocuklarımız yanıyorlar, susuyorsunuz, tecavüze uğruyorlar, susuyorsunuz. İşkence görüyorlar, yine susuyorsunuz, görmüyorsunuz, duymuyorsunuz, konuşmuyorsunuz. Gün gelir devran döner kızlarımızı yakan o korlar yağmur olur üzerinize yağar efendiler” dedi.

“YURTLAR BAŞKA ELLERİN DEĞİL, DEVLETİN KONTROLÜNDE OLMALIDIR”

“İlkokul öğrencilerine yurt açma yasağına rağmen öğrencilerin kaldığı bu yurda kimler göz yummuştur?” diyen Öz, “Yurtlar başka ellerin değil, devletin kontrolünde olmalıdır. Daha kaç 15 Temmuz yaşamamız gerekir ki aklınız başınıza gelsin? Cemaatlere “Dur” demek için hep bir musibet mi bekleyeceğiz?” dedi.

“YAYIN YASAĞI İLE NEYİ GİZLİYORSUNUZ?”

Yayın yasaklarına da tepki gösteren Öz, “Neden her olaydan sonra yayın yasağı getiriyorsunuz, neyi gizliyorsunuz? Güneş balçıkla sıvanmaz. Soruşturmaların üzerine cesaretle gidileceğine artık milletimiz inanmıyor. Türk milleti, bu faciaların son bulması için adaleti sağlamanızı bekliyor sizlerden” diye konuştu.

“SINAV KAZANAN DEĞİL TORPİLİ OLAN ATANIYOR”

Konuşmasının devamında Öz, “Hükûmetleriniz döneminde millî eğitimin kamusal olma niteliğini ortadan kaldırıp eğitimi ticaretleştirdiniz. Parası olana kaliteli ve bilimsel eğitim sunulan bir yapı inşa ettiniz. KPSS’den 80 puan, 90 puan almış öğretmenler değil torpilli olan öğretmenler atanıyor. Yönetici atama işini de berbat ettiniz. Sınav açıyorsunuz, sınavdan 95 alan, 100 alan öğretmeni değil, sarı sendikanıza üye olan öğretmenleri müdür ya da müdür yardımcısı yapıyorsunuz. Yirmi beş yıllık öğretmen merkeze gelemezken, yirmi beş yaşındaki öğretmeni idareci yapıp merkeze çekiyorsunuz. Şeytanın bile aklına gelmeyen yöntemler devri iktidarınızda hayat buldu. Sonuç ise eğitimde başarısızlık, eğitimde çöküştür dedi. “Milletin çocuklarını hayata hazırlayın” diyen Öz, “ Eğitim eskiden bu ülkede yoksul Anadolu çocukları için hayatın bir parçası olmanın, yaşama tutunmanın bir aracıydı. Bu politikalarla devam ederseniz on yılın sonunda yüz binlerce işsiz yetiştirmiş olacaksınız.

İlkokullarda din kültürü ve İngilizce derslerine branş öğretmenleri girerken görsel sanatlar ve müzik gibi derslerde de branş öğretmenlerinin girmesi sağlanmalıdır. Bu tasarıyla çocuk işçiliğini özendireceksiniz, lütfen bundan vazgeçin” dedi.

“YAŞAM BİÇİMİNİZİ HERKESE DAYATMA ÇABASINDAN VAZGEÇİN”

Öz Çanakkale’de kapatılan Gökkuşağı kolejine de değindiği konuşmasında, “Çanakkale Gökkuşağı Kolejini öğrenci talebi olmamasına rağmen imam-hatip lisesine dönüştürdünüz. Okulun üç katında 110 imam-hatip lisesi öğrencisi eğitim görürken 750 ilkokul öğrencisi aynı binanın iki katında eğitim görmektedir, şu anda durum bu. İlkokul çocuklarının bulunduğu katlarda iki tuvalet olmasından mı bahsedeyim yoksa 750 ilkokul öğrencisinin ergen 110 imam-hatip öğrencisiyle aynı binada eğitim görmesinden mi bahsedeyim? Sizin 4+4+4’ü getirirken temel gerekçeniz neydi? “Yedi yaşındaki çocuk ile on dört yaşındaki çocuğun aynı binada eğitim görmesi pedagojik açıdan sakıncalı” dediniz. Şimdi ne değişti de bu çocukları aynı binaya mecbur ettiniz? Kendi ruh dünyanızı, yaşam biçiminizi herkese dayatma çabasından vazgeçin artık”dedi.

“BU TOPLUMUN GENETİĞİNE UYMAYAN BAŞKANLIK HAYALİNDEN VAZGEÇİN”

Vekil Öz, “Cumhuriyet hepimizin. Cumhuriyet sayesinde on dört yıldır iktidardasınız. Milletin DNA’sıyla oynamaktan vazgeçin. Bu toplumun genetiğine uymayan başkanlık sistemi hayalinden de vazgeçin” diye ekledi.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz