KİRAZLI ÇADIRLI DİRENİŞ ALANINA GÖZALTI GİRİŞİMİ KABUL EDİLEMEZ!

11.06.2020

KİRAZLI ÇADIRLI DİRENİŞ ALANINA GÖZALTI GİRİŞİMİ KABUL EDİLEMEZ!

KİRAZLI ÇADIR DİRENİŞÇİLERİ YALNIZ DEĞİLDİR!

Bugün Çanakkale’de Kirazlı Altın Madeni Projesi alanı yakınlarında 320 gündür çadırlı nöbet tutan arkadaşlarımızın bulunduğu alana müdahale ekipleri ile gelen Jandarma, İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı idari kararı gerekçe göstererek ve kanuni hiçbir kısıtlama yokken, alana yeni gelen iki arkadaşımızı gözaltına alıp jandarma karakoluna götürdü. Alana girmeme koşuluyla serbest bırakılan arkadaşlarımız şu anda Balaban Mevkii’nde beklemekteler.

Pandemi döneminde alanda nöbet tutan arkadaşlarımız kendilerini izole ederek olası bulaşa karşı tedbirlerini almıştı. Artık İç İşleri Bakanlığı tarafından seyahat yasağı kaldırılmıştır ve dileyen dilediği yere gidebilmektedir. İş yerleri açılmış, yaşam normal koşullara dönmeye başlamıştır.

Bu durumda ormanlık alanlara girme konusunda herhangi bir kısıtlamanın olmaması gereklidir. Sağlık nedeniyle Kirazlı nöbet alanına da yeni arkadaşlarımızın gelmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Yaşam savunucuları 320 gündür her türlü olumsuz koşula, itibarsızlaştırmaya, iftiralara, kışkırtmalara, baskılara direnerek Kirazlı’da nöbet tutmaya devam etmektedir. Arkadaşlarımıza bugüne kadar verilen para cezalarının tutarı neredeyse 100 bin TL’yi bulmaktadır.

Kirazlı’daki arkadaşlarımız Alamosgold’un kendi çıkarı için yani sermayenin kendi çıkarı için yarattığı ekolojik yıkıma karşı yaşamı savunmaktadır.

Yaşamı savunanlar haklıdır ve kazanacaktır!

Baskılarınız yaşam savunucularını yıldıramaz!

Güvenlik kuvvetlerinin ve ilgili kamu idarelerinin meşru olmayan uygulamalarına ve nöbet alanı üzerindeki baskılara son verilmesini ve alana yeni gelen arkadaşlarımızın yasal hakkı olan alana girişine izin verilmesini istiyoruz.

Kamu görevlilerinin sermayeden değil, yaşam savunucularından yana olması gerektiğini ve halkın çıkarlarını koruması gerektiğini bir kez daha hatırlatıyoruz.

YAŞAM SAVUNUCULARINI DEĞİL, RUHSATSIZ ALAMOS’U TAHLİYE ET!

EKOLOJİ BİRLİĞİ

Eş Sözcüler: Süheyla Doğan: 0533 4552102, Coşkun Özbucak: 0542 7862773

ekolojibirligi@gmail.com www. ekolojibirligi.org twitter: @ekolojibirligi

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz