Kepez’de “Milyonlarca Liralık” Rant İddiası

08.08.2016

Kepez’de  “Milyonlarca Liralık” Rant İddiası

Kepez Beldesi sınırları içerisinde bulunan TMO’nin 37 Bin metrekarelik arazisinin kimseye haber vermeksizin Ankara’da satışa çıkarıldığını ve değerini çok altında birilerine peşkeş çekilmek istediğini söyleyen Belediye Başkanları Ülgür Gökhan ve Dr.Ömer Faruk Mutan buna izin vermeyeceklerini açıkladılar. Rant iddiasını dile getiren Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Türkiye de bir darbe süreci yaşanırken Çanakkale’de de bir Darbe süreci gizli gizli yaşanıyormuş meğer. Bunu tespit ettik, bunu kamuoyuna da açıklamak istiyoruz. Biliyorsunuz bizim Kepez sınırları içerisinde Toprak Mahsulleri Ofisi dediğimiz Kepez Konsere Fabrikası olarak da adlandırdığımız bir yer var. Bu alanın tamamı 37 bin küsür metrekaredir.”

 

“Geçen günlerde tüm resmi alanların satışlarında bilgimiz olması amacıyla görevlendirdiğimiz arkadaşlar gelip dediler ki ‘Başkanım bu arazi satılıyor’. Buranın imarı neymiş diye sorduk, resmi tesis alanı olarak görünüyor. Resmi tesis alanları için bizim bir prensibimiz var, buraların satışlarına giriyor ve satın almak için mücadele ediyoruz. Bu satış Ankara’da yapılıyormuş ve satış tarihi de 9 Ağustos tarihi. Geçen hafta öğrendik ve yarın da satışı gerçekleştiriliyor. Hemen dosyasını aldık ve 900 bin lira teminatını yatırdık. İlgili arkadaşımızı da bu ihaleye girmesi için Ankara’ya gönderiyoruz. Araziyi almak için değil; satışa itiraz etmek için yapacağız bunu. Biliyorsunuz bu Çanakkale’de çok başımıza geldi; mücadele ediyoruz bunlarla ama maalesef bu arsızlığa, ben kamu malı arsızlığı diyorum bunlara dolayısıyla diyoruz ki burasının imarını yapın, imarını yaptıktan sonra satın.”

 

BURASI BİR DEVLET ARAZİSİDİR, YETİM HAKKI VARDIR

 

“Daha değerli bir arazi olacaktır. Eğer resmi tesis alanı olarak satacaksanız yarın burasının imarı için başkanımıza gideceksiniz; başkanım ne olup olmadığını anlatacaktır. Başkanımı aşamazsanız biliyorsunuz yasalarda bu imarı yapan birçok kurum var ve kamu vicdanı zedelenecektir. “Burası bir devlet arazisidir, yetim hakkı vardır. Buranın imarını yaparsınız bunu yaparken de Kepez Halkına sormalısınız. Ben yaptım oldu olmaz burada. Bu konuda itiraz etmek için daha doğrusu imar plansız satışa itiraz etmek için ben görevli arkadaşımı yarın ihaleye sokuyorum” dedi.

 

YANGINDAN MAL KAÇIRIR GİBİ.. DEMEK Kİ BİRİLERİNE SAKLADILAR

 

Kepez Belediye Başkanı Dr.Ömer Faruk Mutan da bu arazinin imarsız satışına tepki göstererek bu peşkeş durumuna göz yummayacağını, Kepez halkının da buna izin vermeyeceğini söyledi; “Sayın başkanım Çanakkale’ye dedi ama darbe Kepez’e yapılıyor. Böyle yangından mal kaçırır gibi ciddi anlamda büyük 37 bin metrekare arazi var. Bu alanla ilgili daha önce bir süreçte bir takım akıllar sunduk. Dedik ki gelin bu üniversite hastanesi burada olsun. Gidip üniversite kavşağına sıkıştırdılar. Orayı boğdular aslında; çok değil 5-10 yıllık bir süreç içerisinde oranın çok kötü bir şekilde sıkışacağını herkes görecek. O dönem burayla çok uğraştık, dönemin dekanı ile de görüşmüştür kendisi bana ‘çok uğraştık ama bize vermediler’ dedi. Demek ki birilerine sakladılar. O saklamada artık 10 Ağustos tarihi tesadüf müdür? Acaba 9 Ağustos da tesadüf mü? Geldi buraya kitlendi kaldı.”

 

BEN YAŞADIĞIM SÜRECE ORAYA KONUT YAPIMINA KARŞI ÇIKACAĞIM

 

“Ben buradan bir şey ifade etmek istiyorum; bakın başkan olduğum sürece demiyorum, ben yaşadığım sürece orada konut adı altında bir planlamanın yapılmasına ciddi anlamda karşı çıkacağım. Efendim yaşalar seni aşar, aşabilir. Doğrudur, ama halkı aşamayacaktır. Oraya bu saatten sonra bir satış kararı alındıysa başkanımın da dediği gibi adam gibi bir bedel ödeyecek. Bana gelecekler talep dosyalarıyla meclis olarak biz karşı çıkacağız. 3 ay sonra gidip Çevre ve Şehircilikten bu plan değişikliği yapacaklar. Bunu sadece belediyeler yapmıyor ki; çevre ve şehircilik, turizm bakanlığı, özelleştirme idaresi gibi birçok kurum bunu yapıyor ve bunu işleyin diyor.”

 

BURAYA BİR TURİZM TESİSİ YAPILSIN

 

Ben bu durumu Kepez Halkı ile konuşuyorum; dün burayı kamuya vermediniz birilerine gidiyor gibi sanki.. Ama burada en azından bir iktisadi işletme yapılsın. Örneğin Kolin var, Hilton yapılıyor buraya bir otel daha yapılabilir ve bu kent uluslar arası sempozyum kenti olabilir. Şu anda bu oteller yetersiz bu konuda. Tabi turizm sektörünün hali de ortada. Rusya krizi, arkasından darbe filan derken bu sene kötü geçecek belki ama önümüzdeki seneler de geleceğe ışık tutsun. Bakın inatla ve tekrar söylüyorum yaşadığım sürece buranın konut alanı olmasına karşı çıkacağım. Param olsa ben girecektim, param yok sayın başkanımız girdi.

 

ARAZİ 31 MİLYON LİRADAN SATILIĞA ÇIKTI AMA MİNİMUM DEĞERİ..

 

TMO’ya ait 37 dönüm arazinin ihalesinin 31 milyon TL’den yapılacağını açıklayan Dr.Ömer Faruk Mutan ve Ülgür Gökhan, bu bedelin çok düşük kaldığını gerçek değerinin çok altında olduğunu söylediler. Konut üzerinden söz konusu arazinin değerinin ne kadar olabileceği ile ilgili soruya Mutan; “Orası Resmi Tesis alanı olarak ihale ediliyor ve şu an değeri 31 milyon TL’den ihale edilmiş. Konut üzerinden giderseniz; orası tamamen ranta gider” dedi.

 

Ülgür Gökhan ise aynı soruya; “Bir hesap yapayım sizlere; Çanakkale de dümdüz niteliksiz arazinin metrekare fiyatı 1000 TL’nin altında değildir. Burada ise baştan bir kasıt var; 37 bin metrekare arazinin 37 milyon TL’den satışa çıkması gerekirken burası 31 milyon TL’den satışa çıkıyor. Hiç olmazsa metrekaresi 1000 TL’ye gelsin.. Buradan çok pis peşkeş kokusu geliyor;  umarım bu kokuyu gidereceğiz” dedi.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz