“Karakocalılar kendine yapar hayrı, Tattak Dedeyi Allah kayırı”

07.05.2017

“Karakocalılar kendine yapar hayrı, Tattak Dedeyi Allah kayırı”

“Bu yazı 2013  Hayırı için Karakocalı ENVER DOLGUN tarafından kaleme alınmıştır”

Karakoca Köyünde “Köy Hayrı ve Çiftçi Bayramı”

Çanakkale’nin Çan ilçesine bağlı Karakoca Köyünün 5 asırdır geleneksel olarak sürdürülen “Köy Hayrı ve Çiftçi Bayramı” yapıldı.

Çanakkale’nin Çan ilçesinin en eski ve ekonomik olarak en gelişmiş köylerinden olan Karakoca Köyünde 500 yıllık süregelen geleneksel olarak Karakoca Köyü Köy Meydanında yapılan “Köy Hayrı ve Çiftçi Bayramı”na 2500 kişi katıldı. “Köy Hayırı ve Çiftçi Bayramı”na Çan Kaymakamı Nurettin Kekillioğlu,  Denizcilik Müsteşarlığı Çanakkale Bölge Müdür Yardımcısı Ramazan Yılmaz, Çanakkale Belediye meclisi üyesi Muharrem Erkek, Çanakkale Seramik Fabrikası Personeli, Çan Meslek Yüksek Okulu Öğretmen ile öğrencileri, Çan Sivil Toplum Örgütleri, Terzi alan Belediye Başkanı Tuncay Göymen, Köy ve Çan mahalle muhtarları yanı sıra Karakoca Köylü olup köy dışında ve yurdumuzun muhtelif yerlerine yerleşmiş olan Karakocalılar ile komşu köylerden gelen misafirler katıldı.

Karakoca Köyü Camiinde okunan mevlit ve kur’an sonrası katılımcılara geleneksel Bulgur Pilavı, Tas Kebabı, ayran ve irmik helvası ikramı sonrası 35- 40 yıl sonra ilk kez buluşan köylüler ile misafirlerin sohbetleri büyük ilgi çekti. Karakoca Köyü Muhtarı Enver Keçili ile azalarının misafirlerle tek tek ilgilenmesi dışarıdan gelen misafirlerin büyük mutluluk duyduklarını ifade ettiler.

 “Karakoca Havaalanı” Gün Yüzüne Çıkmalı

Sohbetlerin en önemli konusu “Garakoca Köyünün tarihçesi olurken bir beton ve birde sıcak asfalttan yapılmış yedek piste sahip ve Çanakkale Savaşından sonrada 1968 yıllarına kadar uçuşlarda kullanılan Karakoca Havaalanın tarihi değerinin gün yüzüne çıkarılması istendi.

Çanakkale Savaşında Ertuğrul adı yerine ‘Edremit’ adı verilen 9. ncu Edremit Tayyaresi ile 7 Mart 1915 sabahı saat 07.00’de Savaş Pilotu Teğmen Cemal Efendinin (Durusoy) tarihi verilerde “Kazdağının arkasında bir Havaalanından kalkan’ diye yazan Karakoca Havaalanından kalkıp, tüm boğazı ve adalar ile savaş gemilerinin üzerinde keşif yapıp, dolaştıktan sonra Türk mayın hatlarından iz bile bulamadı. Derhal Çanakkale’ye inip, müstahkem mevki kumandanı Ferik (Korgeneral) Cevat Paşa’ya (Atatürk’ün akademide hocası olan Orgeneral Cevat Çobanlı) tarihî raporunu verdi. Raporda boğazdaki tüm mayınların düşman tarafından temizlendiğini ve düşman gemilerinin savaş pozisyonuna geçtiklerini rapor etti. 7/8 Mart 1915 gecesi Nusret Mayın Gemisi, Osmanlının elinde kalan son 26 mayını yeniden boğaza döşedi.

İşte 9. ncu Edremit Tayyaresinin raporu ile Çanakkale Deniz Savaşına son veren ve eldeki son 26 Osmanlı Mayınını boğaza döşendi. 9. ncu Edremit Tayyaresinin raporu ve Edremitli Seyit Onbaşı’nın unutulamaz kahramanlığı bu günkü Türkiye Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı anlardı.

Karakoca Köyünden birçok askerin Çanakkale’de ve İstiklal Savaşında görev aldığı bilinir.

İstikal Madalyalı Köy:  Karakoca Köyü                                                                    

İşte Karakoca Köyünden İstiklal Madalyalı Köse Dayı, Koca Bektaş Efe, Koca Efe, Küçük Efe, Muhacir Ali lakaplı Ali Şimşir, Ahmet Çavuş, Karakoca Köyü İlkokulunda okuduğumuz yıllar da hatıralarını okulda anlatıldığı açıklandı. Çanakkale savaşında, Cumhuriyetimizin kuruluşunda ve Kuvayı Milliye’de olduğu gibi Karakoca Köyünün gerçek tarihinin araştırılması için çalışma başlatılacağıvurgulandı.

Orgeneral Cevad Paşa, bu başarıdan sonra Edremit Tayyaresinin pilotu Teğmen Cemal Efendi’ye göğsünden çıkarıp, “Bu Atatürk’ün bile iftiharla taşıdığı bir kahramanlık madalyasıydı. Bu madalya, Edremit adının madalyasıdır” diyerek üzerindeki “Kılıçlı Liyakat Madalyası”nı çıkartıp Teğmen Cemal Efendi’ye taktı.

Atatürk’ün hocası Cevat Paşa’ya (Cevat Çobanlı) tarihi raporu veren Pilot Teğmen İlhan Bey’in (Kazdağlarının eteklerinden kalkan tayyaresi yazılı. Burası sadece tek havaalanı olan Karakoca Havaalanıdır) olması burasının Karakoca Köyü Havaalanının olduğu ve bu tarihi gelişimi ve Çanakkale Savaşlarındaki bu havaalanının etkinliklerinin incelenmesi istendi.

 

Karakoca köyünde hizmete giren yeni Karakoca Köyü Göletine elektrik götürülmesi ve Karakoca Köyünde doğa turizmine önem verilmesi tartışıldı. Karakoca Köyü hayırlarında ilk kez buluşan 40 yıllık arkadaşlar ve dostların tekrar buluşmak dileği ile ayrılırken duygusal anlar yaşanması bundan sonraki köy hayırlarının çok daha önemli ve çok daha zengin projelerin tartışılacağı gerçeğini ortaya çıkardı.

Karakoca Köyü Köy Hayrına siyasiler ve STK başkanları yanında Karakoca Köyünden okuyup dışarıda yerleşen Emekli Sağlık Memuru Ömer Seçtim, Emekli Hava Astsubay Rıdvan Kolancı, Emekli Hava Astsubay Gazeteci Yazar Enver Dolgun, Emekli Hayvan Sağlık memurlardan Zeki Babacan,  Hidayet Kutluk, Gazeteci ve Televizyon programcısı Salih Canan, İş adamalarından Mehmet Yılmaz, Mustafa esen ve Alaattin Taşlık ile birçok misafir yıllar sonra ilk kez bir araya gelip köyün sorunlarını tartışma fırsatı buldular.

Karakoca Köyü Sohbetini Espirisi: Taktak Dede Oldu 

Çerkezler (Kazabat) Köyünden “Tattak Dede”nin Karakoca Köy Hayrı için söylediği 4’lük günün esperisi oldu. Tattak Dede yıllar önce Karakoca Köyü köy hayrına katılır ve herkes yemek alıp karnını doyururken dede ile hiç kimse ilgilenmez ve dede köy hayrından evine aç döner. Çok kırılmıştır. “Bayırı, bayırı, bayırı, Karakocalılar kendine yapar hayrı, Tattak Dedeyi de Allah kayırı” diye sitem dolu sözleri günümüze kadar espri olarak gelmiş olup bu gün bile bu konu tartışılıp konuşulmaktadır. 

ENVER DOLGUN

DAHA FAZLA FOTOĞRAFLAR İÇİN:

https://www.facebook.com/canlidostlar/

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz