İki satırla dev ayrılık

29.10.2016

İki satırla dev ayrılık

ARALARINDA İstanbul’un yeni havalimanının da bulunduğu Türkiye’nin en büyük projeleri için ihalelere birlikte giren ve aldıkları projeler için ortaklık kuran Limak-Cengiz-Kolin’in birlikteliği bozuldu. Havalimanı ve yol projelerini birlikte yürüten üç dev grup, elektrik dağıtımında işleri ayırdı. Limak, Uludağ Elektrik Dağıtım‘ı alıp ortaklıktan çekilirken Cengiz ve Kolin Boğaziçi Dağıtım, Akdeniz Dağıtım, Çamlıbel Elektrik Dağıtım’da yola birlikte devam etme kararı aldı. Üçlünün elektrik dağıtım işi için ortak kurduğu CLK şirketinden dün yapılan açıklamanın kısalığı da dikkat çekiciydi. Açıklamada, “Elektrik dağıtım ve perakende sektöründe Bedaş, Uludağ, Akdeniz ve Çamlıbel dağıtım ve perakende şirketlerinin üst çatısı olan CLK Grubu, farklı stratejilere odaklanabilmek için hisseleri yeniden yapılandırma kararı aldı. Buna göre ilgili kreditör kuruluşlar, EPDK, Rekabet Kurumu ve diğer izinlerin alınmasının ardından Limak, Uludağ EDAŞ ve Uludağ Perakende şirketlerindeki Cengiz ve Kolin hisselerini devralacak. Boğaziçi, Akdeniz, Çamlıbel EDAŞ ve perakende şirketlerinde ise Cengiz ve Kolin şirketleri, Limak’a ait hisseleri devralacak” denildi.

 

Hürriyet

 

HAVALİMANI NE OLACAK

 

Elektrik dağıtımındaki ayrılığın havalimanı ve yol projelerini nasıl etkileyeceği tam olarak bilinmiyor. Dün ulaştığım bilgilere göre Limak-Cengiz ve Kolin, elektrik dışında ortak üstlendikleri işleri ‘şimdilik’ sürdürecek. Sözkonusu işlerin büyük bir bölümü taahhüt işi olduğu için ortaklık konusunda bir sıkıntı çıkması beklenmiyor. Bu ayrılık sonrasında kamuoyunun mercek altına alacağı en önemli proje ise 3. Havalimanı inşaatı olacak. Yeni havalimanı için yapılan ihaleyi 3 Mayıs 2013’te İGA yatırımcılarının oluşturduğu; Cengiz, Mapa, Limak, Kolin, Kalyon Ortak Girişim Grubu (OGG) 22.1 milyar Euro teklif ile kazanmıştı. İhalenin ardından projenin temeli 7 Haziran 2014’te atıldı. Havalimanının ilk etabının 26 Subat 2018 tarihinde hizmete girmesi planlanıyor.
Elektrik dağıtımı gibi dinamik işleri çok ortakla işletmek güç. Hele de CLK’da olduğu gibi üç ortağın yüzde 33.33’er hissesi varsa. Sözkonusu şirketler Türkiye’nin dev şirketleri. Kendi başlarına da birçok alanda iş yapıyorlar. Her birinin ayrı tecrübesi, iş yapış şekli var. Elektrik işi dışındaki ortaklıkların sürmesi ortada ‘kavgalı’ bir ayrılık olmadığını gösteriyor. Karar alma süreçlerindeki ‘anlaşmazlıklar’ nedeniyle ayrıldıklarını tahmin etmek güç değil. Cengiz, Limak ve Kolin, çok büyük ihtimalle devam eden taahhüt işlerini birlikte sürdürürler. Ancak dev havalimanının inşatının bitimiyle birlikte, iş işletmeye dönüştüğünde büyük ihtimalle yeni ayrılıklar yaşanacak.

 

Ne de olsa… Testi çatladı bir kere…

 

LİMAK-CENGİZ-KOLİN’İN ALDIKLARI İHALELER

3. havalimanı 22.1 milyar Euro

Boğaziçi Dağıtım 1 milyar 960 milyon dolar

Uludağ Dağıtım
940 milyon dolar

Akdeniz Dağıtım
546 milyon dolar

Çamlıbel Dağıtım
258.5 milyon dolar

Yusufeli Barajı 256.3 milyon dolar

Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattı 186 milyon dolar

Ankara YHT Tren Garı 150 milyon dolar

 

KUZEY MARMARA OTOYOLU
– Asya tarafı Limak-Cengiz 4.5 milyar lira
– Avrupa tarafı Kolin-Kalyon 2.7 milyar lira

 

DAĞITIM ŞİRKETLERİ

 

ANTALYA/Akdeniz Dağıtım: Antalya ile Isparta ve Burdur illerinde yaklaşık 1.6 milyon aboneye hizmet veren Akdeniz Elektrik Dağıtım, yılda yaklaşık 7.9 milyar kWh enerji dağıtımı gerçekleştiriyor.

 

CLK Akdeniz Elektrik Perakende Satış AŞ: 1.7 milyon aboneye hizmet veren CLK Akdeniz Elektrik Perakende AŞ; Web Şube ve CLK Akdeniz Mobil Uygulaması ile abonelerinin tüm işlemlerini dilediği yerden tek tuşla yapabilmesini sağlıyor.

 

İSTANBUL/Boğaziçi Dağıtım: Boğaziçi Elektrik Dağıtım, 4.7 milyon abone ve dağıtımını yaptığı yıllık 24.2 milyar kWh elektrik ile Türkiye’nin en büyük elektrik dağıtım şirketi olarak İstanbul Avrupa Yakası’nda faaliyet gösteriyor.

 

CLK Boğaziçi Elektrik AŞ: Türkiye genelinin yüzde 8’ine denk gelen yaklaşık 4.2 milyon aboneye ulaştı.

 

SİVAS/Çamlıbel Dağıtım: Sivas, Yozgat ve Tokat illerini kapsayan Çamlıbel Elektrik Dağıtım, yaklaşık 900 bin aboneye 2.7 milyar kWh elektrik dağıtımı gerçekleştiriyor.

 

CLK Çamlıbel Elektrik: CLK Çamlıbel Elektrik, yaklaşık 800 bin aboneye hizmet veriyor.

 

BURSA/Uludağ Dağıtım: Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova illerini kapsayan Uludağ Elektrik Dağıtım, yaklaşık 2.6 milyon aboneye yılda 10.8 milyar kWh elektrik dağıtımı gerçekleştiriyor.

 

CLK Uludağ Elektrik Perakende AŞ: Yaklaşık 3 milyon aboneye hizmet veriyor. Şirket serbest tüketici statüsünde Türkiye’deki 45 ildeki, 128 bin aboneye elektrik satışı yapıyor.

 

Sefer Levent

 HÜRRİYET

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz