Hangi Vize ile Nereye Gidebilirsiniz?

09.10.2016

Hangi Vize ile Nereye Gidebilirsiniz?

Yurt dışı seyahatleri kimi zaman çok kafa karıştırıcı olabiliyor. Hangi ülke, hangi vizeyi istiyor; vize alma koşulları, aşamaları ve benzeri resmî süreçler iş ya da tatil planlarınızı yaparken sürekli aklınızı kurcalayan meseleler haline geliyor. Eğer vize isteyen bir ülkeye seyahat ediyorsanız, bütün bu süreçlerin alacağı zamanı da göz önünde bulundurmalısınız. Vize için gerekli belgeleri toplamak, ilgili konsolosluklara başvurunuzu yapmak, beklemek gibi adımlar biraz zaman alabildiği için erkenden başlamanız öneriliyor. Örneğin, en az 1 ay önceden vize başvurunuzu yapmanız son anda yaşanabilecek aksiliklerin önüne geçmenizi sağlayabilir. Bu nedenle, planlı programlı hareket etmek en iyisi.

Bu yazımızda Türkiye vatandaşlarından vize isteyen başlıca ülkelere hangi vizeyi alarak gidebileceğinizi yazdık. İyi okumalar!

1. Almanya

Almanya

Almanya, Türkiye vatandaşlarının sıklıkla seyahat ettiği Avrupa Birliği ülkelerinin başında geliyor. Türkiyeli göçmen ve Türk-Alman nüfusunun yoğunluğu sebebiyle hem iş hem de turistik amaçlı geziler için sıklıkla tercih edilen Almanya için almanız gereken vize Schengen vizesidir.

Schengen vizesi almak için birtakım evraklar toplamanız gerekiyor. Schengen vizesi için gerekli evrakları şöyle sıralayabiliriz: pasaport, vize talep formu, biyometrik fotoğraf, seyahat sağlık sigortası, uçak bileti, konaklama için rezervasyon. Ancak, seyahatinizin amacına göre gerekli evraklar da değişiklik gösterebilir. Bu tür durumlarda Almanya Başkonsolosluğu tarafından bilgilendirilirsiniz.

2. İngiltere

İngiltere

İngiltere, Schengen ülkeleri arasında olmadığı için kendine has bir vize uygulaması var. İngiltere’ye turist olarak gitmek isterseniz ayrı, öğrenci olarak gitmek isterseniz ayrı vize türlerine tabi oluyorsunuz (bu her ülke için geçerli aslında). İngiltere’yi ziyaret etme amacınıza uygun olan vize türüne özel olarak başvurmanız gerekiyor. Bunun için İngiltere hükümetinin resmi sitesinden bilgi alabilirsiniz.

3. Hollanda

Hollanda

Hollanda da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının hem iş hem de tatil amaçlı çok sık ziyaret ettiği ülkeler arasında yer alıyor. Hollanda, Schengen Bölgesi’nde yer alan bir ülke olduğundan, ziyaretiniz için mutlaka Schengen vizesine başvurmanız gerekiyor. Hollanda vizesi için gerekli evraklar da hangi vize türüne (aile, ticari, turistik, transit vize vb.) başvurmak istediğinize göre değişiyor. Gerekli bilgileri Hollanda Büyükelçiliği web sitesinin Vize bölümünde bulabiliyorsunuz.

4. Amerika Birleşik Devletleri

Amerika

Amerika Birleşik Devletleri de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vize uygulayan ülkelerden. Ticari ya da ziyaret amaçlı vize başvuruları için önce internet üzerinden form doldurma ve kayıt adımlarını tamamlayıp ardından randevunuzu alabilirsiniz. Bu vize türünde ABD’de 6 aydan daha fazla kalamazsınız.

5. Avusturya

Avusturya

Tatil ya da iş planınız Avusturya ziyaretini de kapsıyorsa, Avusturya vizesine başvurmanız gerekir. Avusturya, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Schengen vizesi isteyen ülkelerden biridir. Turizm amaçlı Schengen vizesi için gerekli evraklar ile diğer amaçlar için alınmak istenen vize için gerekli belgeler değişiklik gösterdiğinden, konsolosluk ile iletişim halinde olmanız önerilir.

6. Yunanistan

Yunanistan

Yunanistan, Türkiye vatandaşlarının hem iş hem de tatil cenneti. Ege kıyılarına yakınlığıyla en çok tercih edilen tatil destinasyonlarından olan Yunanistan için de almanız gereken vize Schengen vizesidir. Yunanistan vizesi almak için ne yapmanız gerektiğine ve gerekli evraklara dair Yunanistan Başkonsolosluğu’nun ya da büyükelçiliklerinin internet sitelerinden bilgi alabilirsiniz.

7. İtalya

İtalya Vize

İtalya da turistik olanakları nedeniyle Türkiyeli tatilcilerin gözde destinasyonlarından biri olma özelliğini taşıyor. Eğer İtalya’ya turizm amaçlı bir ziyarette bulunmak istiyorsanız almanız gereken vize türü Schengen vizesidir. Başvuru ve mülakat adımlarının ardından Schengen vizenizi alarak İtalya’ya doğru yola çıkabilirsiniz.

Siz de daha önce vize aldıysanız, yaptığınız işlemleri yorum bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz