Hangi sandıkta oy kullanacaksınız: İşte yanıtı…

05.02.2019

Hangi sandıkta oy kullanacaksınız: İşte yanıtı…

YSK seçmen sorgulama işlemleri ile birlikte nerede, hangi sandıkta oy kullanılacağı belli oldu. Peki kim, hangi sandıkta oy kullanacak?

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilecek yerel seçimlerde oy kullanacak olan vatandaşlar ‘hangi sandıkta oy kullanacağım’ sorularına yanıt aramaya başladı.

HANGİ SANDIKTA OY KULLANACAĞIM
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından 31 Mart ‘ta yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde Türkiye genelinde il, ilçe ve kırsal merkezlerde kurulacak sandıklarda oy kullanma işlemi gerçekleştirilecek. Seçmelerin nerede ve hangi sandıkta oy kullanacakları belli oldu.

31 Mart 2019 Pazar günü gerçekleştirilecek Mahalli İdareler Genel Seçimleri için oy kullanılacak sandık bilgileri YSK tarafından yayımlandı. Bu işlemler, YSK’nın resmi internet sitesi veya e-Devlet Kapısı sistemi üzerinden görüntülenebilecek.

NASIL OY KULLANILACAK?
YSK’nın sitesinde nasıy oy kullanılacağına dair bir broşür de yayımlandı. Buna göre, 5 adımda oy verme işlemi şu şekilde olacak:

1- Oy verme günü yanınıza T.C. Kimlik Numaralı; T.C. Kimlik Kartı (TCKK),nüfus cüzdanı, geçici kimlik belgesi, pasaport, evlenme cüzdanı, resmi dairelerce verilmiş kimlik kartı vb. resimli ve resmi nitelikli belgeyi almayı unutmayın.
2- Birleşik oy pusulalarını, zarf ve “EVET” mührünü alıp kapalı bölüme geçin.
3- Birleşik oy pusulalarında tercih ettiğiniz bölüme mührü basınız. Birleşik oy pusulalarını zarfa koyarak, zarfı kapatın.
4- Oy zarfını sandığa atın.
5- Sandık seçmen listesinde adınızın bulunduğu yerin karşısına imzanızı atın.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz