EYT’liler Çan’da Buluştu

20.01.2019

EYT’liler Çan’da Buluştu

Türkiye’de çalışan bütün herkesi ilgilendiren Emeklilikte Yaşa Takılanlar(EYT) sorunu gittikçe büyüyor.

EYT ile ilgili Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği yapmış olduğu çalışmalar hakkında, Çanakkale sorumlusu Murat Çağlayan bugün Çan Menderes Parkında buluşarak önemli açıklamalarda bulundu.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar(EYT), 4447 sayılı yasanın çıkarılmasının ardından prim gün sayısını doldurmasına rağmen, yaş şartlarını yerine getiremedikleri için emekli maaşı almayan vatandaşları kapsıyor.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği(EYTSYDD) Çanakkale sorumlusu Murat Çağlayan, Türkiye’de EYT milyonlarca insanın mağdur olduğunu belirtti. Çağlayan, “Bu kanundan kaç kişi mağdur sorusuna gelince; 4447 sayılı kanun ilk çıktığında tam tamına 5.000.000 kişi mağdur olmuş, aileleri ile birlikte ortalama mağdur sayısı 15.000.000 civarındadır.

Kanunun geriye doğru işletilmesinin iptal edilmesi halinde hemen emekli olacak yani prim gün sayısı ve hizmet yılını dolduran kişi sayısı olarak 250.000-300.000. civarıdır. O tarihten bu zaman kadar kademeli emekli olanlardan sonra ise kalan kademeli emekli olacakların toplam sayısı ise 2.400.000.kişi civarıdır. Bu kanunun bizlere ne gibi mağduriyetler getirdiğini şöyle izah edebiliriz.

Özel sektör çalışanlarını yaşları sebebiyle işverenler kapının önüne koymaktadır.Emek harcayan işlerde çalışan arkadaşlarımız maalesef doğanın gücüne yenik düşerek belli bir yıl sonra güçlerini kaybedip hantallaşmaya başladığından, işverenler haklı olarak daha genç ve dinamik bir eleman çalıştırma isteği ile genelde 40 yaş ve üzeri çalışanları işten çıkarmaktadırlar.

İŞVEREN YAŞLISIN DİYOR KAPININ ÖNÜNE KOYUYOR, DEVLET GENÇSİN DİYOR EMEKLİ ETMİYOR.

İşten çıkarılan arkadaşlarımız tazminatları ile belli bir süre geçimlerini sağladıktan sonra o paranın da bitmesi üzerine günü birlik işlerde bulabilirlerse çalışmak zorunda kalmaktadırlar. Sigortalı bir iş bulma imkanları olmadığı gibi has bel kader bulurlarsa da kayıt dışı yani SGK’ sız çalışmak zorundalar.”dedi.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz