Evde Yapabileceğiniz Konserve Yiyecekler

16.10.2016

Evde Yapabileceğiniz Konserve Yiyecekler

Önümüz kış. Sevdiğimiz birçok yiyeceği kış boyunca bulamayacağız. Tek çare konserve. Ama onda da hazır olanlar hakkında konserve yiyeceklerin zararları diye birçok tartışma dönüyor. O kadar koruyucu madde varken insanın içine kurt düşmüyor değil. O zaman ne yapacağız? Bir sonraki baharı mı bekleyeceğiz? Hayır, konservemizi evde yapacağız. İşte evde yapabileceğiniz konserve yiyecekler:

1. Domates Püresi

Domates Konservesi

Evde yapabileceğiniz konserve yiyecekler denilince akla ilk akla gelen domates oluyor. Annelerimizden, anneannelerimizden sık sık görmüşüzdür. Kendimizin yapması da zor değil. Bol miktarda, örneğin 10 kilo domatesin önce kabuklarını soyup suyunu çekene kadar haşlıyoruz. Normalde ince kabuklu ve bol sulu domateslerin yemesi çok güzel ama konserve yaparken eti fazla olmadığı için daha az püre çıkabilir. Domatesleri kavanozlara koyup hava almadan kapatın ve ters çevirip bir gün boyunca kıpırdatmadan bekletin. Hazırladığınız püreleri kış boyunca yiyebilirsiniz. (Konserve yiyeceklerin ömrü uzun olsa da içine hava kaçtığında pamuklanmaya başlar ve kısa sürede tüketmeniz gerekir.)

2. Bamya Konservesi

Bamya Konservesi

Kışın hasret kaldığımız sebzelerden biri olan bamya oldukça hassas bir yapıda olmasına rağmen evde konservesini yapabileceğiniz yiyeceklerden. İçinde bamya ve domatesin yanı sıra, bamyanın kendini salmaması için limon da bulundurmanız gerekiyor.

3. Acı Biberli Sos

Acı Biberli Sos

Acı biberli sos, kahvaltılarda ve sandviçlerde kullanabileceğiniz bir kışlık konserve çeşidi. Acıyı sevenler için birebir olan bu tarifte domates daha fazla olsa da katacağınız acı biber baskın tadını verecek. Biber çeşidini kendiniz seçebilirsiniz ama 2 kilo domatese yarım kilodan fazla biber koymamaya çalışın.

4. Asma Yaprağı Salamurası

Asma Yaprağı

Konserve yiyecek çeşitleri sandığınızdan fazla. Örneğin, yaz bitmeden alacağınız taze asma yapraklarını kaya tuzu ile salamura ederek kış boyu saklayabilirsiniz. Böylece kışın leziz yaprak sarmalarından da mahrum kalmamış olursunuz.

5. Garnitür Konservesi

Garnitür Konservesi

Aslında yaz da olsa kış da olsa garnitür konserveleri en çok kullandığımız konserveler arasında. O yüzden onları evde yapabileceğiniz konserve yiyecekler arasına rahatlıkla sokabilirsiniz. Bezelye, mısır ve havucu bir arada konserve yapabileceğiniz gibi ayrı ayrı kavanozlara da koyabilirsiniz.

6. Meyve Konservesi

Meyve Konservesi

Evde yapabileceğiniz konserve yiyecekler hep tuzlu değil elbette. Meyvelerin de rahatlıkla konservesini yapabilirsiniz. Mantık yine aynı. Meyveleri tencerede kaynatıyorsunuz ama kavanoza bu sefer tuz yerine şeker koyuyorsunuz. Şeftali ve erik gibi yaz meyvelerinden yola çıkabilirsiniz.

7. Kışlık Kayısı Kompostosu

Kayısı Kompostosu

Aslında yukarıda elde edeceğiniz sonuç buna çok yakın ama kompostonun da kışlık konservelerden olabileceğine dair iyi bir örnek. Domates püresi gibi bu sefer konservelerin aksine haşladığınız kayısıların suyunu da kavanoza koyuyorsunuz.

8. Erik Marmeladı

Erik Marmeladı

Meyve konservesi sayabileceğimiz başka bir kışlık besin de marmelatlar. Özellikle erik marmeladı konserve yapmak için ideal bir seçim. Kompostodan farklı olarak su ve şekerle kaynattığınız eriklerin suyunu tamamen çekmesi gerekiyor.

9. Soğan Konservesi

Soğan Konservesi

“Soğanı kışın da buluyoruz” diyebilirsiniz. Bu seferki tarif kışın da işinize yarayacak bir “fazla soğanları saklama operasyonu”. Uğraşmamak için soğanları saklama da dolapta pek hoş bir koku bırakmaz. Diğer konservelerdeki gibi soğanları pişirip kavanozlarda saklayabilirsiniz.

10. Taze Fasulye Konservesi

Taze Fasulye Konservesi

Bamya gibi kışın hasret kaldığımız sebzelerden biri de taze fasulye. O yüzden, onu da evde yapabileceğimiz konserve yiyecekler listemize ekliyoruz. Yeni, sıkı konserve kapakları kullanmak şartıyla 5 kilo fasulye ve 3 kilo domatesle konservenizi hazırlayabilirsiniz.

11. Kışlık Menemen

Kışlık Menemen

Kışlık menemen tarifi de domates püresi tarifine benziyor ama ondan farklı olarak içinde yeşil biber de var. 10 kiloya 2 kilo yeşil biber olarak düşünebilirsiniz. Püredeki gibi ters çevirip soğuttuktan sonra bozulmaması için karanlık ve serin bir yerde saklamaya dikkat edin.

Sizin de kışın yaptığınız konserve yiyecekler varsa, yorum bölümünde bizimle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz