Eceabat’ta hayvan katliamına büyük tepki

13.11.2016

Eceabat’ta hayvan katliamına büyük tepki

Eceabat’ta önceki sabah saatlerinde vatandaşlarca fark edilen toplu hayvan katliamı tepki çekmeye devam ediyor. Hayvanseverler ve çok sayıda kadın önceki gün basın açıklaması yaparak katliamı kınadı.

Açıklamada, “Hayvanlar da korku, acı, endişe duygularını hissederler. Bizler duyarlı vatandaşlar olarak belediyelerin sorumluluğunda olan bu görevleri ihmal etmeleri ve dolayısıyla sessiz kalmamak konusunda kararlıyız” dendi.

Eceabat’ta yaşanan, sokakta yaşayan kedi, köpek ve bazı kümes hayvanlarının ‘zehirlenerek’ katledildiği iddiası, tepki çekmeye devam ediyor. Önceki gün Eceabat’ta yapılan basın açıklamasında, yurttaşlar hayvan katliamlarına tepki gösterdi. Yapılan açıklamada, “Canlarımızın vicdansızca öldürülmesine bir tepkidir. Bizler sokak hayvanlarının insanların zulmüne karşı sesiyiz. Bunu yapanları şiddetle kınıyoruz. En kısa zamanda bulunup cezalandırılmalarını istiyoruz. Yıllardır kasabamızda canlarımız zehirlenmektedir. En son olan zehirlenme olayı artık sabrımızı taşırmıştır. Bunu yapan insan olamaz. Zehirlenen bir hayvanın organları yavaş yavaş parçalanarak, kan kusa kusa ölmeleri bu vahşetin ne kadar büyük olduğunun göstergesidir. Üstelik atılan zehirler insan sağlığını da tehdit etmektedir. Sokaklarda oynayan çocuklarımızın bu zehirlere ulaşması an meselesidir. Asıl olan yaşam haklarıdır. Canlar kendini savunamayacak durumdadır. Ve yaşam hakkına karşı işlediğimiz suçların cezasını tüm toplum çekmektedir. Hak savunuculuğu sevmekten çok daha kutsal ve önemlidir. Sevmeyebilirsiniz ancak saygı duymak ve bir hakkı savunmak çok daha yüce bir duygudur. Hayvan haklarına saygılı olmayan pratikte saygı göstermeyen bir kişinin insan haklarına saygısı ise lafta kalır. Hayvanlar da korku, acı, endişe duygularını hissederler. Bizler duyarlı vatandaşlar olarak belediyelerin sorumluluğunda olan bu görevleri ihmal etmeleri ve dolayısıyla sessiz kalmamak konusunda kararlıyız. Biz sorumluların tamamının ve dolaylı olarak bu olayda parmağı olan herkesin tespiti ve çalışması için çalışmaya devam ediyoruz. Duyarlı vatandaşlar olarak belediyeden yardım istemiyoruz. Biz onlardan yasanın kendilerine yükümlü hale getirdiği görevlerini yapmalarını istiyoruz. Doğayı birlikte paylaştığımız hayvanların doğanın dengesinin korunmasında önemli bir yeri olup birlikte yaşadığımız dünya bütün hayvanların denge içinde yaşaması ile güzelliğini devam ettirmektedir ve ettirecektir. Bizler onlarla birlikte yaşamayı öğrenmek zorundayız” ifadelerine yer verildi.

(Atilla Akın)

İlgili Terimler : , , ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz