Dolar/TL ne kadar oldu?

02.09.2019

Dolar/TL ne kadar oldu?

ABD-Çin ticaret savaşı ve anlaşmasız Brexit ihtimalinin yarattığı küresel riskten kaçış baskısına Arjantin’in sermaye kontrollerine gitmesi de eklenirken dolar/TL 5.80 seviyesinin üzerindeki hareketine devam ediyor.

Piyasalar yarın açıklanacak olan enflasyon verisini izleyecek. Öte yandan jeopolitik gelişmeler de piyasalarda yakından takip edilirken Rusya ordusu, ABD’nin Moskova ya da Ankara’yı önceden uyarmadan Suriye’nin İdlib vilayetinde hava saldırısı düzenlediğini ve buradaki ateşkesi tehlikeye attığını açıkladı.

Dolar/TL saat 09.24 itibarıyla 5.8294/5.8336’den işlem görüyor. Kurun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

Bankacılar ABD piyasalarındaki tatil nedeniyle bugün işlem hacimlerinin bir miktar azalmasını da bekliyorlar.

Küresel hisse senedi piyasaları, ABD ve Çin’in birbirlerinden ithal ürünlerden yeni gümrük vergileri almaya başlayarak yavaşlayan küresel büyümenin yavaşlayacağı endişeleri kuvvetlendirmesinin ardından düşüş kaydetti.

ABD, Başkan Donald Trump’ın kararıyla Çin’den ithal ayakkabı, akıllı saat ve televizyon da dahil olmak üzere 125 milyar dolar değerindeki çeşitli üründen dün itibarıyla %15 ek gümrük vergisi almaya başlarken, Çin de ham ABD petrolü dahil bazı ürünlere yeni gümrük vergileri getirdi.

BİN DOLAR EK MALİYET

Çeşitli araştırmalar, ABD’nin yükselttiği gümrük vergilerinin önemli miktarda tüketim ürününde fiyatları artıracağını ve ABD hanehalkı başına yılda 1,000 dolara varabilen ek maliyet yaratacağını gösteriyor.

Çin de ABD’den ithal 75 milyar dolar değerinde ürünün yer aldığı listedeki bazı ürünlere ek gümrük vergisi başlattı. Ancak Çin bugün itibarıyla ek gümrük vergisi alınacak ürünlerin değerini belirtmedi. Listedeki diğer ürünlerden 15 Aralık itibarıyla ek gümrük vergisi alınmaya başlanacak.

ABD-Çin ticaret savaşına yönelik endişelerle geçen hafta Pazartesi illikit piyasada TL’de stop loss (zarar-kes) emirlerinin çalışmasıyla dolar/TL 6.47’ye kadar yükselmiş ancak burada kalıcı olmamıştı.

ARJANTİN’DE KUR KONTROLLERİ BAŞLADI

Bankacılar kurda 5.75 seviyesine kadar olabilecek bir çekilmenin düzeltme hareketi olarak görülmesi gerektiğini belirtirken, yukarıda ise 5.85 seviyesinin üzerinde kalıcı kapanışların ise önemine dikkat çekiyor.

Latin Amerika’nın üçüncü büyük ekonomisi Arjantin’de hükümet dün aldığı kararla kur kontrollerini başlattı. Ülkenin resmi gazetesinde yayımlanan karara göre, döviz rezervleri azalan merkez bankasına döviz alımlarını sınırlama yetkisi verildi.

Tahvil piyasasında ise gösterge 10 yıllık tahvilin ortalama bileşik faizi geçen hafta Perşembe günü spot kapanışta ortalama %16.38, valörde son işlemde %16.33 seviyesindeydi.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz