Denizli’de şiddetli deprem

08.08.2019

Denizli’de şiddetli deprem

Merkez üssü Bozkurt ilçesi olan 6 büyüklüğündeki deprem, yerin yedi kilometre altında gerçekleşti. Depremin merkez üssü olan Bozkurt’un Belediye Başkanı Birsen Çelik, çöken evler ve enkaz altında kalanlar olduğunu aktarıyor.

USGS verileri, sarsıntının Denizli’nin yanı sıra yedi şehirde daha hissedildiğini gösteriyor. Söz konusu yerler Uşak, Afyonkarahisar, Isparta, Burdur, Aydın, İzmir ve Antalya.

Ege Bölgesi’nde yer alan Denizli’de yerel saatle 14.25’te şiddetli bir deprem meydana geldi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), merkez üssü Denizli Bozkurt olan sarsıntının 6 büyüklüğünde olduğunu bildiriyor. Depremin merkez üssü Bozkurt’a bağlı Baklan köyü ve köy Afyonkarahisar il sınırında bulunuyor.

AFAD’a göre, deprem yerin 7 kilometre derinliğinde gerçekleşti.

Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC), sarsıntının merkez üssünün Bozkurt ilçesine 6 kilometre, Denizli şehir merkezine ise 48 kilometre uzaklıkta olduğunu duyurdu.
ENKAZ ALTINDA KALANLAR VAR

Depremin merkez üssü olan Bozkurt’un Belediye Başkanı Birsen Çelik, çöken evler ve enkaz altında kalanlar olduğunu aktarıyor. Çelik, “Sarsıntıyı 15-20 saniye hissettik, makam odamın duvarı yıkıldı. Köylere zabıtaları ve iş makinelerini gönderdik. Vatandaşlardan evlerine girmemelerini istiyoruz” dedi.

ŞEHİR MERKEZİNDE DURUM NORMAL

Canlı yayında açıklama yapan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, kent merkezinde şimdilik olumsuz bir durum olmadığı bilgisini verdi.

ALTI DAKİKA ÖNCE 4.2

Şiddetli depremden altı dakika önce merkez üssü Denizli Çardak olan 4.2 büyüklüğünde bir sarsıntı kaydedildi.

Demirören Haber Ajansı, sarsıntının paniğe yol açtığını ve bölge sakinlerinin evlerinden veya iş yerlerinden sokağa koştuğunu bildiriyor.

Kızılay ekipleri, deprem bölgesine doğru harekete geçti.

Ege Bölgesi’nde bugün deprem hareketliliği dikkat çekiyor. Seferihisar açıklarında sabah 11.39’da meydana gelen 4.8 büyüklüğündeki sarsıntı, İzmir’i de sallamıştı.

Denizli’deki son ciddi deprem, Mart ayı sonunda olmuştu. Merkez üssü Acıpayam ilçesi olan 5.5 büyüklüğündeki depremin ardından büyüklüğü 4.9’a kadar ulaşan birçok artçı sarsıntı kaydedilmişti.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz