Darbe Girişiminde Dakika Dakika Çanakkale

24.07.2016

Darbe Girişiminde Dakika Dakika Çanakkale

Her şey İstanbul’da tankların boğaz köprüsüne çıktığı haberlerinin yayılması ile başladı. Ardından Ankara’da f-16 uçakları alçak uçuş yapmaya başladı. 15 Temmuz 2016 Cuma günü gecesi Başbakan Binali Yıldırım açıkladı. “Bu bir askeri kalkışmadır. Gerekli cevap verilecektir… Sonrasında, halk sokaklara çıktı, darbecilere karşı koydu. Operasyona karşı operasyonlar yapıldı. Tutuklamalar, soruşturmalar ve o anlarda Çanakkale’de neler oldu? 15 Temmuz gecesinden başlayan hareketli anlar, açıklamalar, demokrasi şölenleri ve Çanakkale’de o günler…

 

VALİLİK VE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ KORDON ALTINDA

15 Temmuz Cuma günü gece saat 22.30’da Başbakan Binali Yıldırım’ın ‘askeri kalkışma’ açıklamasından sonra Çanakkale’de Valilik ve İl Emniyet Müdürlüğü önünde tedbir alındı. Çanakkale Valiliği ve İl Emniyet müdürlüğü önünde polislerden oluşan ekipler güvenlik kordonu oluşturdu.

 

VALİ TALİMAT VERDİ, GESTAŞ KAPATILDI

Canakkale Valisi Hamza Erkal in talimatı ile GESTAS feribot iskelesi araç ve yaya girişine kapatıldı. Iskele meydanında toplanan vatandaşlar ellerinde Türk bayrakları ile slogan atarken Çanakkale Valisi Hamza Erkal, GESTAŞ İskelesinin polis kordonuna alınması için talimat verdi. Talimat gereğince iskele araç ve yaya geçişine kapatıldı. Feribot seferleri durduruldu. Öte yandan polis ekipleri de GESTAS Feribot İskelesini ablukayı alarak geçişlere izin vermedi.

HALKI MEYDANA DAVET ETTİ

İskele Meydanında toplanan vatandaşlara ve partililere hitap eden AK Parti Grup başkanvekili Bülent Turan, devletin ve hükümetin görevi başında olduğunu, darbe girişiminde bulunan bir grup askerin ise Pensilvanya’dan aldıkları emirle demokrasiye darbe yapma girişiminde bulunduğu söyledi. Bülent Turan yaptığı konuşmada; “Bugün tarihi bir anı yaşıyoruz. Çocuklarımıza onurla, gururla maaşlı alçaklara dur dediğimiz günü yaşıyoruz. Birçok valimizle, bazı komutanlarımızla görüştüm; birkaç yerde paralel hainlere karşı olmak üzere milletimiz meydanlara çıktı. CHP’lisi MHP’lisi AK Partilisi bu meydanda. Yapılan darbe millete karşıdır” dedi.

 

MUTAN’DA İSKELE MEYDANINA GELDİ

Alana gelen Kepez Belediye Başkanı Dr.Ömer Faruk Mutan’da darbelere karşı olduklarını, AK Parti’yi darbe ile değil seçimle sandıkta yeneceklerini açıkladı.

 

CAMİLERDE ŞÜKÜR NAMAZI KILINDI

Saat 02.00 sularında Çanakkale merkez ilçede camilerden ezan okunmasının ardından birçok camide şükür namazı kılındığı öğrenildi. Saat 02.30 sularında tekrar camilerden sala okunmaya başlandı ve camilerin hapörlörlerinden okunan dualar vatandaşlara dinletildi.

 

ASKERİ HASTANE ÖNÜNE TOMA SEVK EDİLDİ

Askeri Darbe girişimleri nedeniyle Çanakkale’de olağan üstü hareketlilik devam etti. Saat 04.00 sularında İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri beraberinde TOMA araçları askeri hastane önünde konuşlanmaya başladı. Görgü tanıklarının ifadesine göre; İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı çok sayıda polis memuru beraberinde TOMA aracıyla birlikte Çanakkale Askeri Hastane girişinde konuşlanmaya başladılar. Görgü tanıkları; Şehitler Camii önüne gelen polis ekipleri ile nöbet tutan askerler,  bölgenin askeri bölge olması nedeniyle kısa bir tartışma yaşandığı, sonrasında da Askeri Hastane önüne TOMA aracının geldiği belirttiler.

 

BOĞAZ VE GARNİZON KOMUTANI GÖZALTINA ALINDI

Çanakkale Valiliğine polis nezaretinde geldiği görülen Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Serdar Ahmet Gündoğdu’nun gözaltına alındıı bilgisini AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan twitter hesabı ile paylaştı. Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Serdar Ahmet Gündoğdu’nun valiliğe girmesinin üzerinden kısa bir süre geçmesinden sonra Bülent Turan, komutanın gözaltına alındığını duyurması dikkat çekti.

 

ÇANAKKALE VALİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA

Çanakkale Valiliğinden yapılan açıklamada; “Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki bir grup tarafından, Türkiye Cumhuriyeti’nin meşru hükümetini devirmeye yönelik 15.07.2016 tarihinde gerçekleştirilmeye çalışılan darbe girişimi kapsamında Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Serdar Ahmet Gündoğdu 16.07.2016 günü Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından göz altına alınmıştır. Kamuoyuna duyurulur.” ifadeleri yer aldı.

 

“MİLLİ İRADE DEVLETİNE, HÜKÜMETİNE SAHİP ÇIKTI”

Vali Hamza Erkal, Türkiye Cumhuriyeti’nin meşru hükümetini devirmeye yönelik kalkışma ile ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Vali Hamza Erkal, “15 Temmuz 2016 tarihi itibari ile Türkiye Cumhuriyeti’nin meşru hükümetini devirmek maksadıyla, Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinden bir grup terör örgütü mensubunun darbe girişimde bulunması neticesinde dün bütün halkımız milli iradeye sahip çıkmıştır” dedi

 

20 SUBAY VE 467 ASKERİ ÖĞRENCİ GÖZALTINA ALINDI

Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Serdar Ahmet Gündoğdu’nun sıkı yönetim komutanı olarak belirlendiğini ifade eden Vali Hamza Erkal, “Bu darbeci Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları içerisinden olan terör örgütü mensuplarının yayınladıkları listede, bizimle burada Boğaz Komutanlığında görev yapmakta olan bir Tuğamiralimiz listede sıkıyönetim komutanı olarak belirlenmiş. Dolayısıyla da onun üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımız bugün onunla ilgili gözaltı işlemi uygulamıştır’ dedi.

 

BOĞAZ VE GARNİZON KOMUTANI “SIKI YÖNETİM KOMUTANI” OLARAK LİSTEDEYDİ

Çanakkale’nin Gelibolu ilçesinde Kara Harp Okulu öğrencileri ve 20 subayın İstanbul’daki darbe girişimine destek vermeye giderken gözaltına alındıklarını belirten Erkal, “Biliyorsunuz, dün Gelibolu ilçemizde Kara Harp Okulu öğrencilerinin, 467 öğrenci, 20 subay ve şoförlerle beraber emir aldıkları için İstanbul’a dönüş yapmak ve oradaki bu darbecilere katılmak üzere harekete geçmeleri dolayısıyla onların hepsine gözaltı işlemi uyguladık” diye konuştu.

 

GELİBOLU’DAKİ 467 ASKERİ ÖĞRENCİ, 20 SUBAY VE ŞOFÖRLER GÖZALTINA ALINDI

Çanakkale’den darbe teşebbüsü işlemine şuana kadar kimsenin katılmadığının da altını çizen Erkal, “Ancak, tabi ki istihbarat birimlerinin elde edeceği bilgiler çerçevesinde bunlar genişleyebilir. Bir de Gelibolu İlçemizde biliyorsunuz dün, Kara Harp Okulu öğrencilerinin, 467 öğrenci, 20 subay ve şoförlerle beraber emir aldıkları için İstanbul’a dönüş yapmak ve oradaki bu darbecilere katılmak üzere harekete geçmeleri dolayısıyla dün biz onların hepsine gözaltı işlemi uyguladık. Şuan onlarla ilgili de Gelibolu Cumhuriyet Başsavcılığı işlem yapmaktadır” şeklinde konuştu.

“BAYRAK ASIN” ÇAĞRISI

Çanakkale Valisi Hamza Erkal “Türkiye Cumhuriyeti’nin seçilmiş meşru hükümetini devirmek amacıyla FETÖ terör örgütü mensuplarınca kalkışılan darbe girişiminin milletimiz tarafından boşa çıkartılması suretiyle demokrasimize ve birlik beraberliğimize sahip çıkılmıştır.  Özgürlüğümüzün sembolü birlik ve beraberliğimizin simgesi olan şanlı bayrağımızı bu günlerde daha da fazla sahiplenerek ev ve işyerlerimizde dalgalandıralım” çağrısında bulundu.

 

6 ASKERİ SAVCI VE HÂKİM GÖZALTINDA

Gelibolu’da askeri hakim ve savcıların göz altına alındığını söyleyen Çanakkale Valisi Hamza Erkal, “Şu an Gelibolu’da yine 6 tane askeri savcı ve hakim gözaltında. Bunun yanında gelen listeye göre adli ve idari yargının içinde bunlara destek verenlerle ilgili de gereği yapılacak. O liste gelmedi, gelecek hiç merak etmeyin. HSYK da gereğini yapmak üzere bunların hepsini görevden uzaklaştırdı. O yüzden müsterih olun, hükümetinize, devletinize güvenin en önemlisi kendinize güvenin” diye konuştu.

 

ÇANAKKALE’DE 7 HÂKİM, 6 SAVCI GÖZALTINDA

Çanakkale İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri akşam saatlerinde gözaltına alma çalışması başlattı. İl genelinde 7 hakim ve 6 savcı gözaltına alındı, 2 savcı ve hakimin ise arandığı öğrenildi.

 

ÇANAKKALE’DE 36 POLİS AÇIĞA ALINDI

Darbe girişiminin bastırılmasından sonra Genelkurmay başta olmak üzere tüm kurumlarda operasyon başlatıldı. Bu kapsamda Çanakkale’de görev yapan 36 polis açığa alındı. Emniyet Genel Müdürlüğü de dün gece harekete geçti. Türkiye genelinde rütbelilerin de içinde bulunduğu 7 bin 850 emniyet personelinin açığa alınması talimatını verdi. Hangi ilde hangi personelin alınacağının listesini de illere gönderdi. Gece boyunca Emniyet’e çağrılan polislerin silahlarına el konulup kimlikleri alındı. Bu personel hakkında daha sonra adli işlem yapılacağı kaydedildi. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün talimatı sonrasında da Çanakkale’de 36 Polis’in silahlarına el konulup kimlikleri alınarak açığa alındığı öğrenildi.

 

GELİBOLU’DA TUGAY KOMUTANI GÖZALTINA ALINDI

Çanakkale’nin Gelibolu ilçesindeki 18. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Gürgen gözaltına alındı. Darbe girişiminin ardından operasyonlar sürüyor. Çanakkale’nin Gelibolu ilçesindeki 18. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Gürgen gözaltına alındı.

3 MUVAZZAF SUBAY VE 1 VALİ YARDIMCISI GÖZALTINDA

Çanakkale Valisi Hamza Erkal, Askeri darbe girişimi kapsamında yürütülen operasyonda iki yüzbaşı, bir Teğmen ve bir Vali Yardımcısı’nın görevden alındığını açıkladı. Açığa alınan Vali Yardımcısı’nın İlhan Uran olduğu öğrenildi.

 

 GELİBOLU TUGAY KOMUTANI SERBEST BIRAKILDI

Gelibolu ilçesinde 18.Mekanize Piyade Tugay Komutanlığında görev yapan Tuğgeneral İsmail Gürgen, sabah saat 04.00 sularında gözaltına alınmıştı. Gelibolu ilçe emniyet müdürlüğünde işlemleri tamamlanan tuğgeneral Gürgen, daha sonra adliyeye sevk edilmişti. Tuğgeneral İsmail Gürgen sevk edildiği mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

 

GÖZALTINDAKİ HAKİM SAVCILAR ADLİYEDE

Çanakkale’de başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan 16 hakim ve savcı, Çanakkale Emniyet Müdürlüğündeki işlemlerinin tamamlanmasının ardından devlet hastanesinde sağlık kontrolünden geçirildi. Sağlık kontrolüne gelenlerden bir kişi, “Hakim ve savcı asla böyle bir şeyin, böyle adice bir şeyin yanında olamayız. Bu bir iftiradır, bu bir kumpastır” dedi. Ardından hastaneye giren ve yüzünü kapatan kişi, gazetecilerin ’Niçin gözaltına alındınız?’ şeklindeki sorusunu ise yanıtsız bıraktı. Hakim ve savcılar daha sonra polis araçlarıyla adliyeye sevk edildi.

 

SEDAT LAÇİNER VE 5 AKADEMİSYEN AÇIĞA ALINDI

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi(ÇOMÜ) Yönetimince alınan karar gereği aralarında eski ÇOMÜ Rektörü Sedat Laçiner’in de bulunduğu toplam 6 akademisyen açığa alındı. Aralık ayında Çanakkale’de başlatılan ve halen devam eden FETÖ/PDY davasında da yargılanan ve ÇOMÜ’de görev yapan altı akademisyen için ÇOMÜ Yönetimi karar aldı. Alınan karar gereği; aralarında ÇOMÜ eski Rektörü Sedat Laçiner dahil toplam 6 akademisyen açığa alındılar. ÇOMÜ Yönetimi ayrıca söz konusu altı akademisyenin meslekten atılmaları için YÖK’e dosya gönderdiği öğrenildi. Açığa alınan isimlerden biri de ÇOMÜ Rektörlüğü için adaylığını açıklayan Prof.Dr. Aziz Kılınç oldu. ÇOMÜ Yönetimince açığa alınan akademisyenlerin ise şu isimlerden oluştuğu öğrenildi; Prof.Dr. Sedat Laçiner, Prof.Dr. Cengiz Ataşoğlu, , Prof.Dr. Aziz Kılınç, Doç.Dr. İbrahim Türkyılmaz, Doç.Dr. Mehmet Fatih Yavuz ve Yrd.Doç.Dr. Halil Şimşek

 

BOĞAZ VE GARNİZON KOMUTANI TUTUKLANDI

Askeri Darbe Girişimi ilgili gözaltına alınan Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Serdar Ahmet Gündoğdu, sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı. Çanakkale Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla 16 Temmuz Cumartesi günü gözaltına alınan Tuğamiral Gündoğdu, polis ekiplerince İl Emniyet Müdürlüğünde yapılan işlemlerinin ardından bugün çıkartıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak Çanakkale Açık Ceazevine gönderildi.

 

SERBEST BIRAKILAN TUĞGENERAL TEKRAR GÖZALTINA ALINDI VE TUTUKLANDI

Gelibolu ilçesinde 18.Mekanize Piyade Tugay Komutanlığında görev yapan Tuğgeneral İsmail Gürgen bugün çıkartıldığı mahkeme tarafından serbest bırakılırken; akşam saatlerinde tekrar gözaltına alındı ve çıkarıldığı mahkemede tutuklandı.

 

 SAVCI VE HÂKİMLER TUTUKLANDI

Çanakkale’de başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan 16 hâkim ve savcı, Çanakkale Emniyet Müdürlüğündeki işlemlerinin tamamlanmasının ardından çıkartıldıkları mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildiler.

 

GELİBOLU’DA 10 SUBAY TUTUKLANDI

15 Temmuz akşamı, İstanbul’a dönmek isterken Çanakkale’nin Eceabat ilçesinde 467 Kara Harp Okulu öğrencisiyle birlikte gözaltına alınan 2 Yüzbaşı, 5 Üsteğmen ve 3 Teğmen, işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edilmişti. 10 Subay, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

 

AYVACIKTA OPERASYON; 3 GÖZALTI

Darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturma kapsamında, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde, aralarında bir belediye meclisi üyesinin de bulunduğu 3 kişi gözaltına alındı. İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince başlatılan çalışma kapsamında, bazı dernek ve evlerde arama yapıldı, evrak ve dokümanlara el konuldu. Operasyonda, biri Ayvacık Belediyesi MHP’li Meclisi üyesi 3 kişi gözaltına alındı.

 

ÇANAKKALE DEVLET HASTANESİ BAŞHEKİMİ GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI

Çanakkale’de darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturma kapsamında Çanakkale Devlet Hastanesi başhekimi ile bir doktor görevlerinden uzaklaştırıldı. Çanakkale Valisi Hamza Erkal, yürütülen soruşturma kapsamında başhekim Uzm. Dr. Hakan Çetin ile hastanenin diyaliz bölümünde görevli Dr. Murat Çetin’in görevlerinden uzaklaştırıldığını söyledi. Vali Erkal, başhekimlik görevine yeni bir atamanın yapılacağını da kaydetti.

SEDAT LAÇİNER VE KARDEŞİ GÖZALTINA ALINDI

Çanakkale’de, 15 Temmuz Cuma günü FETÖ Terör Örgütü’nün darbe girişiminin ardından Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Eski Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, kardeşi Vedat Laçiner ve beraberindeki 6 eski akademisyen gözaltına alındı.

 

BÜLENT TURAN ÇANAKKALE HALKINA TEŞEKKÜR ETTİ

AK Parti Grupbaşkan vekili Bülent Turan, askeri darbe girişiminden bugüne kadar geçen sürede Çanakkale halkına gösterdikleri destekten dolayı teşekkür etti. Bülent Turan yaptığı teşekkür açıklamasında; “15 Temmuz gecesi TSK’nın içerisinde yuvalanmış FETÖ mensubu askerler tarafından gerçekleştirilen kalkışmayla adeta millete savaş açılmıştır. Milletin emrinde olması gereken tanklar, tüfekler millete doğrultulmuş, milletin meclisi defalarca bombalanmıştır. İnsanımız ilk andan itibaren darbe kalkışmasına karşı tepkisini memleketin dört bir yanında canı pahasına ortaya koydu. Alçak girişime karşı ilk tavır alan, demokrasiden yana tutum sergileyen ilk şehirlerden biri Çanakkale oldu. Hemşerilerimiz ilk günden beri onurlu duruşuyla darbeye karşı meydan okumayı sürdürüyor. 100 yıl önce düşman kuvvetlerine Çanakkale’de karşı koyan milletimiz yine Çanakkale’den aldığı güçle Çanakkale ruhuyla içimizdeki hainlerle mücadele ediyor. Çanakkaleli olmaktan, bu milletin bir ferdi olmaktan bir kez daha onur duyuyorum” dedi.

BOZCAADA MÜFTÜSÜ VE 2 POLİS GÖREVDEN ALINDI

Çanakkale’de Askeri Darbe sonrasında yürütülen operasyonlar sürmeye devam ediyor. FETÖ/PDY askeri darbe girişimi sonrasında  Bozcaada ilçesinde İlçe Emniyet Amiri A.S ve yardımcısı Komiser A.K ve İlçe müftüsü H.K görevlerinden uzaklaştırıldı. Görevden uzaklaştırılan müftü ve polisler hakkında soruşturma başlatıldı.

 

6 ASKERİ HAKİM VE SAVCI’DAN 5’İ TUTUKLANDI

Çanakkale’de, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimiyle ilgili başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan 6 askeri hâkim ve savcıdan 5’i tutuklandı. Alınan bilgiye göre, soruşturma kapsamında gözaltına alınan 6 askeri hâkim ve savcı, Çanakkale Emniyet Müdürlüğündeki işlemlerinin ardından Devlet Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirildi. Adliyeye sevk edilen 6 hakim ve savcıdan 5’i çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı, biri adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

 

TÜM TÜRKİYE’DE 3 AYLIK SÜRE İLE OHAL İLAN EDİLDİ..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra MGK kararlarını açıkladı. Erdoğan, darbe girişiminde bulunan terör örgütünün tüm unsurlarıyla ve süratle bertaraf edilebilmesi için anayasanın 120. maddesi uyarınca 3 ay süreyle olağanüstü hal ilan edildiğini bildirdi.

 

ÇANAKKALE’DE OPERASYON RAKAMLARI AÇIKLANDI

Çanakkale Valiliği haklarında adli işlem yapılan ve soruşturmalar nedeniyle açığa alınan Hakim, Savcı, Askeri personel, polis mensubu ve çeşitli kademelerdeki devlet memurlarının tam rakamlarını açıkladı. Çanakkale Valiliğinden açıklanan verilerde hakkında işlem yapılan personeller ve görevleri açıkladın. Valilik açıklamasında 48 kişinin gözaltında tutulduğu, 406 kişinin de görevlerinden açığa alındığı açıklandı.

İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz