ÇOMÜ’de FETÖ ile Büyük Mücadele

13.08.2016

ÇOMÜ’de FETÖ ile Büyük Mücadele

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde FETÖ ile mücadele sürüyor. Üniversite içerisinde önceki dönemlerde örgütlenen FETÖ mensuplarına yönelik açığa alma işlemleri de diğer üniversitelere oranla çok daha etkin bir şekilde devam ediyor.

15 Temmuz darbe ve işgal girişiminin ardından tüm yurtta paralel devlet yapılanmasına karşı devletçe ve milletçe topyekün bir mücadele yürütülüyor.

ÇOMÜ’de FETÖ/PDY yapılanması ile mücadele ise darbe girişiminden çok önce Rektör Prof. Dr. Yücel Acer’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından rektör olarak atanması ile başladı. Halen tutuklu bulunan eski rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner döneminde üniversite içerisine yuvalanan örgüt mensupları yeni dönemde tek tek temizleniyor.

 

Yönetim kararlı: Fetullahçı çete ÇOMÜ’den kazınacak

Paralel Devlet Yapılanması’na karşı daha darbe gerçekleşmeden önce operasyonlara başlanan ÇOMÜ’de eski rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner dahil olmak üzere birçok isim darbe öncesi süreçte açığa alınmış ve diğer örgüt mensupları ile ilgili olarak da detaylı incelemeler başlatılmıştı. Edinilen bilgiye göre devam eden soruşturmalar ve incelemeler neticesinde FETÖ’nün üniversite içerisindeki yapılanması tek tek tespit edilerek gereği yapılmış, YÖK Denetleme Kurulu ve ilgili diğer devlet kurumlarına dosyalar halinde gönderilmiş. Halen daha birçok isimle ilgili de inceleme ve soruşturma hazırlıklarının olduğu da gelen bilgiler arasında.

Öte yandan yapılan soruşturma ve incelemeler hem akademik personel hem de idari personele yönelik olarak yürütülüyor. Gelinen süreçte birçok akademisyen ve idari personelin FETÖ ile mücadele kapsamında görevden uzaklaştırıldı.

 

FETÖ ile en büyük mücadele ÇOMÜ’de

FETÖ/PDY örgütlenmesinin Türkiye’deki birçok kamu kurumunda sıkı bir örgütlenmesi olduğu en yetkili ağızlardan dile getirilen bir gerçek. Bu yapılanmanın insan kaynakları için üs olarak kullandığı aygıt ise üniversiteler… Üniversiteler içerisinden örgüt desteği ile hızlı bir şekilde yükseltilen Fetullahçı çete üyeleri ise devlet kademelerini işgal ediyor. KPSS gibi önemli sınavların soruları kendilerine önceden servis edilen FETÖ üyeleri bu sayede TSK dahil birçok devlet kurumunda köşe başlarını tutmuş durumdaydı.

Terör örgütünün başarısız 15 Temmuz darbe girişiminin ardından kendilerini kamufle etme çabasındaki örgüt elemanlarına karşı üniversite ayağında da mücadele başlatılmıştı. Açıklanan resmi rakamlar dikkate alındığında Türkiye genelinde üniversite ayağında en etkin mücadelenin Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi bünyesinde yürütüldüğü anlaşılıyor. Çanakkale Valiliği tarafından FETÖ ile mücadele kapsamında gerçekleştirilen işlemlere yönelik olarak açıklanan rakamlarda ÇOMÜ’de bugüne kadar hakkında işlem yapılan akademik ve idari personel sayısı 243 olarak ifade ediliyor. İşlem yapılan personellerden 24’ü halen tutuklubulunurken, 5 kişinin ise firari olduğu bildiriliyor. FETÖ operasyonları kapsamında ÇOMÜ yönetimi tarafından açığa alınan idari ve akademik personel sayısının ise 200’ü bulduğu belirtiliyor. Halen 2 kişi FETÖ soruşturmaları kapsamında gözaltında tutulurken, 15 kişi ise adli kontrol şartıyla salıverildi.

(Sanık hakkında tutuklama sebeplerinin bulunmasına rağmen tutuklama kararı yerine verilen tedbirlere adli kontrol denir.)

İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz