Çırpılar ÇED’ine bakanlıktan onay!

29.09.2017

Çırpılar ÇED’ine bakanlıktan onay!

Yenice ilçesinde Taşzemin A.Ş. tarafından yapılması planlanan Çırpılar Termik Santralinin İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) toplantısı 13 Eylül`de Ankara’da gerçekleştirilmişti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Resmi Sitesi’nde yapılan açıklamada; “Kül Depolama Sahası, Kömür İşletme İle Kırma Eleme Tesisi projesi ile ilgili olarak hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonunca yeterli bulunmuş olup, nihai kabul edilmiştir” denildi. 

Yenice ilçesinde Taşzemin A.Ş. tarafından yapılması planlanan Çırpılar Termik Santralinin İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) toplantısı 13 Eylül`de gerçekleştirilmişti. Çırpılar sahasının bölgenin önemli tarım sahası olduğu çevreye büyük zararlar vereceği gerekçesi ile toplantıya Çevre Örgütleri, STK’lar ile CHP Milletvekilleri de katılım göstermişti. İDK toplantısının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Resmi Sitesi’nde ÇED için gerekli İDK Raporu’nun  İnceleme ve Değerlendirme Komisyonunca yeterli bulunduğu belirtildi.

Bakanlık Remi Sitesi’nde yapılan açıklamada;  “Çanakkale ili Yenice İlçesi’nde Taşzemin İnş. Madencilik Enerji Üretim San. ve tic. A.Ş.tarafından yapılması planlanan Çırpılar Termik Santrali, Kül Depolama Sahası, Kömür İşletme İle Kırma Eleme Tesisi projesi ile ilgili olarak hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonunca yeterli bulunmuş olup, nihai kabul edilmiştir. Komisyonun sonuçlandırdığı Çevresel Etki Değerlendirme Raporu halkın görüş ve önerilerini almak üzere Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde ve Bakanlıkta on(10) gün görüşe açılır.

Bakanlıkça projeyle ilgili karar alma sürecinde bu görüşler de dikkate alınır. Bakanlık halktan gelen görüşler ışığında rapor içeriğinde gerekli eksikliklerin tamamlanmasını, ek çalışmalar yapılmasını ya da İnceleme Değerlendirme Komisyonunun yeniden toplanmasını isteyebilir. Nihai olarak kabul edilen Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu 10 (on) gün halkın görüşüne açılmış olup, görüş ve öneriler için bu süreç içerisinde Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`na müracaat edebilir. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur “denildi.

(Eren Aşnaz)

Çanakkale OLAY

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz