Çıkan orman yangınlarında akciğerlerimizi kaybediyoruz!

24.07.2017

Çıkan orman yangınlarında akciğerlerimizi kaybediyoruz!

CHP Çanakkale Milletvekili Bülent ÖZ, Yaz aylarının gelmesiyle birlikte Çanakkale ve bazı bölgelerde artan orman yangınlarını gündeme getirdi ve Orman ve Su İşleri Bakanı Veysi EROĞLU tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için soru önergesi verdi.

Çıkan yangınlar nedeniyle kaybedilen ormanların geri kazanılması uzun yıllar almaktadır vurgusu yapan CHP’li ÖZ, soru önergesinde şunları ifade etti;

ÖNLEMLERİN ARTTIRILAMASI ORMAN YANGINLARINDA Kİ FAZLA KAYBI ÖNLEYECEKTİR.

Yaz aylarının gelmesiyle orman yangınları artmaktadır. Çanakkale ilimizin de içinde bulunduğu Marmara bölgesi ile Ege, Akdeniz ve Batı Karadeniz bölgelerimizde çıkan yangınlarda akciğerlerimizi kaybediyoruz. Çanakkale ilimizde çıkan yangınlar özellikle bölgenin rüzgarlı olması sebebiyle hızla yayılmakta ve fazla kayba dönüşmektedir.

Ormanlık alanlarımızı kaybetmemek için alınan önlemlerin geliştirilerek arttırılması önemli bir tedbir olacaktır. Çünkü yangın nedeniyle kaybedilen ormanlarımızın geri kazanılması çok uzun yıllar almaktadır açıklamasından sonra Orman ve Su İşleri Bakanı Veysi EROĞLU ’na;

 

  • Çanakkale ve yukarıda adı anılan bölgelerimizde çıkan yangınlarda ne kadar ormanlık alanımız kaybedilmiştir? Bu bölgelerimizde önceki yıllara göre yangın artışı var mıdır? Varsa sebepleri araştırılmış mıdır? ve önleyici tedbirler arttırılmış mıdır?

 

  • Özellikle yaz aylarında yangınların fazlaca görülmesi hususunda, yangınların engellenmesi için hangi tedbirler alınmış ve hangi çalışmalar yapılmıştır? Önceki yıllara göre alınan farklı önlemler var mıdır?

 

  • Çıkan yangınlar sebebiyle kaybedilen ormanlarımız yerine, yeniden ormanlık alan kazanılması için yapılan çalışmalar nelerdir? Bakanlıkça bu duruma ilişkin ne kadar bütçe ayrılmıştır? Bütçenin verimli kullanılması için hangi tedbirler alınmıştır? Geçtiğimiz yıllarda bütçenin ne kadarı kullanılmıştır?

 

  • Orman yangınlarına en erken ve en etkili müdahale için kullanılan araçlar nelerdir? Bu araçları kullanan yetkililer hangi sıklıkla eğitim almakta ve tatbikat yapmaktadır? Eğitim ve tatbikatlarda başarısız olan personelin olabilecek bir yangın esnasında daha verimli olması için ek eğitim programı uygulanmakta mıdır?

 

  • Yangınların sıklıkla yaşandığı Çanakkale ilimizde personel sayısı kaçtır? Personel sayısı yeterli midir?

 

  • Yangın söndürme personelin etkili müdahale gücünü arttırmak ve oluşan yangına en kısa sürede müdahale edebilmesi için bakanlığınızın ar-ge çalışması ve farklı ülkeler ile ortaklaşa yürütülen çalışmalar var mıdır? Varsa bu çalışmalar nelerdir?

Sorularını yöneltti.

 

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz