CHP Çanakkale Milletvekili Bülent ÖZ’ün Gökçeada ve Yenice İlçeleri Referandum Çalışmaları

10.03.2017

CHP Çanakkale Milletvekili Bülent ÖZ’ün Gökçeada ve Yenice İlçeleri Referandum Çalışmaları

CHP Çanakkale Milletvekili Bülent ÖZ’ün Gökçeada ve Yenice İlçe Örgütü ile yaptığı esnaf ve köy ziyaretlerindeki Referandum oylaması hakkında Basın Açıklaması yaptı:

MECLİS GÜÇLENMİYOR

AKSİNE İŞLEVİ ELİNDEN ALINIYOR?

Satır içi resim 9

CHP Çanakkale Milletvekili Bülent ÖZ; Anayasa Değişikliği için yapılacak Referandum sürecinde Gökçeada ilçesi esnaf ve kahve ziyaretleri ile Yenibademli köyü, Uğurlu köyü, Şirin Köy ve Yenice ilçesi esnaf ziyareti, Pazaryeri ziyareti, sanayi esnafı ziyareti ile Yukarıinova köyü, Aşağıinova köyü, Sofularköyü kahve ziyaretlerinde yaptığı açıklamalarda;

Satır içi resim 8

CHP’li ÖZ; AK Parti hükümeti Anayasa değişikliğini gündeme getirdiğinde CHP Milletvekili Bülent Tezcan’ın da dahil olduğu görüşmeler gerçekleştirilmişti. Görüşmelerin ilk başından itibaren AK Parti başkanlık sistemi ısrarıyla masaya oturdu. Cumhuriyet Halk Partisi görüşmelerde ve basın açıklamalarında ülkenin başkan sistemi ile yönetilemeyeceği, aksine Anayasa değişiklik görüşmelerinin ekonomi ve eğitim gibi ülkemizin temel sorunlar üzerine olması gerektiğini ifade etmiştir. Meclis Başkanı uzlaşı içerisinde görüşmeleri sürdürmek yerine masayı dağıttı ve masadan kalkan AK Parti hükümeti olmuştur dedi.

Satır içi resim 7

Eğer Ak Parti samimi olsaydı, Anayasa değişiklik maddelerini uzlaşı içerisinde hazırlardı. Görüyoruz ki maddeler tamamen bir kişinin isteği üzerine hazırlanmış Anayasa değişiklik maddeleridir.Türkiye’deki 61 hukuk fakültesinin hiçbirinden bilgi alınmamıştır, fikri sorulmamıştır, hiçbir Sendika ve Sivil Toplum Kuruluşları ile görüşülmemiştir. Hemşerilerime şunu ifade etmek istiyorum ki Anayasa değişikliği için toplumsal uzlaşı gerekir, bir kişinin taleplerine göre Anayasa değişikliği yapılmaz dedi.

 Satır içi resim 4

Cumhurbaşkanına Soru Soramayan Meclis Nasıl Güçlenecek?

CHP’li ÖZ; Demokrasimizin temsilcisi Millet Meclisimiz, yeni çıkarılmak istenilen anayasa ile çalışamaz hale gelecektir.Bilindiği üzere, Milletvekillerine “soru sorma” yetkisi tanınmasının amacı; Yürütme’nin etkin kanadı olan Başbakan ve Bakanlar Kurulu’ndan bilgi isteme olanağının yaratılmasıdır.

Değiştirilmek istenilen maddede Yürütme’nin başı olan Cumhurbaşkanı olacaktır ve biz milletvekilleri soru sorulabilmesi gerekir ancak tüm Yürütme yetkilerinin Cumhurbaşkanı’nda toplanmış olmasına rağmen; milletvekillerinin Cumhurbaşkanı’na soru yetkisi elinden alınmaktadır. Şunu İfade etmek istiyorum ki; tüm Yürütme yetkileri elinde olan Cumhurbaşkanı ülkeyi kararnameler ile yönetecek, ancak milletvekilleri tarafından soru sorulamayacaktır. Milletvekillerin elinden bu yetkiyi alırsan meclis nasıl güçlenir? Dedi.

Satır içi resim 3

Tüm Yetkilerin Bir Kişide Olduğu Ülkeler Yıkıma Uğramıştır.

CHP’li ÖZ; Baskı ve korkutmalar ile oy istenilen bu Anayasa değişikliğinde Milletimiz yararına bir tek madde olmadığı gibi ülke bir kişi tarafından kararnameler ile yönetilmek istenmektedir. Yakın tarihte gördüğümüz Libya, Mısır, Irak ve Suriye ülkelerinde tüm yetkiler bir kişideydi.Devlet yönetiminde tüm yetkileri bir kişinin eline verilmesi ve bir kişi tarafından alınan kararlar ülkeye hiç iyi sonuçlar getirmemiştir dedi ve bu ülkelerin liderleri iktidardan düştüğü gibi ülkeleri hep kaos yaşadı.

Bu ülkelerin yaşadığı sorunları gördüğümüz halde değiştirilmek istenilen Anayasa maddelerini incelediğimizde ülkemizde de bir tek kişi yönetiminin hâkim olacağını görmekteyiz. Ülkemizin geleceğini tek bir kişi yönetimine bırakmamak için HAYIR demeliyiz dedi.

Satır içi resim 5

Azerbaycan’da Ülke Mefaatine Uymayan Kararlar Alınmıştı

CHP’li ÖZ Konuşmasının sonunda Azerbaycanörneğini anlattı;Azerbaycan’da Elçibey, Dış güçlerin isteklerine olumlu yaklaşmayınca darbe ile devrildi ve yerine Haydar Aliyev geldi.

Haydar Aliyev göreve gelir gelmez ilk yaptığı Azerbaycan petrolünü dağıtmak oldu. Darbeyle kendisini bu makama getirenlerin isteklerini yerine getirmiş oldu. Bunların hepsini birer kararla gerçekleştirdi çünkü anayasaları bu yetkiyi Cumhurbaşkanına veriyor. Ayrıca tüm Aliyev ailesi devlet makamlarında yerlerini almışlardı dedi.

Öldükten sonra yerine oğlu İlham Aliyev geldi. Yine bizdeki değiştirilmek istenenAnayasa maddesinde yer alan 5 yıl ve 2 kez seçilme kuralıAzerbaycan anayasasında da vardı ama 2009 bukuralı kaldırdı.

Aliyev, hatırlayacağınız gibi geçen hafta eşini Cumhurbaşkanı Yardımcısı atadı.

Bu durumlar bizde olmaz demeyin. Bizde olur demiyoruz zaten ama referandumda değiştirmek istenen Anayasa maddeleri bu yetkiyi Cumhurbaşkanına veriyor dedi.

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz