CHP Çanakkale Milletvekili Bülent ÖZ, Tahran’da İslam İşbirliği Teşkilatı Konferansına Katıldı

19.01.2018

CHP Çanakkale Milletvekili Bülent ÖZ, Tahran’da İslam İşbirliği Teşkilatı Konferansına Katıldı

CHP Çanakkale Milletvekili TBMM Başkanlık Divanı Bülent ÖZ, İran’ın Başkenti Tahran’da, TBMM Başkanlık Divanı Üyeleri olarak, İran Cumhurbaşkanı Hasan RUHANİ’nin de katılımıyla 57 Müslüman Ülkenin Meclis Başkanlarının katılım gösterdiği ve 13. Sü düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği (İSİPAB) Konferansına katıldı.

3 gün süren konferans ve görüşmeler hakkında bilgiler veren CHP’li Bülent ÖZ, “TBMM Başkanlık Divanı Üyeleri olarak, İslam Ülkeleri İşbirliği Toplantısına katılmak için gittiğimiz İran’da, İran Danışma Meclisi Başkanı ile görüşme gerçekleştirdik ve birçok ülke temsilcileri ile ikili görüşmeler yaparak bölge ülkelerinin sorunları ve çözümler konusunda atılacak adımlar adına fikir alışverişinde bulunduk.” Dedi.

İran Danışma Meclisi Başkanı Ali LARİCANİ ile yaptıkları görüşme hakkında bilgi veren Çanakkale Milletvekili Bülent ÖZ; “İran ve Türkiye arasında ekonomik işbirliği ve bölge coğrafyasında birlikte hareket edilmesi gerektiği konuları üzerine iki ülke adınaverimli bir görüşme gerçekleştirildi.” Dedi.

Filistin ve Kudüs’ün bugün İslam dünyasının en önemli gündem konusu olduğu ve İslam ülkelerinin başta ekonomi olmak üzere bölge sorunları çözümünde iş birliği yapmaları gerektiğinin üzerinde durulan İslam İşbirliği Teşkilatı Konferansı hakkında bilgiler veren CHP’li Bülent ÖZşunları paylaştı;

FİLİSTİN HALKININ MAZLUMİYETİ GÖZ ARDI EDİLMEMELİDİR

“Kudüs-ü Şerif, Filistin konulu toplantıların ana gündemini oluşturan öncelikli meselesidir. Fakat birkaç yıldır bölgedeki tekfirci ve terörist grupların ortaya çıkmasıyla birlikte, Filistin meselesi geri plana itilen bir konu olmuştur.

İslam ülkeleri, terörizm meselesine yoğunlaştığı zaman ABD ve İsrail komplolarını hayata geçirip, Kuds-ü Şerif’i Siyonist rejimin başkenti ilan etmiştir fakat İslam ülkelerinin dikkatli ve bilinçli hareketleriyle bu komplo etkisiz hale getirilmiştir. Filistin halkının mazlumiyetini unutmamalıyız, göz ardı edilmemelidir.

İSLAM ÜLKELERİNİN POTANSİYELLERİ ORTAK NOKTALARDA DEĞERLENDİRİLMELİDİR

İslam Ülkeleri Parlamentolar Birliği, İslam coğrafyasının sesidir. İslam ülkelerinin meselelerinde, sorunlarına yoğunlaşması gerekir.

İslam ülkelerinin sahip olduğu zengin potansiyel, enerji ve yatırımlar ortak noktalarda değerlendirilmelidir.

BÖLGEMİZDEKİ TERÖR SORUNUNA KARŞI İSLAM ÜLKELERİ BİRLİK OLMALIDIR

Irak ve Suriye’de IŞİD denilen terör örgütüne ciddi darbe vurulmuştur fakat terörizm meselesi henüz bitmiş değildir.Terörizmle mücadele konusunda bütün İslam ülkeleri birlik olmalı, bütün islam ülkeleri terörizmle mücadelede hazırlıklı olmalıdır.

TRUMP’IN AFRİKA ÜLKELERİNE KARŞI KULLANDIĞI DİL, SİYASİ LİTARETÜRDEN UZAKTIR.

ABD Başkanı Trump son zamanlarda Afrika Ülkelerine karşı çok çirkin bir konuşma yapmıştır. Bu tür ifadeler, siyasi literatürden uzak bir dildir. Bu dilden uzak, halklara saygı duyulması gerekir.

İslam ülkeleri olarak bu tür ifadelerin takipçisi olmamız ve bu tür tavırların düzeltilmesi gerekiyor.

Konu başlıkları üzerinde konferanslarda, Türkiye adına TBMM Başkanlık Divanı Üyeleri olarak katılım gösterdik” dedi.

İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI KONFERANSINDA, TBMM BAŞKANLIK DİVANI OLARAK, KKTC’NİN BAĞIMSIZLIĞININ TANINMASI VE PKK TERÖR ÖRGÜTÜ KONULARI ÜZERİNDE DURDUK.

CHP’li Bülent ÖZ, “İslam İşbirliği Teşkilatı Konferansında Türkiye olarak, KKTC’nin bağımsızlığının tanınması yönünde de fikir beyan ettik ve Bölücü Terör Örgütü PKK’nın ülkemize ve bölgeye oluşturduğu terör tehlikesi üzerinde durduk.” Dedi.

Görüşmeler sürerken katıldığı ikili görüşmeler hakkında bilgi veren CHP Çanakkale Milletvekili Bülent ÖZ;

TBMM BAŞKANLIK DİVANI ÜYESİ OLARAK İKİLİ ÜLKE GÖRÜŞMELERİNE KATILDIM.

“Temaslarımızı sürdürdüğümüz İran’da birçok ülke ile ikili görüşmeler gerçekleştirildi.

Bu bağlamda TBMM Başkanlık Divanı Üyesi olarak, Mozambik, Katar ve İslam İşbirliği Teşkilatına yeni seçilen sekreter Senegal temsilcileri ile yapılan ikili görüşmelere katıldım. Bu görüşmelerde ülkelerimiz arasında ekonomik ve bölgesel işbirliği yapılmasına vurgu yapıldı.” Dedi.

 

TAHRAN TÜRK BÜYÜKELÇİLİĞİNİ ZİYARET ETTİK VE TÜRK İŞ ADAMLARIYLA KAHVALTIDA BULUŞTUK.

 

İran temaslarımız sürerken TBMM Meclis Başkanı İsmail KARAMAN ve Başkanlık Divanı Üyeleri olarak Tahran Büyükelçimiz Rıza Hakan TEKİN’i ziyaret ettiklerini belirten CHP’li Bülent ÖZ;

“Tahran’daki temaslarımızın son gününde Türkiye’ye dönmeden önce, İran’da büyük yatırımlara ve büyük projelere imza atan Türk İşadamlarıyla kahvaltıda buluştuk.

Projeleri ve yatırımları hakkında bilgiler veren Türk İşadamlarımıza çalışmalarında kolaylıklar diledik ve Ülkemizin uluslararası ölçekte vizyonu oldukları için teşekkür ettik.” dedi

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz