CHP ÇANAKKALE MİLLETVEKİLİ BÜLENT ÖZ; KARMA KOMİSYON TOPLANTI BİLGİLENDİRMESİ

12.05.2017

CHP ÇANAKKALE MİLLETVEKİLİ BÜLENT ÖZ;  KARMA KOMİSYON TOPLANTI BİLGİLENDİRMESİ

CHP Çanakkale Milletvekili Bülent ÖZ,üyesi olduğu TBMM Dilekçe ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyelerinden oluşan Karma Komisyonunun 11 Mayıs 2017 Perşembe günü yapılan toplantısına katıldı.

 

CHP’li ÖZ; 15 Şubat 2017 tarihindekiKamu Denetçiliği Kurumu 2016 Yılı Yıllık Raporu’nu görüşmek üzere toplanıldığında; söz konusu raporu ayrıntılı bir şekilde incelemek, denetçileri dinlemek, Kamu Denetçiliği Kurumu kararlarını ilgili kurum ve kuruluşlar ile birlikte değerlendirmek ve gerekli görülen diğer işleri yapmak üzere 7 üyeden oluşan bir alt komisyon oluşturulmuştu. Bugün ki toplantıda Alt Komisyonun 4 Mayıs 2017 tarihinde hazırladığı raporun incelendiği bilgisini verdi

Oluşturulan alt komisyon detaylı raporunu süresinde sunduğu için teşekkür ettik dedi.

CHP’li Bülent ÖZ; Raporda bazı bazı kamu görevlilerinin risk alamadığı için tavsiye kararlarına uymadığı dikkatimizi çekti. Kamu görevlilerinin tavsiye kararlarına uymaması vatandaşımızı mağdur etmektedir ve mahkemelerin yükünü arttırmaktadır. Komisyon olarak Kamu Denetçiliği Kurumunun tavsiye kararlarına uyulması için takibimizi gerçekleştireceğiz dedi.

Karma Komisyon toplantısı hakkında basını bilgilendiren CHP’li Bülent ÖZ;

Kamu Denetçiliği Kurumunun (KDK) 2016 Yıllık Raporu hakkında alt komisyon raporunun ele alındığı toplantıda; Kamu Denetçisi temsilcisi, Kamu Denetçiliği Kurumuna (KDK) 2016 yılı itibarıyla 5 bin başvuru yapılırken, 2017’nin ilk 5 ayında başvurusu sayısının 6 bin olduğunu komisyon üyelerine bildirdi. Bu sayının artması ve kararlara uyumun artması önemlidir. Bu konudaki görüşlerini belirten Komisyon Başkanı, rapora baktıkları zaman tavsiye kararlarını uygulama oranının 2013’te yüzde 20’lerdeyken 2016 yılının raporundan sonra yüzde 42’lere ulaştığını gördüklerini, bunun önemli ve değerli olduğunu belirtti.

Dilekçe ile İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyelerinden oluşan Karma Alt Komisyon Başkanı ise KDK’nın verdiği tavsiye kararlarına uyma oranlarında ciddi bir yükselmenin söz konusu olduğunu ifade etti.

Geçmiş yıllarda yapılan başvurulara incelenemez kararı verilirken uygulanan dostane çözüm yoluyla yani ilgili kurum ile vatandaşın arasında köprü görevinde bulunarak mahkemelerin yükünün azaltıldığının vurgulandığı toplantıda, Kamu Denetçisi temsilcisi, Meclise layık bir kurum olmaya çalıştıklarını, hazırlanan raporu dikkatle incelediklerini vurgulayarak, “Kurumumuza, 2016 yılı itibarıyla 5 bin başvuru varken, 2017’nin ilk 5 ayında sadece 6 bin başvuru gelmiş durumdadır. Kurumun farkındalığı ve kamuoyundaki görünürlüğü arttıkça kuruma olan taleplerde artıyor. Yönergemize, dostane çözüm bölümü ilave ettik. Bizzat diyelim ki mağdurun bir belediyeden şikayet varsa belediye ile görüşüyoruz, o sorunu çözüm vatandaşın da onayını aldıktan sonra bunu dostane çözüm olarak kayıtlara geçiyoruz. Şu ana kadar 5 ayda 400’e yakın dostane çözümümüz var. En önemli hedeflerimizden biri bu dostane çözümleri artırmaktır.” Diyerek komisyonu bilgilendirdi.

Öte yandan, KDK’nın 2013, 2014, 2015 yıllarına ait yıllık raporları ile karma komisyon raporlarının aynen benimsenmesine, KDK 2016 Yıllık Raporu hakkındaki raporla birleştirilerek, TBMM Genel Kurulu’nda birlikte görüşülmek üzere, TBMM Başkanlığı’na sunulması oylama ile kabul edildi.

Komisyon üyelerinin konuşmaların ardından, rapor üzerinde yapılan görüşmeler, yapılan oylamayla tamamlandı dedi.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz