ÇAN’DA ÖLÜM SOLUNUYOR! AMA BİR ŞEY YAPILMIYOR!

17.12.2016

ÇAN’DA ÖLÜM SOLUNUYOR! AMA BİR ŞEY YAPILMIYOR!

Farkında Değiller Ama Çanlılar Yılın Yarısında Ölüm Solumuş!

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Baran Bozoğlu vereceği panel öncesi Çevre Dernekleri, STK temsilcileri ve Basın mensuplarına Çanakkale’deki Termik Santraller ve yarattığı sorunlar hakkında sunum yaptı. Bozoğlu yaptığı sunumda yapılması Çan hava kirliliğinin Dünya Sağlık Örgütünün ve AB’nin yanı sıra Türkiye’nin sınırlarının üzerinde olduğunu söyledi. Çanlı vatandaşlar hava değil adeta ölüm solumuş.
Farkında Değiller Ama Çanlılar Yılın Yarısında Ölüm Solumuş!

Truva Otelinde düzenlenen toplantıda TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Baran Bozoğlu, halen faaliyette olan ve yapılması için girişimlerde bulunulan toplam 18 Termik Santral hakkında, ÇED süreçleri, resmi kurumlardan alınan Hava Kirliliği verilerini ve bunların insan sağlığı üzerine etkilerini paylaştı. Bozoğlu yaptığı sunumda çok ilginç bir bilgiye yer vererek; “Karabiga-Lâpseki-Çan-Yenice-Ezine ilçelerinde termik santral yapımı için girişimler var. Mevcut ve yapılacak olan 18 Termik Santrali Çanakkale İl haritasına konumlandırdığımızda karşımıza Çanakkale İl Merkezi’nin Termik Santraller ile kuşatılmak istendiğini görüyoruz” dedi.

 

PARİS ANTLAŞMASINI İMZALADIK AMA MECLİSE GETİRİLMEDİ

 

Baran Bozoğlu yaptığı sunumuna bu sabah Kayseri’de meydana gelen terör saldırısını kınayarak başladı ve Çanakkale’de Çevre mücadelesi veren dernek ile STK temsilcilerini verdikleri mücadeleden dolayı kutladı. Bozoğlu daha sonra yaptığı açıklamalarda; Türkiye geçen yıl Kasım ayında Newyork da Paris Çevre Antlaşmasını imzaladık. Fakat, Paris Antlaşması meclis onayına sunulmadığı için hayata geçirilmedi. İklim değişikliği ülkemizin maalesef bir gerçeği haline geldi. Bugün ülkemizin Karadeniz Sahillerindeki sel felaketlerinden tutunda İç Anadolu Bölgesindeki kuraklığa kadar ülkemiz ciddi bir tehdit altında. İklim değişikliği bakımından en çok zarar gören ülkelerin başında geliyor Türkiye maalesef. Türkiye’de 2014 yılında gerçekleşen ve rapor edilen afet sayısı 500 iken, en sıcak yıl olan 2015’de bu sayı 731’e çıkmış, maddi ve manevi kayıplar yaşandı. Resmi raporlara yansıtılmayan onlarca afet olduğunu da hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla bugün alacağımız önlemler gelecekte yaşayacağımız felaketlerin boyutunu da sayısını da doğrudan etkileyecektir” dedi.

 

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE ÇEVRE SORUNLARINI HÜKÜMET VE BAKANLAR CİDDİYE ALMIYOR

 

Baran Bozoğlu, Paris Antlaşmasının imzalanmasına rağmen neden yürürlüğe sokulmadığı, yaşanan afetlerin ve iklim değişikliği zararlarından hükümetin ve bakanların ciddiye almadığını belirterek; “Elimizdeki veriler ve yapılan uygulamalarla görüyoruz ki, hükümetimiz ve bakanlarımızın öncelikleri arasında İklim değişikliği sorunu yer almıyor. Kalkınma bilinci çevre bilincinden çok daha fazla önünde olduğunu görüyoruz. Bunu da sera gazı ile enerji üretimi sonucu ortaya çıkan karbondioksit raporları karşılaştırmasından görebiliyoruz. Yani iklim değişikliği dünyanın merkezinde yer alan bir konu iken Türkiye’de maalesef buna önem verilmiyor” dedi.

ÇANAKKALE İL MERKEZİ TERMİK SANTRALLERLE KUŞATILIYOR

 

Baran Bozoğlu konuşmasının devamında Çanakkale’nin Termik Santral sorununa değindi. Bozoğlu yaptığı konuşmada Karabiga-Lâpseki-Çan-Yenice-Ezine ilçelerinde yapılmak istenen termik santraller ile Çanakkale İl Merkezi’nin kuşatıldığına dikkat çekerek; “Özellikle Çanakkale’de ve bölgesinde Termik Santrallerin yapılması için büyük bir çaba harcandığını görüyoruz. 18 adet Termik Santral Çanakkale bölgesinde yapılandırılmaya çalışılıyor. Çanakkale ilinde yapılacak olan termik santrallerin kaplayacağı toplam ormanlık alan miktarı 13.387.281,67 m2 yani yaklaşık 1339 hektar (Yaklaşık 1798 futbol sahası) olarak verilmiştir. Bu rakamlar yapılmak istenen Termik Santrallerin başvuru dosyalarından alındı. 18 Termik Santral başvurusu var, bu başvurular içerisinde sadece 3 tanesi ağaç keseceklerini resmi olarak açıklamışlarken; diğerleri bu konuya bile değinmemişler. 18 termik santral ile yılda 40 milyon ithal kömür kullanılacağını hesapladık, bu kömürlerden de yılda yaklaşık 10 milyon ton kül ortaya çıkacak. Bu külleri ne yapacakları ise bilinmiyor! Hiç biri raporlarında bunu açıklamamışlar” dedi.

 

ÇAN’DAKİ HAVA KİRLİLİĞİ ÖLÜMCÜL SEVİYELERDE AMA BİŞEY YAPILMIYOR

 

Baran Bozoğlu, geçtiğimiz günlerde hava kirliliği ile gündeme getirdiğimiz Çanakkale’nin Çan ilçesinde yaşanan hava kirliliği ile ilgili de açıklamalarda bulundu. Bozoğlu; “Çan bölgesinde faaliyette bulunan Termik Santral ile yapılması planlanan 2 termik santrallerini özellikle vurgulamak istiyorum. Çan bölgesi ciddi bir hava kirliliği ile karşı karşıya. Buna rağmen Çan’da 2 tane daha Termik Santral yapımı için çalışma sürüyor. Bunlardan bir tanesi için de ÇED olumlu kararı çıktı. İşin acı tarafı ise; Çan-2 termik santralinin soğutma suyu bizler için çok değerli olan yer altı sularından karşılanacak. Bu da insan sağlığını etkileyecek. Zaten hava kalitesi ölümcül boyutlarda. Bakanlığın hava izleme istasyonlarından anlık alınan raporlarda bu görünüyor zaten.”

ÇAN’DA Kİ HAVA KİRLİLİĞİ TÜM NORMLARIN ÜZERİNDE

 

“Çan’da ki hava kirliliğini 365 gün üzerinden incelediğimizde ise karşımıza şu sonuçlar çıkmakta; AB normalarına göre Çan ilçesinde 177 gün boyunca bizlerin partikül madde 10 dediğimiz hava kirletici, insanlarda ciddi sağlık sorunları yaratan ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından da AB ve Türkiye’nin kendi mevzuatları tarafından da hava kirletici olarak kabul edilen bir maddedir. İçerisindeki ağır metaller sebebi ile insanlarda Kansere neden olan zararlı maddelerde bulunuyor. Türkiye’nin sınır değeri 80 miligram/metreküp olarak belirlenmiştir. 2019 yılında Dünya Sağlık Örgütü ve AB sınırlarına gelmesi gerekiyor. AB sınırı ise 50 miligram/metreküp şeklindedir.”

 

“Çan’da bu maddeye baktığımızda ise gördüğümüz sonuç maalesef felaket boyutlarındadır. Bizim sınır değerlerimiz AB ve Dünya Sağlık örgütünden daha fazla olmasına rağmen; Türkiye her yıl 10 miligram bu değeri düşürüyor. Ama sadece mevzuatta düşüyor, hiçbir yaptırım uygulanmıyor. Çan’da ki hava kirliliği verilerini analiz ettiğimizde; AB Sınırı olan 50miligram/metreküp oranı yılın 177 günü aşılmış durumda! Yani neredeyse yılın yarısı kadar AB sınırının üzerinde hava kirliliği yaşanmış, Çanlı vatandaşlar yılın yarısı kadar kirli hava solumuşlar. Şimdi o bölgeye 2 termik santral daha yapıldığını düşünürseniz herhalde Çanlı vatandaşlar bir daha hiç temiz hava soluyamayacaklar. Verilere göre hava kirliliği olarak Türkiye sınırı olan 80 miligram/metreküp oranı ise yılın 84 günü aşılmış durumda. Bu sınır aşılmış olması halinde bölgede acil önlemler alınması gerekirken maalesef hiçbir şey yapılmıyor. Tam tersine yeni termik santral yapımı için çalışmalar yürütülmeye devam ediliyor” dedi.

AYNALIPAZAR

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz