Çan’da Demokrasi Nöbetinde Çocuk Olmak

25.07.2016

Çan’da Demokrasi Nöbetinde Çocuk Olmak

ÇANAKKALE RUHU ÇAN’DA; MİLLİ İRADE NÖBETİ BİNLERCE KİŞİYLE DEVAM EDİYOR…

Çan’da milli irade nöbetleri devam ederken bu gece yine 7’den 70’e binlerce Çanlı Menderes Parkında buluştu. Tüm coşku ve heyecanlarıyla nöbete iştirak eden Çan halkı bayraklarıyla meydanlara döküldü. 10’uncu gecesine giren milli irade nöbetinde Çan bu gece; Çanakkale Valisi Hamza ERKAL, Çan Kaymakamı Nurettin KAKİLLİOĞLU, Ak Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Av. Bülent TURAN, Çan Belediye Başkanı Dr. Abdurrahman KUZU, Ak Parti İlçe Başkanı Murat OKAN, Ak Parti İl ve İlçe Yönetimi, Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur OKYAY ve Osman OKYAY, İl Özel İdare Genel Sekreteri Can AKSU, İl Genel Meclis Başkanı Ömer ŞAHİN, GEŞTAŞ Genel Müdürü Volkan USLU ve binlerce Çanlıyı ağırladı.

Onuncu gecesini dolduran milli irade nöbetinde katılımcılar halka seslenirken programın sürpriz ismi, sanatçı Hazım Körmükçü binlerce kişiye unutmaz bir ney dinletisi sundu. Programın sonunda ise 82 yaşında, 60 ve 80 darbelerinin canlı şahidi Halil Ülker Amcamız Çanakkale adlı şiirini okuyarak herkesin gönlünde taht kurdu. Şiirden sonra tüm gençlere nasihatta bulunmayı da ihmal etmeyen Halil Amcamızın yaptığı duaya da binlerce yürek aynı anda amin dedi.

Gecenin konuşmalarından satır araları ise şöyle;

KUZU: BU SEFER SALALAR DARBELERİ SUSTURDU!

“15 Temmuz akşamı darbe haberini aldık ve Başkomutanımız Cumhurbaşkanımız meydanlara inin dedi. Bizler bu mesaja anında uyduk ve meydanlara indik. 10 gün oldu ve bu meydandayız Allaha şükürler olsun. Ve bize evlerinize dönün denene kadar bu meydanlarda olacağız. Milletlerin tarihinde az yaşanan bir darbe yapmak istediler, paralel FETÖ örgütü ülkemize kastetti o akşam. Ama sizin vatan sevdanız, bu sahalara inmeniz ve Cumhurbaşkanımızın dik duruşu bu darbe girişimini püskürttü. Eskiden darbelerde herkes perdelerin arkasından bakarmış ama bu sefer öyle olmadı. Onlar darbe hesabını çok iyi yaptı ama hesap edemedikleri bir millet vardı karşılarında. Önceden darbeler olduğunda minarelerde ezanlar susuyordu. Ama bu kez, o gece, salalar okundu ve darbe durdu. Sizler dimdik durdunuz ve darbe püskürtüldü.”

Ak Parti Grup Başkanvekili Ve Çanakkale Milletvekili Av. Bülent TURAN: 500 asker İstanbul’a gidecekti, Çanakkale’yi geçemediler.

“Bu iş sadece Ankara’da, İstanbul’da yapılan bir iş değil, başta Çanakkale olmak üzere tüm illerimizde halkımız sokağa çıkmamış olsaydı bugün bambaşka bir Türkiye olacaktı. O gün 500 kadar darbeye destek olmak isteyen FETÖ’nün askeri, Gelibolu’dan İstanbul’a gitmeye kalktı. Valimiz Tekirdağ’a giden bütün yolları bizim kendi askerimizle, Mehmetçiğimizle kapattı. Asla Çanakkale geçilmez dedi ve geçirmedi onları. Ama bu sefer biz gemilerle geçeriz, Bandırma’dan İstanbul’a geçeriz dediler. Gelibolu’ya geldiler, gemilere bineceklerdi. Valimizin emriyle GESTAŞ gemileri denizin ortasına çekti. Gemi onlara onlar gemiye baktı. 100 sene önce nasıl ki bu şehrin dedeleri büyük oyunu Çanakkale’de bozmuşlarsa bugün de bu büyük oyunu yine Çanakkale ruhuyla Çanakkaleliler bozdu, darbeye destek olan hiçbir unsurunu İstanbul’a göndermedi hamdolsun.”

Çanakkale valisi Hamza ERKAL: 100 sene önce de 15 Temmuzda da o demir yığınlarını Boğaza gömdük!

 “Terör örgütlerinin karşısında ilk defa ayağa kalkan koşmaya başlayan bir Türkiye Cumhuriyeti var ve onlar bunu hazmedemiyorlar. 100 sene önce bu millet o demir yığınlarını boğaza gömdü. Tekrar 15 Temmuz gecesi milletimizin o tanklara gösterdiği dirayetle onları Çanakkale boğazına gömdük, onlar bunun farkındalar. Çan ilk günden itibaren duruşunu net sergileyen bir ilçemiz. Daha ilk saatlerde bu meydanları doldurdu, sizlerle iftihar ediyoruz. Sizler demokrasi kahramanısınız.”

Tüm gece coşkuyla, vatan aşkıyla yerinde duramayan binlerce Çanlı Hazım Körmükçü’nün icra ettiği ney dinletisi ile de gönüllerini doyurdu. Program esnasında Çanın gururu Avrupa’nın güreş fatihi Çan Belediyesi Güreş Kulübü Güreşçisi Ve Avrupa Şampiyonu Feyzullah Aktürk de tüm Çan halkını selamladı. Dolu dolu geçen programdan sonra Çanlılar milli irade nöbetlerine sabahın ilk ışıklarına kadar sürdürdü.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz