Çan`da bugün sözlü uzlaşma sağlandı

28.03.2018

Çan`da bugün sözlü uzlaşma sağlandı

Çan’da olan-biteni Bigazete’den öğrenmeye devam ediyoruz.

Çanakkale Seramik Fabrikaları Genel Müdürü ile işçi temsilcilerinin bugün sözlü bir uzlaşmaya vardıkları öğrenildi.

Çanakkale’nin Çan ilçesindeki seramik fabrikalarında sendikalaşma nedeniyle başlayan işçi çıkarmalarda, bugün sözlü bir uzlaşma sağlandığı öğrenildi. İşten atılan işçiler adına 4 işçi temsilcisinin, Çanakkale Seramik Fabrikaları Genel Müdürü Süleyman Soysal ile vardığı sözlü uzlaşmanın ayrıntıları şöyle:

-İşten atılan işçilerin 145’i hemen işe alınacak.  30 Mart 2018 Cuma günü ise işten atılan diğer işçiler işe geri alınacaklar.

-İşçiler üye oldukları Türkiye Çimse-İş Sendikası’ndan kesinlikle istifa edecekler.

-İşe geri alınan işçilerin özlük hakları aynen korunacak.

-İşsiz kaldıkları sürece olan ücretlerini çalışmış gibi alacaklar.

-Ücretleri, “yeniden yapılandırma” adı altında bir miktar artırılacak.

-Yıllık 2 ikramiye, prim adı altında verilecek.

-Bazı sosyal haklar ve bayram harçlıkları verilecek.

-Bu koşulları kabul etmeyen işçilere kıdem ve ihbarları ödenerek işlerine son verilecek. Sözlü olan bu uzlaşmaya ilişkin açıklamayı, Cuma günü merak eden işçiler olursa, bizzat Genel Müdür Süleyman Soysal o işçilere de sözlü ifade edecek.

Bundan sonra neler olabilir?

Her şeyden önce, işten atılan işçilerin, yargıya yasal itiraz süreleri, 14-15-16 Nisan tarihlerinde dolacak. Bu süre içinde sözlü uzlaşmanın uygulamasının tamamlanmış olması gerekiyor.

İşçiler ile şirket üst yönetimi arasındaki iletişimsizlik ortaya çıktığı için, iletişimsizlikten sorumlu tutulacak bazı profesyonellerin sözleşmeleri fesih edilebilir.

Sözlü uzlaşmaya işveren taraf, ortada yazılı bir belge bulunmadığı için, kontrolu sağladığı andan itibaren tam olarak uymayabilir.

Sözlü uzlaşmaya güvenmeyen işçiler, tazminatlarını almak istediklerinde, sorunlar yaşanabilir. Yıllık 2 ikramiye, yazılı sözleşmeye dayalı bir ikramiye olmadığı için tutarı çok az olabilir. Benzer biçimde bayram harçlıkları da okul harçlığı kadar olabilir.

Genel Müdür’ün verdiği sözler yerine gelmediğinde, işçiler yeniden sendikaya üye olmaya başlayabilir. Fabrikalarda taşeronlar değişebilir, sayıları farklılaşabilir.

Son durum ne?

Çalışma yapılanması oldukça farklı bu fabrikalarda, sendikanın yüzde 40 artı 1 işçiye ulaşması, yapısal olarak oldukça güç. Örneğin son elde ettiğimiz verilere göre, 950 işçi çeşitli taşeronlardan sendikaya üye olmuşlar, ancak bugün itibariyle çoğu, sendikadan istifa ettiği için, yalnızca 270 işçi sendika üyesi görünüyor. Cuma gününe kadar bir tek sendika üyesi işçi kalmayacağı tahmin ediliyor.

Türkiye’de toprak, seramik sektöründe bilinen tüm büyük firmalarda Türkiye Çimse-İş Sendikası örgütlü ve toplu iş sözleşmesi imzalıyor. Sendikanın bulunmadığı tek yer Çanakkale Seramik grubu. Kısa vadede sendikalaşma önlense de, orta vadede sendikalaşma kaçınılmaz görünüyor. Bu yönde tek muhatap işçi sendikası da yine Türkiye Çimse-İş Sendikası. Yasal açıdan bakıldığında, bu iş kolunda yalnızca cam fabrikalarında örgütlü Kristal-İş Sendikası da var, ancak o sendikanın seramik ve toprak işçileri ile hiçbir ilişkisi bulunmuyor.

Bu süreçte edindiğimiz işçi psikolojisi ise şöyle:

“Şirketimizin Yozgat Yerköy’deki işçilerinin koşullarına gelelim, başka bir şey istemiyoruz.” Süreçle ilgili Çanakkale Seramik grubundan hiçbir bilgi edinilemediği için, ulaşabildiğimiz kaynaklara dayanarak bu haberleri paylaşıyoruz. Bu çağda, böylesi bir yapının, iletişime bu denli kapalı olması, akıl alacak bir tutum değil. Bilgilendikçe, konuyla ilgili haberlerimizi sürdüreceğiz.

 

Haber Kaynağı : Bigazete – Haberin devamına http://www.bigazete.com.tr/2018/3/canda-bugun-sozlu-uzlasma-saglandi-h30389.html adresinden ulaşabilirsiniz.

 

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz