Çan’da 7 büyüklükte olacak deprem “belki 1 hafta, 1 ay ya da 1 yıl da olabilir”.

03.05.2018

Çan’da 7 büyüklükte olacak deprem  “belki 1 hafta, 1 ay ya da 1 yıl da olabilir”.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Bölümü’nden emekli olan Profesör Doktor Doğan Perinçek, sosyal medya hesabından Çanakkale Çan’da yaşanan deprem sonrası şu açıklamayı yaptı;

 

Emekli jeoloji profesörü Doğan Perinçek, sabaha karşı Çanakkale’nin Çan ilçesine bağlı köylerde meydana gelen ve en yüksek 4.3 büyüklüğünde meydana gelen deprem için şok açıklamalarda bulundu. Bölgede 281 yıldır biriken enerjinin halen boşalmadığına dikkat çeken Emekli jeoloji profesörü Doğan Perinçek, büyük depremin yakın bir tarihte gerçekleşeceğini açıkladı. Perinçek, 7 büyüklüğünde depremin tarihi için “Belki 1 Hafta, 1 Ay yada 1 Yıl Olabilir” dedi!

“BEKLEDİĞİMİZ BÜYÜK DEPREM BİZDEN ÇOK UZAK DEĞİL!”

Emekli jeoloji profesörü Doğan Perinçek, sosyal medya üzerinden bugün sabaha karşı Çanakkale’nin Çan ilçesi bölgesinde meydana gelen depremler ile ilgili açıklamalarda bulundu. meydana gelen depremler ile ilgili olarak sürekli uyarılarda bulunan Perinçek; “4.5 büyüklükteki depremi, bölgede 281 Yıldır biriken enerjiyi boşaltacak bir deprem olarak düşünmüyorum. Geçen sene Çan dolayında iki kez 4.3 dolayında depremler oldu. Bu depremleri; 7 büyüklükte olacak ana şokun habercileri – ayak sesleri olarak görüyorum. 7 büyüklükte olacak deprem ne zaman olur diye sorarsanız; bunun cevabı “belki 1 hafta, 1 ay yada 1 yıl olabilir”. Kesin olan şu; beklediğimiz büyük deprem bizlere çok uzak değil” ifadelerini kullandı.

“İKİ SENEDİR BEKLEDİĞİMİZ BÜYÜK DEPREMDEN BAHSEDİYORUM”

Sabaha karşı meydana gelen depremler ile bölgedeki fay hatlarının ilişkisi açıklayan Emekli jeoloji profesörü Doğan Perinçek; “Kırılmaya hazır fay zonu Erdek ten başlıyor Biga-Çan-Bayramiç ten Ezine yönüne doğru uzanıyor. Söz konusu fay zonunun Çan civarında sıçrama yaptığını görüyoruz. Bu gün ve geçen sene olan depremler bu sıçrama alanında oluyor ve yeni kırıklara meydana geliyor. İki senedir beklediğimiz büyük depremden bahsediyoruz, Çan-Bayramiç-Biga köylerindeki taş yığma binalar büyük zarar görür, tedbir alalım diye konuşuyoruz Kiminle konuşsam çok iyi olur demekte fakat ertesi günü herkes sessiz. Bugün yine depremi konuşacağız yarın unuturuz” ifadelerini kullandı.

“FAY SUSACAK VE 7 BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ DEPREM İÇİN ENERJİ BİRİKMEYE..”

Meydana gelen depremin ardından bölgedeki enerjinin birikmeye devam edeceğini belirten Emekli jeoloji profesörü Doğan Perinçek; “Peki, Çan da bu gün neler olabilir. Ana şoku atlattığımızı düşünüyorum. Yakın zamanda fay yine susacak ve 7’lik deprem için enerji biriktirmeye devam edecek. Yöneticiler umarım pek yakında olacak büyük depreme kadar beklemezler. Köylerde güçlendirme faaliyeti ve AFAD destekli eğitim faaliyeti başlatılır. Eğitimi çok önemli buluyorum, maliyeti az ve hemen başlatılabilir. Köylerden muhtarları toplayıp eğitim vermek yeterli değil ve sadece göstermelik olur. AFAD her köye ekip gönderip halka çok şey öğretebilir. Çok basit tedbirler can kurtarabilir. AFAD’ın bunu yapacak kapasitesi var” dedi.

İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz