ÇAN’DA 4 YILLIK ÜNİVERSİTEYE İLK KAYITLAR YAPILIYOR

16.08.2016

ÇAN’DA 4 YILLIK ÜNİVERSİTEYE İLK KAYITLAR YAPILIYOR

Çan’da Bir Hayal Daha Gerçek Oldu ve Çan Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu Dört Yıllık Bölümleriyle Bu Yıl Eğitim-Öğretim Hayatına Başlayacak

Üniversite sınavlarından başarı ile çıkan öğrenciler, kayıtların ilk gününde kazandıkları üniversitelere adeta akın etti. Türkiye’de birçok üniversitede olduğu gibi Çanakkale On sekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Çan Meslek Yüksek Okulu ile birlikte ayrıca bu yıl ilk kez öğrenci alacak olan Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu da öğrenci kayıtlarına başladı. Çan Belediye Başkanı Sayın Dr. Abdurrahman KUZU’nun da ilk görev yıllarından itibaren sıkı takip ettiği, 90 kişilik kontenjan ile İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü bu yıl eğitime başlayacak. Önümüzdeki yıllarda istihdama en çok ihtiyaç duyulacak sektöre bireyler yetiştirilecek olan İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü’ne ilk kayıtlar da gerçekleştirildi. Çan Meslek Yüksek Okulu’na ise bu yıl açılan kontenjanla toplamda 745 öğrencinin kayıt yaptırması bekleniyor. Böylelikle Çan’daki genel öğrenci toplamı 3000’e yaklaşacak ve bu sayı gelecek yıllarda daha da artarak, Çan, adeta bir öğrenci şehri olacak. Çan halkı ve Çanlı esnaflar ise uzun zamandır bekledikleri 4 yıllık üniversitenin eğitime başlayacağı haberini sevinç ve teşekkürle karşıladı.

Başkan KUZU; “Çok şükür bir hayalimiz daha gerçek oldu.”

Çan’da gerçekleşen üniversite kayıtlarında, hem öğrencilerin, hem de velilerin heyecanına ortak olan Başkan KUZU, kayıt günü Çan Meslek Yüksek Okulu’na giderek, ülkenin dört bir yanından Çan’a gelen öğrencilere ve ailelerine de hoş geldiniz karşılamasında bulundu. İlk kez üniversiteli olacak olmanın heyecanını yaşayan ve kayıt sırası bekleyen öğrenciler ve yakınlarıyla ilgilenen Başkan KUZU çok şükür bir hayalimiz daha gerçek oldu dedi. Başkan KUZU yaptığı açıklamada; “Biz Belediye Başkanlığımızın ilk günlerinden itibaren Çan’a 4 yıllık üniversite kazandırmak için elimizi taşın altına koyduk.  Çünkü biz Çan için yapılacak, Çan’a kazandırılacak her şeyi belediyeciliğin de ötesinde görev bildik ve nihayet bugün bunların meyvelerini almaya başladık. Ayrıca bugün buraya yurdumuzun dört bir yanından birçok öğrenci kardeşimiz kayıt için geldi. Belki daha önce hiç gelmemişlerdi, belki Çan’ın adını dahi duymamışlardı. Dolayısıyla ilk kez üniversiteye başlayacakları ve farklı bir yerde yaşam sürecekleri için, öğrenciler heyecanlı, aileleri ise haklı olarak evlatlarını bırakıp gidecekleri için biraz endişeliydiler. İşte biz öğrencilerimizin heyecanına ortak olmak, onlarla ve aileleriyle tanışıp belediye olarak da yanlarında olduğumuzu ifade etmek istedik. Dileriz Çan’a gelen tüm öğrenci kardeşlerimiz buradan başarıyla ve güzel hatıralarla ayrılırlar. Burada oldukları sürece, hatta buradan gitseler dahi kapımız da gönlümüz de her daim onlara açık olacak. Çünkü biliyoruz ki buradan gittiklerinde de Çan’dan bir kültür elçisi olarak ayrılmış olacaklar. Ben bir kez daha Çan Meslek Yüksek Okulu’nu ve Çan Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu’nu kazanıp gelen ve elbette devam eden öğrencilerimize de başarılı bir eğitim hayatı diliyorum. Rabbim öğrenci ve ailelerine mezun olduğu günleri de gösterir umarım. Ayrıca Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu’nun Çan’a kazandırılması konusunda yanımızda olan bizlere destek ve güç veren başta Çanlı hemşerilerimiz olmak üzere, Çanakkale Valimize, ÇOMÜ Rektörüne, değerli Kaymakamımıza, AK Parti Çanakkale Milletvekillerimiz Sayın Bülent TURAN ve Sayın Ayhan GİDER’e ve hükümetimize çok teşekkür ederim. ” dedi.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz