Çan’da 2016 sonuna kadar Randevu Verilemiyor!

02.12.2016

Çan’da 2016 sonuna kadar Randevu Verilemiyor!

2016 Ehliyetler için yeni bir dönemin başladığı önemli bir yıl. Devletimiz öncelikli olarak eski ehliyetleri Avrupa Topluluğu’na uygun yeni bir biçimle değiştirecek.

Peki bu değiştirme nasıl yapılacak? Çanlıdostlar’a yol göstermek için aşağıdaki bilgileri topladık.

Yeni ehliyet değiştirmek için , en önemli madde DOKTOR RAPORU.

2016 bitimine kadar Çanakkale ve ilçelerinde Aile Hekimleri rapor verebilirken, 2017 yılında Çanakkale Devlet Hastanesinden HEYET RAPORU almak gerekecek!

Yeni ehliyetler için gerekli belgeler neler?


-Tek hekimden alınan ‘Sürücü olur’ sağlık raporu.
-1 biyometrik fotoğraf.
-Parmak izi.
-Harç bedeli olan 15 liranın anlaşmalı bankalara veya Vergi Dairesine yatırıldığını gösteren dekont.

Yeni ehliyetler nereden değiştirilecek ?


Ehliyet sahipleri, yukarıdaki belgelerle Emniyet Müdürlüklerinin Trafik Tescil Şube Müdürlüklerine başvuracaklar. Yeni tip ehliyetler basıldıktan sonra sürücülerin adresine postayla gönderilecek.

SÜRÜCÜ BELGESİ İÇİN HANGİ SİTEDEN BAŞVURABİLİRİM?

RANDEVU EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SÜRÜCÜ BELGESİ RANDEVU SİSTEMİNDEN ONLİNE OLARAK ALINMALIDIR. SİTENİNİNKİNİ AŞAĞIDA BULABİLİRSİNİZ.TRAFİK ŞUBE RANDEVUSUZ BAŞVURULARI KABUL ETMEYECEĞİNİ DUYURDU.

http://surucurandevu.egm.gov.tr/

NE TÜR İŞLEMLER İÇİN RANDEVU ALABİLİRİM?:İLK DEFA BAŞVURU, ESKİ BELGE YENİLEME-FARK, TEBDİL ( YABANCI BELGEYE DÖNÜŞTÜRME) İŞLEMLER İÇİN RANDEVU ALINABİLİR.

ehliyet-yenileme2

Yukarıda ki tablo da görüleceği gibi Çan’da 2016 sonuna kadar randevu verilemiyor!

Diğer ilçelerde ise “YEŞİL” renkli yazılı olanlar dışında yine randevu alınamıyor.

SÜRÜCÜ BELGESİ İÇİN NASIL BAŞVURABİLİRİM?:Gerekli bilgi ve belgeleri hazırladıktan sonra randevu sisteminden başvuru yaparak herhangi bir trafik tescil kuruluşundan işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sürücü belgesi randevu sistemi üzerinden giriş yapabilmek için mutlaka bir e-mail adresinin bulunması gerekmektedir. Formda istenen bilgiler eksik veya yanlış girildiğinde başvuru iptal edilecektir.

FOTOĞRAF (NASIL BİR FOTOĞRAF İBRAZ ETMEM GEREKİR? 5X6 EBATINDA ARKA FON BEYAZ OLACAK ŞEKİLDE BİOMETRİK BİR VESİKALIK FOTOĞRAF İSTENMEKTEDİR.

BAŞVURU NE KADAR SÜRMEKTEDİR?:Başvuru işlemi ortalama olarak 5-10 dakika içinde tamamlanmaktadır. Başvuru sırasında alınan bilgiler yaklaşık 30 saniye içinde güvenlikli elektronik ortamda tanzim merkezine iletilmekte ve kişiselleştirme (baskı/yazım) sırasına girmektedir.

SÜRÜCÜ BELGEMİ NASIL TESLİM ALIRIM?:Herhangi bir trafik kuruluşuna yapacağınız müracaat sonrasında sürücü belgeniz düzenlenerek müracaatta beyan ettiğiniz adresinize gönderilecektir.

SÜRÜCÜ BELGEMİ TESLİM ALIRKEN ÜCRET ÖDEYECEK MİYİM?: PTT tarafından adrese gönderilen sürücü belgeleri için herhangi bir ücret ödenmez.

SÜRÜCÜ BELGEM KAÇ GÜN SONRA TESLİM EDİLİR?:Sürücü belgesi başvurularında başvuru kabul edildikten sonra sürücü belgesi yerine geçen geçici belge düzenlenecek olup, 15 gün içerisinde asıl sürücü belgesi teslim edilecektir. Yani başvuru işleminiz bittiğinde size geçici bir belge teslim edilecek ve bu belgeyle araç kullanabileceksiniz.

SÜRÜCÜ BELGEMİ BİR YAKINIM TESLİM ALABİLİR Mİ?:Sürücü belgesinin, sürücü belgesi müracaat formunda kimlik bilgileri belirtilen kişi tarafından teslim alınması gerekmektedir.

SÜRÜCÜ BELGEMİ KAYBETTİĞİMDE NE YAPMALIYIM?:Kaybettiğinizi bildirdiğiniz sürücü belgenizin başkaları tarafından kullanılmasının önlenmesi ve bilgisayar kayıtlarına zayi kaydının girilmesini teminen herhangi bir İl/İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Şube/Büro Müdürlüğüne/Amirliğine müracaat etmeniz ve bu hususta yazılı beyanınızın alınmasını müteakip, sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve sürücü belgesi hizmet bedelini (vakıf payı) ödemek suretiyle zayi ettiğiniz sürücü belgenizi yeniden çıkartmalısınız. Kayıp olan sürücü belgeniz için ayrıca kayıp ilanı verilmesi gerekmemektedir.

SÜRÜCÜ BELGEMİN GEÇERLİLİK SÜRESİ NE KADAR?:M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri 10 yıl, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgeleri ise 5 yıl süreyle geçerli olarak düzenlenmektedir. Mevcut olan eski sürücü belgeniz ise yeni tip sürücü belgeleri verilmeye başlandığı tarihten itibaren 5 yıl geçerli olup, 5 yıl içinde yeni tip sürücü belgesi ile değiştirmeniz gerekmektedir. Ayrıca, sürücü belgesinin yenilenmesi sırasında sürücü olur sağlık raporu alınması zorunludur.

İşlemler Nasıl Yapılacak?

-Yenileme başvuru sırasında sürücünün eski sürücü belgesi Trafik Şubesince geri alınır.

-Başvuruyu tamamlananlara sürücü belgeleri teslim edilinceye kadar araç kullanabilmeleri için 15 gün süreyle geçerli olmak üzere “Sürücü Belgesi Yerine Geçen Geçici Belge” verilebilir. Sürücü belgesinin ilgilisine teslim edilmesi ile birlikte geçici belge hükümsüz sayılır.”

Nüfüs Daireleri Ne zaman Ehliyet Değiştirmeye Başlayacak?

2017 yılından itibaren, Nüfus Müdürlükleri eski ehliyet değiştirme işlemlerini devralacaklar. Ve böylece yeni ehliyetlerle birlikte, yeni tip TC kimlik kartları değiştirme işlemleri Nüfus Müdürlüklerinden yapılmaya başlanacak.

Yeni Tip Ehliyetlere En Son Ne zaman Değiştirebilirim?

Açıkçası çok beklememekte yarar var. Çünkü yeni ehliyetler 180 ülkede geçerli olacak. Ama illaki bekleyecekseniz, yeni tip ehliyete geçmek için 1 Ocak 2016’dan itibaren tam 5 yılınız var.

Yeni Uygulamalar Eski Ehliyetlileri Nasıl Etkileyecek?

Uluslararası standartlara sahip olduğu için, yeni sürücü belgeleri Avrupa ülkelerinde de kullanılabilecek. Yeni tip ehliyetler tek basım merkezinde basılıp sürücülerin adresine postayla gönderilecek. Yeni tip sürüsü belgeleri, minibüs, otobüs, kamyon ve çekici sınıfları için 5 yıl, motosiklet, otomobil, traktör ve iş makinesi sınıfları için 10 yıl geçerli olacak. Ehliyetler, bu sürenin sonunda, sürücü sağlık kontrolünden geçirilerek yeniden düzenlenecek. 2016 yılından itibaren ilk defa sürücü belgesi alanlar ile herhangi bir sebeple sürücü belgesi iptal edilmiş olup da yeniden sürücü belgesi alanlar, belgenin alındığı tarihten itibaren 2 yıl süreyle aday sürücü olarak kabul edilecekler.

SÜRÜCÜ BELGESİ SERTİFİKALARININ GEÇERLİLİK SÜRESİ NE KADARDIR?

Sürücü Belgesi sertifikasının geçerlilik süresi 2 yıldır. Bu süre kişinin direksiyon sınavından geçtiği günden itibaren başlar. 29.05.2013 tarihinde yürürlüğe giren ilgili kanuna göre “…kursu başarı ile bitiren kursiyerler sürücü sertifikalarını sınıfına uyan sürücü belgesi ile değiştirmek üzere en geç 2 yıl içerisinde başvururlar. Süresi içinde sınıfına uyan sürücü belgesi ile değiştirilmeyen sertifikaların geçerliliği sona erer” hükmü yer almaktadır. ( (29.05.2013 tarih ve 28661 sayılı Resmi Gazete) Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği’nin 45. Maddesi).

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz