“Çanakkale’yi Gerici Skandallarla Gündeme Getirmeyin!”

27.02.2018

“Çanakkale’yi Gerici Skandallarla Gündeme Getirmeyin!”

Eğitim Sen Çanakkale Şubesi yönetimi ÇOMÜ Rektörlüğüne çağrıda bulunarak İlahiyatçı Abdullah Akın hakkında soruşturma başlatılmasını istedi. Yapılan açıklamada; “ÇOMÜ rektörlüğüne çağrımızdır; tarihsel çarpıtmalarla, siyasi propagandayla, hurafelerle ve dedikodularla dolu bu röportajı resmi sitenizden kaldırın ve bu öğretim üyesi hakkında soruşturma başlatın. Barışın ve aydınlığın kenti Çanakkale’yi gerici skandallarla gündeme getirmeyin” ifadeleri yer aldı.

Eğitim Sen Çanakkale Şubesi yönetimi, ÇOMÜ Rektörlüğüne yaptığı çağrıda; “Çanakkale maalesef yine bir skandalla ülke gündemine girdi. ÇOMÜ İlahiyat Fakültesi’nde görev yapan öğretim üyesi Abdullah Akın’ın tarihsel çarpıtmalarla dolu röportajı üniversitemize ait sitede yayınlanarak ülke gündemine yerleşti ve büyük tepki uyandırdı. Bu öğretim üyesine göre Cumhuriyet bizi herkesin hakkını vererek yaşatıldığı Osmanlı anayasasından koparmış; İsviçre medeni kanununu, Alman ceza kanununu alınca, pantolon giyince medeni olduğumuzu sanmışız. Cumhuriyetin günahları bunlarla sınırlı değil. Bizi Sevr anlaşmasından çok daha kötü şartlara sahip olan Lozan’a mahkum etmiş cumhuriyet. Lozan’la elimizde bir çorak toprak kalmış; bu yüzden doğalgazımız, petrolümüz ve fabrikalarımız yokmuş. Çanakkale’de ve Bursa’da camiler genelev ve ahır olarak kullanılmış, Çanakkale savaşında yaralı askerler diri diri gömülmüş…”

 

KUVAYİ MİLLİYE EMPERYALİZME KARŞI MÜCADELE EDERKEN..

 

“Bu sözler ciddiye alınacak laflar değil; ama bir üniversite resmi sitesinde bu konuşmalara yer verebiliyorsa üzerine birkaç şey söylememiz gerekir. Herkesin hakkını vererek yaşatıldığı Osmanlı anayasası deniyor fakat toplumda ikinci plana atılan, söz hakkı olmayan kadınlar, hakkını aradığı için katledilenler, dini ve mezhepsel farklılıkları yüzünden baskı görenler unutuluyor. Lozan’ın şartları Sevr’den daha ağır derken bütün bir tarih unutuluyor. Anadolu halklarını yayılmacı heveslerle 1. Dünya Savaşı macerasına sokan Osmanlı saltanatı ile yüzyıllarca karın tokluğuna çalışıp son gücünü de sarayın bekası için cephede harcamaya gönderilen halkımız unutuluyor.”

 

“CUMHURİYET DÖNEMİNDE KURULAN FABRİKALARIN HANGİ İKTİDAR DÖNEMİNDE SATILDIĞI..”

 

Abdullah Akın’ın tarihsel çarpıtmalarına yanıt verilen açıklamada;“Anadolu halkı kendi kurduğu Kuvayi Milliye örgütlenmeleriyle emperyalizme karşı mücadele ederken bugün Lozan’ı eleştirenlerin tarihsel liderleri ise koruması altına girilecek ‘büyük’ devlet aramaktaydı. Lozan yüzünden fabrikalarımız yok diyor öğretim üyesi Abdullah Akın. Cumhuriyet döneminde açılan fabrikaların hangi siyasi iktidarlar döneminde kapatılıp satıldığına bakarsa fabrikalarımızın niye olmadığını daha iyi anlayacaktır. Daha geçtiğimiz hafta satışa çıkartılan 14 şeker fabrikası bunun en yakın örneğidir” ifadeleri yer aldı.

 

“BUGÜNÜN PROBLEMİ CAMİLERİN SİYASİ ŞOVA MALZEME OLMASI”

 

Eğitim Sen Çanakkale Şubesi yönetimi açıklamalarının devamında; Camilerin genelev ve ahır olarak kullanılması.. Artık eskiyen ve modası geçen bu iddiaya bırakalım tarihçiler cevap versin. Ama bu sözlerin sahibine hatırlatmak isteriz ki; bugünün problemi camilerin siyasi şov malzemesi olarak kullanılmasıdır. Bunun da en yakın örneği yine üniversitemizde. Kampüs içerisinde elliden fazla mescit varken onlarca laboratuar düzenlenebilecek paralarla üniversitenin en ücra köşesine yapılan ve parasızlıktan tamamlanamayan cami inşaatını nasıl açıklayacaklar” sorusunu yöneltti.

 

ÇANAKKALE’Yİ GERİCİ SKANDALLARLA GÜNDEME GETİRMEYİN!

 

ÇOMÜ Rektörlüğüne Abdullah Akın hakkında soruşturma çağrısında bulunan Eğitim Sen Çanakkale Şubesi yönetimi, Çanakkale’nin adının da gerici skandallarla gündeme getirilmemesi konusunda rektörlüğü uyardı; “Cumhuriyet bu topraklar için değerlidir. Cumhuriyet bizim için Köy Enstitüleridir, seçme ve seçilme hakkıdır, örgütlenme hakkıdır, laiklik ve aydınlanmadır. Yapılanları ve yapılması gerekenleri bu topraklarda eşitliği, özgürlüğü, laikliği daha ileriye taşımak için tartışırız ama gericilik, hilafet, saltanat dönemi bu topraklar için tamamen kapanmıştır. ÇOMÜ rektörlüğüne çağrımızdır; tarihsel çarpıtmalarla, siyasi propagandayla, hurafelerle ve dedikodularla dolu bu röportajı resmi sitenizden kaldırın ve bu öğretim üyesi hakkında soruşturma başlatın. Barışın ve aydınlığın kenti Çanakkale’yi gerici skandallarla gündeme getirmeyin.”

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz