Çanakkale’ye Daha Kaç Tane Termik Santral Kurulmasına Onay Verilecek?

10.11.2016

Çanakkale’ye Daha Kaç Tane Termik Santral Kurulmasına Onay Verilecek?

CHP Çanakkale milletvekili Bülent Öz, Plan ve Bütçe komisyonunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının bütçe görüşmelerine katılarak, Çanakkale kamuoyunun merak ettiği Çanakkale’de kurulması planlanan Termik Santrallere ilişkin olarak Bakan Albayrak’a Çanakkale’ye kaç tane termik santral kurulmasına onay verilecek? sorusunu yöneltti.

Plan ve Bütçe komisyonunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının bütçe görüşmelerine katılan CHP Çanakkale Milletvekili, Bakan Albayrak’a Çanakkale’de daha kaç tane termik santral kurulacağını sordu. Komisyonda yaptığı konuşmada Bülent Öz; “Sayın Albayrak’ın ithal kömüre koyduğu mesafeli duruşun sürdürülmesi önemlidir. Tabi burada, Çanakkale açısından son derece önemli bir manzara ile karşı karşıyayız. İlimizde kurulması planlanan termik santrallerin büyük bir bölümü ithal kömür ile üretim yapmak üzere başvurmuşlardı, bu meyanda bir nebze olsun kent olarak rahat bir nefes alabileceğiz” dedi. Bülent Öz, ‘Sayın bakan konuşmasının sonunda bir açık kapı bırakarak çevre bakanlığına gönderme yapsa da onlarında konuya kendileri gibi baktığını’ belirtti. “Çanakkale’nin kazan dairesi olmaması için mücadele etmeye devam edeceğiz” açıklamasında bulunan Bülent Öz ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Albayrak arasında geçen konuşma tutanaklara aşağıdaki şekilde yansıdı;

 

BÜLENT ÖZ (Çanakkale) – Sayın Bakan, Çanakkale’de 19 termik santral projesi var. 4 termik santral şu anda çalışır durumda, Biga’da, Çan’da, Lâpseki’de, Gelibolu’da aynı şekilde projeler var. Bunlardan tabii ön lisans başvuruları içerisinde 3’ü sonlandırılmış, 3’ü reddedilmiş ama benim sormak istediğim asıl soru burada halkımızın öğrenmesi açısından, yani Çanakkale’ye 19 tane termik santral yapılması gerçekten Çanakkale’yi bir kazan dairesine döndürecek, bir cehenneme döndürecek. Kaldı ki bir de şu var: Sizin, termik santrallerin yapımının yerli kömürle yapılacağıyla ilgili bir ifadeniz var. Fakat efendim, Çanakkale’deki 19 termik santralin 16’sı ithal kömürle yapılma üzerine projelendirilmiş. En sonunda Çan’da Helvacı…

BAŞKAN – Soruyu alalım lütfen.

BÜLENT ÖZ (Çanakkale) – Sorum şu: Çanakkale’ye kaç tane termik santral kurulmasına onay verilecek? Yani bu 19 termik santral hayata geçecek mi? Çanakkale bunu istemiyor. Bu ithal kömüre dayalı olan santrallere, projelere ne yapacaksınız?

ENERJİ ve TABİİ KAYNAKLAR BAKANI BERAT ALBAYRAK (İstanbul) – Oraya da geleyim. Gelmişken onu da atalım. Biliyorsunuz, bu yeni dönemden önce kazanılmış hakları hukuki çerçevede eğer bu noktadaysa bunların tabii ki hakları mahfuz ama yeni dönemde, ben, geçtiğimiz yıl bakan olduktan sonraki süreçte, medyada da birkaç ortamda da ifade ettiğim noktada ithal kömüre olumlu bakmadığımızı söyledim, “Önceliğimiz yerli kaynaklarımız olacak.” dedim. Nitekim, o gün bugündür de hiçbir ithal santrale lisans vermedik.

BAŞKAN – Eski projelere, eski lisanslara vergi uygulayacak mısınız?

ENERJİ ve TABİİ KAYNAKLAR BAKANI BERAT ALBAYRAK (İstanbul) – Eskiden alanlar ayrı. Şu anda bütün ithal kömüre vergi uyguluyoruz.

BAŞKAN – O zaman zaten projeler etkin olmaktan çıkıyor.

ENERJİ ve TABİİ KAYNAKLAR BAKANI BERAT ALBAYRAK (İstanbul) – Yani, dolayısıyla, bizim önceliğimiz hem koyduğumuz vergilerle hem zorlaştırılmasıyla bu çerçevede yerli kömür olacak. Yine Çanakkale’yle ilgili gelen soruya da bu cevap niteliğinde.

BÜLENT ÖZ (Çanakkale) – 16 tane var.

ENERJİ ve TABİİ KAYNAKLAR BAKANI BERAT ALBAYRAK (İstanbul) – Aynen öyle. Bu çerçevede ona da bir cevap vereyim.  İthal kömür santrallerine bu dönemde olumlu görüş vermeyeceğiz, bu konuda rahat ve müsterih olabilirsiniz. Tabii, bu Enerji Bakanlığı kısmı, Çevre Bakanlığı da o çerçevede bakıyor.

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz