Çanakkale’de vericiler Çanak-Kule ile tek merkezde toplanacak!

02.04.2018

Çanakkale’de vericiler Çanak-Kule ile tek merkezde toplanacak!

Çanakkale’de Radar Tepesine yapılması planlanan ‘Karasal-Sayısal Radyo-Televizyon Kulesi’ (Çanak-Kule) projesi ile ilgili süreç başladı.

Radar tepesinde dağınık şekilde bulunan ve görüntü kirliliği yaratan vericilerin tek merkezde toplanmasının hedeflendiği proje kapsamında yapılacak olan kule ile ilgili çalışmalar gecikmeli de olsa başladı. Çanakkale’de Radar Tepesine yapılması planlanan “Karasal-Sayısal Radyo-Televizyon Kulesi” (Çanak-Kule) projesi ile ilgili ihalesi geçtiğimiz yıl Mayıs ayında yapılmıştı.

Proje yarışması sonunda belirlenen 100 metre uzunluğundaki kule ihalesini kazanan Çakır İnşaat ve Ticaret Ltd. Şti. firması ile sözleşme imzalandı. Bu projede kapalı ve açık alanlara sahip seyir terasları ve kamuya açık alanlar bulunacak ve kule güzel bir görünümde olması için gece ve özel günlerde aydınlatılacak.

Otopark alanı içermeyecek kulede enerjinin geri dönüşümlü olarak kullanılması da planlanacak. Kulenin bulunduğu yerde ayrıca mimari mekanların en üst kotunda Orman Bölge Müdürlüğü’nce kullanılacak 360 derece etrafı görebilecek. 100 metre yükseklikteki kulede kapalı seyir terasının yanı sıra asansör dışında analog ve dijital yayınların şehre verileceği bir sistem, radyo TV ve GSM antenleri, valilik, belediye ve diğer sosyal toplum kuruluşlarına ait telsiz antenleri yer alacak. Ayrıca bu kule orman gözetleme sistemi olarak kullanılacağı gibi, meteorolojik durum ışıklandırılması da yapılarak havanın ertesi gün nasıl olacağı buradaki renklerle öğrenilebilecek. İhale bedeli 34.200.000.00 TL olan projede çalışmaların 1100 (Bin yüz) günde tamamlanması öngörülüyor.

Türkiye’de bir ilk olacağı açıklanan  “Karasal-Sayısal Radyo-Televizyon Kulesi” (Çanak-Kule) projesinin yapılması halinde şehirde görüntü kirliğine sebep olan çanak antenlerin tamamının kalkması planlanıyor.

Kaynak :İşte Çanakkale Gazetesi

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz