Çanakkale’de gönüllüler köy köy gezip referandumu anlatıyorlar..

07.03.2017

Çanakkale’de gönüllüler köy köy gezip referandumu anlatıyorlar..

Çanakkale’de bir grup gönüllü köy köy gezip köylülere referandum maddeleri hakkında bilgilendirme yapıyor. Şimdiye dek 50 köy ziyareti gerçekleştiren gönüllüler ilk izlenimlerinin köylünün %70 dolayında Hayır oyu kullanacağı yönünde

Çanakkale’de bir grup gönüllü köy köy gezerek referandum hakkında bilgilendirme yapıyor. Çanakkale merkezinde de birçok noktada çalışmalar yürüten gönüllüler, Çanakkale pazarlarında da maddeleri pazara gelen vatandaşlara anlatıyorlar. Gönüllüler Şubat sonu başladıkları ziyaretlerde 50’ye yakın köyde 600’a yakın köylüyle yüzyüze görüşmeler gerçekleştirdi. Bazen evlere de davet edilen gönüllüler genellikle ya köy sokaklarında ya da köy kahvelerinde köylülerle muhabbet ediyolar.

Altın madenine ve termik santrallere karşı mücadeleler sebebiyle de sık sık köy ziyaretleri yaptıklarını belirten referandum gönüllüleri şimdiye kadar herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmamışlar. Bilakis köylerden yeniden davetler aldıklarını, sofralara misafir olduklarından bahsediyorlar.

ZİYARETLERE BAYRAMİÇ KÖYLERİNDEN BAŞLAMIŞ

Her gün farklı ekiple yola çıkan gönüllüler bazen 10-12 kişi kendi araçlarıyla, bazen de minibüs kiralayarak daha kalabalık olarak köyleri ziyarete gidiyorlar. Kadın, erkek, emekli, genç, öğrenci bugüne dek 50’ye yakın kişinin ziyaretlere katıldığını belirten gönüllüler, önümüzdeki dönemde akşam ziyaretleri de gerçekleştireceklerini belirtiyorlar.

Şubat ortasında büyük bir harita üzerinde referandum bilgilendirmesi yapacakları köyleri tek tek belirleyen gönüllüler ziyaretlere ilk olarak Bayramiç köylerinden başlamışlar. Sırada ise Yenice, Çan, Lapseki, Gelibolu ve Biga köyleri bulunuyor.

Gönüllülerden İlhan Pirinçciler, “Yaklaşık 50 köyde, 600’e yakın köylüyle bire bir görüştük. Bire bir temas önemli. Tabii biz herkesle karşılaşamasak da bu insanlar eşiyle, çocuğuyla, akrabasıyla bu görüşmelerimizi paylaşıyor. Bu şekilde değerlendirirsek kısa sürede 1.500 yakın insana ulaştığımızı söyleyebiliriz. Biz zaten bu insanlarla gerek termik santral mücadelesi olsun, gerek altın madenlerine karşı yapılan mücadeleler olsun bir aradayız, yan yanayız. Şimdilik Bayramiç köylerini gezdik, bazı köyleri iki defa ziyaret ettik. Köylüde endişe, korku ve bilgisizlik var. ‘Hayır’cılar korku nedeniyle direkt olarak oyunun rengini söyleyemiyor, ‘evet’çiler daha rahatlar ve bu durumu dile getirebiliyor. Görüştüğümüz insanlar henüz genel bir yüzde için yetersiz olsa da ilk izlenimimize göre referandumda %70 dolayında hayır diyen insanla karşılaştık. Kadınlar kararlı ve erkeklere oranla ‘hayır’a daha yakınlar. Seçime kadar 400 köy ziyareti yapmayı hedefliyoruz. Yorucu ama hayırlı bir iş yapıyoruz. Günde zaman zaman 12-13 saat süren ziyaretler ve merkeze ortalama 100 km uzaklıkta olan köylere ulaşım insanı yoran şeyler. Tek tek referandum maddelerini anlatıyoruz, anlatmaya da devam edeceğiz. Köylü dinliyor, dinlemeyi seviyor, sonucunda da kararını veriyor.” diyerek 10 gündür devam eden ziyaretler hakkında genel bir bilgilendirme yaptı.

Çanakkale’de köyleri gezen gönüllüler, bu durumlarının köyleri unutan, kırsal çalışmayı yok sayan oluşumlara, partilere örnek olmasını istediklerini belirtiyor. Gönüllüler, “Kır-kent ilişkisi koparıldığı için bir kopukluk hissi var. Elmasını, domatesini, ekmeğini yediğimiz köylüyle diyalog kurmak önemli. Onların referandum konusunda bilgiye ihtiyacı var, hem de bu sosyal bir ihtiyaçtır” dediler.

Gönüllülerin çalışmalarının seçimlere dek süreceği, önümüzdeki dönemde de Yenice, Çan, Lapseki köylerine gerçekleşecek ziyaretlerle devam edeceği öğrenildi.

Birgün.net

İlgili Terimler : , ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz