Çanakkale Milletvekili Öz Kapatılan 15 Vakıf Üniversitesinden 14’ü AKP Döneminde Açılmış

06.08.2016

Çanakkale Milletvekili Öz Kapatılan 15 Vakıf Üniversitesinden 14’ü AKP Döneminde Açılmış

CHP Çanakkale Milletvekili Bülent ÖZ, Kapatılan Vakıf Üniversiteleri ile İlgili bir Basın Açıklaması yaptı.

Kapatılan Üniversiteler, Devlet Üniversitesi Olarak Faaliyetlerine Devam Etsin

 

CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz geçmişte Başbakanların, Bakanların Milletvekillerin katıldığı şaşalı törenlerle açılan fakat şimdi kapatılan üniversitelerin tıpkı hastaneler gibi devlete devredilmesini ve devlet üniversitesi olarak faaliyetlerini sürdürmesi gerektiğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Öz, darbe teşebbüsü ve terörle mücadele çerçevesinde alınması zaruri olan tedbirler ile bunlara ilişkin usul ve esasları ihtiva eden OHAL kararnamesi ile Milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen Fethullahçı Terör Örgütüne (FETÖ/PDY) aidiyeti, iltisakı veya irtibatı belirlenen üniversiteler kapatıldı dedi.

Öğrencileri ve Ailelerini Mağdur Etmeyin

Çıkarılan ilk OHAL Kanun Hükmünde Kararnamesi kapsamında 15 Vakıf üniversitesinin kapatıldığını bu üniversitelerden, 1996 yılında kurulan Fatih Üniversitesi dışındaki 14’ünün AKP döneminde kurulduğunu ve mütevelli heyetlerinde eski bakanların milletvekillerinin bulunduğunu belirtti. YÖK tarafından tercih kılavuzlarına alınan ve hükümetiniz döneminde kurulan bu üniversiteleri tercih eden öğrencilerin büyük çoğunluğu, aldıkları puana, yaşadıkları kente ve ekonomik koşullarına göre tercihte bulunmuş ve ÖSYM tarafından bu üniversitelere yerleştirilmişlerdir. Kapatılan 15 üniversitede çalışan akademik kadroların da büyük bir çoğunluğu buralarda profesyonel olarak görev yapmaktadırlar.

Daha 28 Mayıs 2016 günü Diyarbakır da toplu açılış töreninde konuşan Başbakan Binali Yıldırım halka şöyle sesleniyordu; “Eğitimde Diyarbakır çok büyük ilerleme katetti. Selahattin Eyyubi Üniversitesi’ni, Diyarbakır’a kazandırdık.” Bu konuşmanın üzerinden iki ay geçmeden o üniversite ve kendi dönemlerinde açtıkları 14 üniversite başta olmak üzere, toplam 15 üniversite kapatıldı.

Adalet Duygusunu Zedelemeyin

Elbette ki 15 Temmuz cuntacılarından ve FETÖ/PDY terör örgütü mensupları ile bunlara yardım yataklık yapanlardan hesap sorulmalıdır. Bu noktada geniş bir toplumsal mutabakat mevcuttur. Fakat bu yapılırken, devlet hukuksuzluklara bulaşmamalı ve adalet duygusunu zedeleyecek yaklaşımlardan uzak durmalıdır. Bu kapsamda kapatılan üniversitelerde görev yapan akademik kadrolar ve öğrenciler içerisinde bu terör yapısı ile ilişkisi bulunanlar ayıklanmalı ve gerekli ceza verilmelidir. Fakat toptancı bir anlayışla kurumların kapatılarak cezalandırılması doğru bir yaklaşım biçimi değildir. Cezada esas olan suçu işleyenin, suça iştirak edenlerin cezalandırılmasıdır.

Ben Yaptım Oldu Anlayışı İle Hareket Etmeyin

Cemaate ait olduğu için kapatılan hastanelerin devlete devredildiğini ve kısa süre içinde hasta kabul etmeye başlayarak vatandaşa hizmet vermeye başladığını belirten Öz, benzer bir düzenlemenin bu üniversiteler içinde yapılması gerektiğini ifade etti.

Ben yaptım oldu mantığı ile onbinlerce öğrenci ve onların ailelerinin mağdur edilmemesi için bu konuda ivedilikle bir düzenleme yapılmalıdır.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz