Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet hastanesinde 6 Damara Bypass Operasyonu

13.02.2018

Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet hastanesinde 6 Damara Bypass Operasyonu

Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet hastanesinde Kalp-Damar Cerrahi ekibi tarafından Çanakkale’de bir ilk olan 6 koroner damara yaklaşık 5 saat süren bir operasyonla başarılı by-pass ameliyatı gerçekleştirildi.

Abdullah Çakmak isimli vatandaş kalp krizi teşhisi ile Mehmet Akif Ersoy Devlet hastanesine nakledildi. Kardiyoloji bölümü tarafından hastaya acil olarak koroner anjiyografi yapıldı. Anjiyo sonrası hastanın koroner damarlarında ciddi darlıkları saptanması üzerine operasyon hazırlığı için kalp ve damar cerrahisi yoğun bakıma alındı.

 

Abdullah Çakmak’ın takiplerinde yaygın kalp krizi göstergelerinden olan kalp enzimlerinde ciddi artışlar saptanması üzerine hasta ve yakınlarına operasyon hakkında ayrıntılı bilgi verilerek Op Dr. Buğra Destan tarafından ameliyata alındı . Op. Dr. Buğra Destan ve Op. Dr. Kadir Arslan ve kalp damar cerrahisi ekibince ve anestezi uzmanları Dr. Erengül Çiçek ve Dr. Yener Tutaş’tan oluşan anestezi ekibiyle 6 adet koroner damarına yaklaşık 5 saat süren bir operasyonla başarılı bypass işlemi uygulandı.

 

İl Sağlık Müdürlüğü ilk kez gerçekleştirilen operasyon sonrasında yaptığı açıklamada; “Devlet hastanesinde bir ilk olan 6 damara bypass operasyonu sonrası hastamız  kalp-damar yoğun bakım ünitesine alındı.  Yoğun bakımda takiplerinde sorun yaşamayan hastamız servis takibine alındı. Servis te tedavi süreci tamamlanan hastanın taburcu sonrası kullanacağı ilaçları düzenlenip şifa ile taburcu edildi.  2 yıldır büyük bir ivmeyle artmaya devam eden başarılı kalp operasyonları kalp cerrahisi ekibi tarafından yapılmaktadır. Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi binamızda yoğun bakım yatak sayılarımızın artması dolayısıyla Çanakkale ilindeki daha çok sayıda hastaya kaliteli hizmet vermeye devam edilecektir” ifadeleri kullanıldı.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz